Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Praní některých věcí pravděpodobně zanedbáváte. Zjistěte, proč byste to neměli dělat

Možná si při čtení titulku řeknete, že se vám to určitě netýká. Perete téměř každý den a do pračky občas strčíte i plyšáky nebo gumové věci. Určitě děláte pro své zdraví a zdraví vaší rodiny to nejlepší, přesto ale věříme, že alespoň na jednu věc z následujícího seznamu často zapomínáte. A to třeba i proto, že na ní špína není tak vidět nebo se domníváte, že když většinu času leží ve skříni, není špinavá. Jenže přeprat uložené oblečení je nutné i tehdy, když jej nenosíte. Nachytává se na něj prach a mohou se v něm rozšířit plísně. Dřív než tedy vytáhnete ze skříně letní oblečení a znovu jej začnete nosit, v každém případě jej vyperte, i když se vám může zdát, že je zcela čisté. Bakterie a mikroby totiž opravdu neuvidíte.

Rukavice, šály, čepice

Jak často perete tyto kousky oblečení? Garantujeme vám, že rozhodně ne tak často, jak je potřeba. Čepici nosíme na hlavě, kde se dostává do kontaktu nejen v mastnotou vlasové pokožky, ale také se stylingovými přípravky. Dohromady pak takové prostředí může vytvářet ideální podmínky pro vznik plísní nebo růst bakterií. Rukavicemi se pak dotýkáme úplně všeho toho, na co normálně saháme holýma rukama. Co třeba madla v hromadné dopravě? Klika od toalety a další? Měli byste je ideálně každá den střídat a prát. Pokud se to tak neděje, zahráváte si s onemocněním. Na rukavicích se drží viry a bakterie stejně dobře jako na vašich dlaních.

Džíny

Nemusíte se bát, že by častým praním přišly o pružnost a barvu. Budete-li používat šetrný prací prostředek a doporučenou teplotu vody, pak jim nic nehrozí. Kalhoty také přes den nachytají o mnoho více špíny, než si představujete. A právě proto, že je denim často tmavý, není na něm špína tolik vidět. Na pravidelné praní ale v žádném případě nerezignujte. Zašlá špína se z látky dostává o mnoho hůř.

Ručníky

Věděli jste, že ručníky by se měly měnit po 3 – 4 použitích. To v praxi znamená, že pokud jej ráno použijete k ranní hygieně, odpoledne si po příchodu z práce umyjete ruce a večer tentýž ručník použijete k večerní hygieně, pak má na sklonku dne již pomalu aspirovat na cestu do prádelního koše. Ale jak to děláte ve skutečnosti? Měníte-li ručníky jednou za týden, určitě si říkáte, že je to víc než dost. Bohužel vás ale musíme vyvést z omylu. Právě ručníky jsou obrovským semeništěm bakterií. Mimořádně se jim v teplém a prakticky neustále vlhkém prostředí daří. Měňte je tedy alespoň obden. Určitě to nedá tolik práce navíc a můžete si být jisti, že si čisté ruce neutíráte do špinavého ručníku.

Podprsenky

Řada žen opravdu vážně zanedbává svou osobní hygienu právě v této oblasti. Podprsenky nechtějí často prát, aby je nepoškodily a aby jim dlouho vydržely. Ano, praní podprsenkám příliš neprospívá. Ale pokud je před praním dáte do ochranné sáčku nebo se jednou za čas odhodláte k ručnímu praní, pak takovou škodu určitě nenapácháte. Prádlo přichází do každodenního přímého kontaktu s vaší kůží, a proto se špiní velice rychle.

Pyžamo

Pokud se před spaním vždy sprchujete, pak si můžete dopřát luxus nosit pyžamo i celý týden. Pokud ale sprchu necháváte na ráno, anebo se v noci hodně potíte, pak jej měňte už po dvou či třech dnech. Pyžamo absorbuje hodně vlhkosti, která z našeho tělo přes noc odchází a také v něm ulpívají kousíčky naší odumřelé kůže. A spát v něčem takové více než několik málo dnů po sobě určitě nezní moc dobře, že?

Budete-li prát častěji, bude vám stačit použít pokaždé jen úsporný cyklus s trochou pracího prostředku, takže se ani nemusíte bát, že by se vám pečlivá hygiena nějak prodražila. Navíc prospějete významně svému zdraví.

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button