Rady a tipyZdraví

Zažeňte bolest v krku silou přírody. Účinné léky máte doma ve spíži

Koho alespoň jednou do roka nepostihne bolest v krku? Sama o sobě nemusí být ještě vážná, ale pokud se k ní přidají i další příznaky jako je vysoká teplota, kašel, rýma nebo jiné potíže, máte téměř jistotu, že návštěvě lékaře se nevyhnete. Nebo snad ano? Dá se s bolestí v krku bojovat i jinak než přípravky z lékárny?

Bolest v krku umí být pěkně nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest. Důvody mohou být různé. Na vině mohou být různé alergie, znečištění, tabákový kouř, chlad, či náhlá změna počasí, ale v krajních případech může bolest v krku značit i tak závažná onemocnění jako je třeba rakovina jícnu nebo mononukleóza.

Mírnější projevy ale zvládnete vyřešit i jinak než cucáním tobolek z lékárny. Příroda nám nachystala celou škálu vlastních léčiv, ze kterých si můžeme vybírat. Pojďme si dnes představit několik z nich.

Hřebíček

Asi dobře znáte toto koření, které je typické nejen svým tvarem, ale i pronikavou vůní. Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganismů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest. Hřebíček můžete cucat přímo v ústech, ale zejména pro děti nebo citlivější jedince to asi nebude přijatelné. V takovém případě si můžete připravit odvar, který nejlépe konzumujte v kombinaci s citronem a zázvorem.

Kloktání slanou vodou

Kdo by neznal tuto účinnou, i když ne úplně příjemnou metodu? Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak, jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Snažte se směs nepolykat a hlavně vydržte, i když to nebude zrovna příjemné. Sůl dokáže skutečné zázraky a pár minut nepříjemných pocitů vynahradí odstranění nepříjemné bolesti v krku.

Echinacea (Třapatka nachová)

Tato rostlinka měla původně plnit pouze okrasné účely, ale brzy se přišlo na to, že dokáže ještě mnohem více. Obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém, a je tedy velmi vhodná i jako prevence. Přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, blahodárně působí na horní cesty dýchací, zklidňuje při podráždění v krku, utišuje podrážděný hltan a hlasivky, podporuje dýchací cesty při chladném počasí. K dostání je ve formě roztoků, pastilek i sprejů, je jen na vás jaká forma je vám nejpříjemnější.

Česnek

Když už nic jiného nezabírá, sáhněte po česneku. Má silné antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím. Počítejte samozřejmě s tím, že příjemný dech vám tato léčba nezanechá, ale při nemoci je nutné něco obětovat.

Kdy už zajít k lékaři?

Možná preferujete přírodní medicínu, ale někdy je lepší neriskovat a raději k lékaři přeci jen zajít. To platí zejména v případě, že vaše léčba probíhá již 5-7 dnů a nezabírá. U dětí by to nemělo být déle než dva nebo tři dny. K lékaři také zamiřte, pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.

Nevyplatí se být statečný, když lékař může snadno stanovit konkrétní diagnózu, na základě které se můžete sami rozhodnout, zda chcete předepsat antibiotika nebo nikoliv. Lékař vám bezpochyby poskytne svůj názor a doporučení, ale konečné rozhodnutí je na vás.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button