Dům a zahradaRady a tipy

Zbavit se plísně v pračce nikdy nebylo jednodušší!

Jenže poslední dobou, jakmile otevřete pračku, cítíte takový zvláštní zápach, který vychází přímo z bubnu pračky. Znamená to, že něco není v pořádku, že se v pračce asi objevují plísně a nečistoty.

Odstranění je snadné

Přemýšlíte nad tím, jak se tohoto zápachu zbavit? Chcete, aby vaše prádlo bylo krásně čisté a voňavé? Pak se musíte také starat o pračku. Zejména pak o její gumové těsnění, které lemuje dvířka nebo také o její buben. V něm se mohou usazovat nečistoty a vznikat tak různé plísně. Čistit je nutno nejen dávkovač na prací prášek, ale také všechny zákoutí a záhyby. Tam se plísně a nečistoty rády usazují.

Zbavit se nepříjemného zápachu, který se přenáší často i na oblečení je jednodušší, než si myslíte. Mnohdy plísně nevidíte, ale bohužel cítíte, takže víte, že se v pračce objevuje. Takovým plísním je důležité věnovat speciální pozornost. Postačí vám bělidlo a kyselina citronová.

Co budete potřebovat:

  • Trocha bělidla
  • Trocha kyseliny citronové
  • Gumové rukavice

Jak postupovat:

Ze všeho nejdřív začněte tím, že důkladně vyčistíte celé gumové těsnění. Vezměte na to hadřík, který namočíte do směsi: jeden díl bělidla, jeden díl kyseliny citronové a jeden díl teplé vody. Pokud se plíseň drží a nejde pořádně umýt, pak namočte hadřík do této směsi a vložte do gumového těsnění, kde nechejte působit asi třicet minut. Po této proceduře vezměte starý zubní kartáček a pečlivě vyčistěte.

Po čištění je dobré dát hadřík do pračky a spustit kompletní cyklus praní a máchání. Doporučuje se také nejvyšší možná teplota. Následně opět spusťte kompletní cyklus praní na tu nejvyšší teplotu, ale přidejte do praní i dva šálky octa. Pozor, rozhodně nemíchejte dohromady bělidlo s octem! Aby pračka nejela naprázdno, můžete přidat pár osušek.

Když proces skončí, vytáhněte dávkovač pro prací prášek a důkladně vyčistěte se směsí octa a vody (poměr 50 na 50). Podobně vyčistěte také prostor, ve kterém dávkovač je. Na samotný závěr vyčistěte vnitřek dveří pračky a to s pomocí směsi vody a octa (opět poměr 50 na 50). Zvýšenou pozornost věnujte dveřím, kde se objevuje voda a vlhké prostředí, což je ráj pro bakterie a plísně.

Jak se starat o pračku?

Je nutné se pravidelně starat o gumové těsnění pračky, pravidelně jej čistit. Po každém praní je dobré jej vysušit a utřít suchým hadrem, aby v těsnění nezůstávala žádná voda. Pračku po praní nechejte otevřenou, respektive její dvířka, aby v ní cirkuloval vzduch. Když v pračce aktuálně neperete, nechejte dvířka pootevřené.

Prádlo, které vyperete, z pračky ihned po skončení praní vytáhněte. Jde o to, aby v pračce nebylo vlhké prostředí, což může umožňovat tvorbu bakterií a plísní. A jak často pračku čistit? Minimálně jednou měsíčně. Pamatujte si, že když budete prát v pračce, kde se objevují plísně a bakterie, přenese se to na vaše oblečení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button