Rady a tipyZdraví

Trápí vás vysoký krevní tlak? Pomůže vám jednoduché cvičení

Vysoký krevní tlak je jedním z nejrozšířenějších onemocnění. Dle statistik jím trpí více než čtvrtina dospělých osob. Jedná se o vážný stav, který může ohrožovat lidský život a je potřeba jej léčit.

Bohužel konzervativní medicína nabízí v podstatě jen jediné řešení – léčbu pomocí medikamentů. Ty sice dokážou odstranit nepříjemné symptomy, které toto onemocnění doprovází, ale ve skutečnosti vůbec neřeší skutečnou příčinu. Jedná se tedy pouze o soustavné potlačování projevů nemoci bez vidiny, že by se někdy mohla opravdu vyléčit.

Existuje však způsob jak se zaměřit přímo na původce vysokého krevního tlaku. Tímto řešením je obličejová a krční gymnastika, která pomáhá odstranit příčiny hypertenze a jednou provždy s tímto onemocněním skoncovat.

Gymnastika, kterou zvládne každý

Proč vlastně vysoký krevní tlak vzniká? Problém spočívá ve svalových spasmech, které tlačí na cévy, v důsledku čehož se do svalu nedostává tolik krve, kolik je potřeba. Automatickou reakcí našeho těla je pak příkaz, na základě kterého začne naše srdce pumpovat více krve, aby svaly obdržely potřebnou dávku kyslíku. Srdce tedy pracuje více, aby přes zúžené cévy dopravilo dostatečně množství krve, a tím se krevní tlak zvyšuje.

Vysoký krevní tlak ale není pro náš organismus zdravý. Překročí-li určitou hranici, může dokonce kvůli němu dojít k mrtvici. Je tedy nutné ho regulovat a udržet ve standardních limitech.

Krční gymnastika tedy funguje na principu uvolnění svalových spasmů, a tím působí přímo na příčinu nemoci. Zbavíte se nejen vysokého krevního tlaku, ale zvýšíte i hybnost krčních obratlů a zbavíte se bolestí hlavy a zad, které vychází právě z krční páteře.

Cviky, které pomohou snížit krevní tlak

Jedná se o poměrně jednoduché pohyby, které zvládne opravdu každý. Je však nezbytné provádět je přesně dle pokynů a velice pečlivě. Nejlépe uděláte, budete-li při cvičení stát před zrcadlem a pohledem kontrolovat každý svůj pohyb. Krční páteř je totiž velice citlivá a neopatrnými hmaty byste si mohli ublížit.

Metronom

Jedná se o velice jednoduchý cvik, který znáte z hodin tělocviku. Postavte se před zrcadlo a postupně naklánějte hlavu nejprve k jednomu a potom k druhému rameni. Na každé straně se zastavte a vydržte přibližně 10 sekund. Pohyb provádějte třikrát v sériích po 8 úklonech. Cílem je uvolnit zatuhlé svaly na krku.

Pružina

Během tohoto cviku pracuje hlavně naše brada. Nejprve ji co nejvíce zatlačte směrem k sobě, vydržte 10 vteřin a uvolněte. Poté ji naopak vytáhněte co nejvýše, v krajním pohybu opět vydržte 10 vteřin a vraťte se do původní polohy. Opakujte také ve třech sériích s osmi opakováními.

Stesk

Ohněte hlavu šikmo k jedné straně hrudi a poté k druhé. Protažení bystě měli cítit v zadní části krku. Opakujte třikrát každou sérii s osmi opakováními.

Pohled do nebe

Stůjte rovně a hleďte zpříma před sebe. Poté otočte hlavu na jednu stranu až do krajní polohy, vydržte několik vteřin a vraťte se do výchozí pozice. Poté zopakujte na druhou stranu. Hlavu nesklánějte, snažte se vytvořit rovnou linku, oči se pohybují společně s vaší hlavou a vždy míří přímo před vás.

Fakír

Spojte dlaně nad hlavou, tak abyste vytvořili jakousi „stříšku“. Prsty musí směřovat nahoru. V této pozici pomalu otáčejte hlavou doleva a doprava podobně jako v předchozím cviku.

Letadlo

Ruce roztáhněte do stran a snažte se konečky prstů dosáhnout, jak nejdál to půjde. Hleďte rovně před sebe, snažte se vytáhnout do výšky. Takto vydržte 20 vteřin. Poté ruce uvolněte a nechte volně vyvěsit po stranách těla. Poté cvik opakujte a vydržte dalších 20 vteřin. Snažte se zvládnout tři série po osmi opakováních.

Tyto cviky jsou navrženy tak, aby pomohly uvolnit napjaté svalové spasmy, které jsou jednou z příčin vzniku vysokého krevního tlaku. Jejích cílem je řešit problém tam, kde vzniká a oproti lékům slibují skutečné vyléčení.

Berete-li léky na vysoký krevní tlak, v žádném případě je nevysazujte bez svolení lékaře. Zkuste ale po jeden měsíc dělat tyto cviky a poté zajděte na kontrolu. Váš lékař jistě zaznamená změnu.

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button