Rady a tipy

Jak začít nový rok zčerstva a s čistým štítem

Nový rok je za námi a mnozí z nás se stále ještě vyhřívají v záři nového začátku. Leden každoročně přináší nový optimismus pro změnu, pro lepší život, pro to lepší v nás. A to je úžasná věc. Tento nový začátek nám dává šanci znovu objevit svůj život a sebe sama. Umožňuje nám oživit se, zbavit se zátěže předchozího roku a udělat se svým životem prakticky cokoliv.

Tady je návod, jak na to.

1. Nechte věci odejít

Mnohokrát nás brzdí zamotaná síť předchozích selhání, závazků, emocí, překážek. Nemůžeme změnit kariéru, protože jsme zvyklí na to, co děláme, a je příliš těžké to změnit. Nemůžeme si najít čas na to, abychom byli zdraví a fit, protože máme všechny ty ostatní věci na práci. Nemůžeme si najít čas na své blízké, protože máme příliš mnoho závazků.

To všechno jsou staré zátěže, které nás táhnou ke dnu. Nový začátek vyžaduje čistý štít. Nechte všechno z minulosti jít (vím, že se to snadněji řekne, než udělá).

Zbavte se pout k tomu, co jste dělali v uplynulém roce nebo letech. Odpusťte si neúspěchy. Nechte odejít obavy, které jste si nahromadili. Zbavte se neochoty. Nechte odejít své představy o tom, jak má váš život vypadat, protože tak se dosud vyvíjel. Nechte odejít dlouho zažitá přesvědčení a zvyky.

2. Rozhodněte se, co je dnes nejdůležitější

Zapomeňte na své cíle pro celý letošní rok. Místo toho se rozhodněte: Co chcete udělat dnes?

Na čem vám nejvíce záleží? Co vás právě teď nejvíce baví? Co vás vzrušuje a povzbuzuje? Co by vám přineslo největší naplnění?

Odpověď často spočívá v tom, že něco vytvoříte, uděláte něco nového, pomůžete druhým lidem, stanete se lepším člověkem, budete pracovat na projektu, který bude úspěchem, na který budete hrdí. Ať už je však vaše odpověď jakákoli, mějte ji na začátku dne v hlavě ujasněnou.

Může to být něco, na čem budete pracovat celý rok, nebo to může trvat jen měsíc, nebo to může trvat týden či několik dní, nebo jen dnes. Na tom nezáleží. Důležitý je dnešek – že na tom budete pracovat celým svým srdcem, právě dnes. Zítra … o tom se rozhodneme zítra.

3. Odstraňte rušivé vlivy a soustřeďte se

Vyčistěte e-mail, Facebook a Twitter a své oblíbené blogy a zpravodajské weby a sociální fóra, vyčistěte iPhone, zapomeňte na všechny drobné otravné práce a povinnosti a pochůzky, které vám berou pozornost.

Pokud můžete, vypněte na chvíli internet. Můžete se k němu vrátit, až si uděláte přestávku. Nyní se soustřeďte sami na sebe a na svůj život. Zpočátku třeba jen na 15 nebo 20 minut, ale nejlépe na 30-60 minut. Po soustředění si můžete udělat přestávku a zkontrolovat e-mail nebo cokoli jiného. Soustřeďte se na věc, která je nejdůležitější. Dělejte to tak dlouho, jak jen to půjde. Klidně si dělejte přestávky, ale vždy se vraťte ke svému soustředění.

4. Najděte štěstí hned teď

Nedívejte se na štěstí jako na něco, co přijde, až s tímto cílem skončíte, nebo až dosáhnete určitého úspěchu či určitého množství bohatství nebo hmotných statků. Nedívejte se na štěstí jako na cíl, něco, co získáte později.

Štěstí je možné právě teď. Vždy na to pamatujte. Když ho budete odsouvat na později, nikdy nepřijde. Když se naučíte být šťastní hned, bude tu štěstí vždycky. Když děláte cokoli, co vás baví, na čem vám záleží nejvíc, o čem se rozhodnete, že je hodno vašeho času, srdce a soustředění… buďte šťastní! Děláte to, co milujete. A to je skutečný dar.

5. Každý den se znovu objevujte

Každý den se znovu rodíte. Každý den znovu objevujte sebe a svůj život. Dělejte to, co je pro vás ten den nejdůležitější. Může to být to samé, na čem vám včera záleželo nejvíc, nebo také nemusí. To není důležité. Důležitý je dnešek – právě teď. Buďte nadšení, buďte šťastní, právě teď. Budete mít nový začátek každý den – nejen 1. ledna.

ZDROJ: https://shiragill.com/5-tips-for-a-fresh-start-in-the-new-year/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Oleksandr P: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-svatek-romanticky-svatky-3036525/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button