Rady a tipyZdraví

Neustále přibýváte na váze? Chyba může být v jídle i v životním stylu

Pokud jíte tučná a nezdravá jídla, vůbec se nehýbete a ještě si rádi dopřejete skleničku alkoholu, pak se nikdo nemůže divit tomu, že ručička na váze jde stále nahoru. Jenže spousta lidí řeší jiný problém. Snaží se jíst zdravě, hýbou se, zkouší různé diety, usilují o zdravý životní styl… a přesto stále přibírají.

Co dělají špatně? Tito lidé mohou skutečně řešení problému hledat tam, kde vůbec není. Ne vždy jde přibírání ruku v ruce se špatným jídlem nebo nedostatkem pohybu. Někdy se může jednat i o zdravotní problém nebo jen drobné nedostatky v chápání toho, jak a co jíst.

Je-li toto váš případ, zjistěte, zda se vás některý z následujících bodů netýká a možná konečně odhalíte příčinu, proč se vám nedaří držet váhu dole. Jakmile budete vědět, kde je zakopaný pes, určitě bude snazší s tím něco udělat.

Ovoce a zelenina

Jíte tuny ovoce a zeleniny a myslíte si, že zdravěji už se stravovat nemůžete. Bohužel, jste na omylu. Ovoce a zelenina, kterou koupíte v běžném supermarketu je dost možná plná pesticidů a jiných chemických látek, které se na ni aplikují ke zlepšení růstu i k prodloužení trvanlivosti. Tyto látky ale velice snadno narušují vnitřní hormonální rovnováhu těla a mohou vézt k vážným zdravotním problémům.

Každé ovoce a zelenina tedy není prospěšné. Pokud chcete jíst opravdu zdravě, je nutné kupovat organické výrobky, které nejsou chemicky ošetřeny. Někdy může být oříšek je sehnat, ale v zájmu vašeho zdraví se vyplatí do tohoto úkolu investovat čas i peníze.

Potraviny bez tuku

Lidé, kteří chtějí zhubnout, jsou magicky přitahování názvy na etiketách, které slibují nulové množství cukrů nebo tuků. Jenže, má to jeden háček. Pokud nemáte ve stravě žádný tuk, jste daleko náchylnější k přejídání. Tučnější produkty váš drží nasycené a uspokojené a vaše chuťové buňky nemají takovou potřebu hledat potěšení jinde.

Dalším problémem je i to, že nízkotučné produkty jsou často zahušťovány škroby nebo jinými látkami které nejsou zrovna zdravé. Cukr je zase nahrazován umělými sladidly a opět se jedná jen o chemické produkty. Tuk je navíc nutný k absorpci některých vitamínů, a proto není vhodné jej zcela vynechávat.

Hladovění

To, že vám hladovění přispěje ke snížení hmotnosti, je snad mýtus, který je již dávno vyvrácený. Jenže mnozí lidé mu v zoufalé snaze přeci jen občas podlehnou. Jakmile přestanete jíst, vaše tělo se přepne do úsporného režimu, ve kterém si všechny přijaté kalorie pečlivě schraňuje tzv. na horší časy a vy se můžete spolehnout, že váha půjde dolů opravdu jen hodně pomalu.

Hladovění je navíc dlážděnou cestou k tomu, že jednou už to prostě nevydržíte a sníte, na to přijdete. Raději si dopřejte vyvážený jídelníček, který vás uspokojuje a vyhnete se těmto rizikům.

Stres

Stres je viníkem téměř čehokoliv. Tedy alespoň občas to tak vypadá. Při redukci hmotnosti ale rozhodně hraje velkou roli. Přílišný tlak, nepohoda a vyčerpání mohou narušit hormonální rovnováhu, což pak vede k nesprávně fungujícímu metabolismu. Lidé, kteří jsou pod stresem také jedí více. Potřebují chybějící mentální energii kompenzovat alespoň jídlem. Snadněji pak sníte věci, které byste si v klidu nedali nebo byste si to alespoň dvakrát promysleli.

Nedostatek spánku

Každý potřebuje spát 7-9 hodin denně. Kdo tvrdí, že to tak není, pak jistojistě neříká pravdu. Lidské tělo je takto nastaveno a dlouhý a vydatný spánek potřebuje více, než cokoliv jiného. Další věcí také je, že během spánku spotřebováváme poměrně velké množství energie na regeneraci a tím pádem vlastně hubneme. Není náhoda, že lidé, kteří spí málo, často trpí nadváhou.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button