Dům a zahradaRady a tipy

Praní utěrek? S babskou radou je to hračka!

Bez utěrek si v kuchyni už asi nelze představit život. S její pomocí utřete nádobí, odstraníte skvrnky a různé šťávy z ploch v kuchyni. Bohužel bývají často pokryty skvrnami a ty se jich drží dokonce i ve chvíli, kdy je vytáhnete z pračky. Takové skvrny se vám logicky moc nelíbí, přemýšlíte, zda utěrky vyhodit. Používat je přeci nemůžete.

Čisté utěrky se skvrnami

Pravdou je, že když vytáhnete utěrky z pračky a objevujete na nich skvrny, pak to neznamená, že v nich najdete bakterie. Špína a fleky je znechutí natolik, že byste jí nejraději vyhodili a pořídili si novou. Vyhazovat je však vůbec nemusíte, stačí se řídit babskou radou a fleky jako mávnutím kouzelného proutku zmizí. Důležité je však také zamyslet se nad tím, jak vlastně používáte utěrku.

Máte jí doma několik dní? Pak je to asi špatně. Utíráte-li do ní nádobu, mokrou kuchyňskou linku nebo ruce, pak je dobré jí měnit po celém dni, maximálně po dvou. Většina lidí se snaží udržovat utěrku dokonce i týden. Chcete-li jí velmi dobře vyprat, pak nesmíte nechat skvrny zaschnout. Jestliže jí ušpiníte a hrozí, že na ní zůstanou fleky, pak jí dejte rychle do teplé vody.

Co dělat při praní utěrek?

Při jejich praní je dobré dodržovat tu správnou teplotu. Bílé kousky perte na 95 stupňů, pokud jsou barevné, postačí 40 – 60 stupňů. Důležité je zamyslet se také nad materiálem a mírou zbarvení. Po vyprání utěrky vždy vyžehlete. Když při špinavém stolu nebo sporáku využíváte utěrku, pak je dobré s tímto nešvarem přestat. Utěrka pomáhá utírat nádobí, ne ruku nebo mastný sporák.

Skvrny od červeného vína jdou dolů o něco hůř, smíchejte jeden díl vody a jeden díl soli, pečlivě promíchejte a utěrky do této směsi namočte. Pak už je jen pořádně propláchněte (sůl může působit také na původní barvu utěrky) dejte do pračky a vyperte. Horká voda a sůl pomáhá odstranit skvrny. Skvrny od kávy a černého čaje jsou nevypratelné, pro odstranění použijte amonný roztok a vodu (poměr 1:1). Roztok nastříkejte na skvrnu, nechejte působit a poté dejte prát.

Na mastné skvrny pomůže klasický prostředek na nádobí, neoplachujte a dejte ihned do pračky. Skvrny od ovoce a šťáv pomůže odstranit obyčejný šampon na vlasy. Namočte je do horké vody, nechejte chvíli působit a poté vyždímejte. Naneste šampon, vmasírujte, nechejte asi půlhodinky působit a v ruce vyperte.

Univerzální čisticí prostředek

Co budete potřebovat:

  • 250 ml etylalkoholu
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 2 polévkové lžíce pracího prášku
  • Lavor s teplou vodou

Jak postupovat:

Do lavoru nalijte horkou vodu, vložte do ní utěrky a chvíli počkejte. Přidejte ethylalkohol, jedlou sodu a prací prášek, vše pečlivě promíchejte. Nechejte působit na utěrky jeden den. Poté utěrky jen properte, vylijte špinavou vodu a proplachujte v čisté vodě. Dejte do pračky a vyperte, jak jste zvyklí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button