Dům a zahradaRady a tipy

Přechod na nočník je pro mnohé rodiče noční můrou. Se správným postupem to jde snadno a bez stresu

Pro každého rodiče přijde chvíle, kdy bude třeba dítě naučit na nočník. Těžko se na to připravit nebo načíst moudrost z literatury, jelikož každé dítě je jiné a nedá se jednoznačně určit, kdy je ten správný čas. Některé dítě to zvládne levou zadní, jiné s tím zápolí. V každém případě to bývá jedna z prvních velkých výzev, kterým musí dítě a rodič společně čelit.

Jak tedy vůbec začít? Především tak, že se vyhnete zásadní a nejhorší chybě. Začít s nácvikem, když se to nehodí. Pro dítě je to velká výzva a je to srovnatelné s tím, když se vy musíte naučit něco zcela nového, co vám komplikuje život a nutí vás to nějak se omezit. Proto se vyhněte situacím, které jsou pro začátek této cesty zcela nevhodné.

  • Fyzické nepohodlí. Zapomeňte na nočník, když je dítě nemocné, rostou mu zoubky, má za sebou či těsně před sebou očkování atd. Dítě by mělo být v ideální kondici a mělo by se celkově cítit dobře.
  • Stěhování. Na změnu zapomeňte také tehdy, pokud jste nedávno změnili prostředí. A nemusí jít nutně o stěhování do nového domu, ale třeba i jen o stěhování z ložnice rodičů do samostatného pokoje.
  • Změny. Do toho se dá zahrnout prakticky cokoliv, ale největší změna je bezpochyby nový sourozenec. Jestliže se v rodině řeší tato situace, mělo by se s přechodem na nočník chvíli počkat.

Ideální doba

Dítě musí být mentálně i fyzicky připravené. Odborníci se shodují, že začít před prvními narozeninami je nesmysl. Obecně se uvádí, že dítě bývá připravené mezi 18. a 24. měsícem života. Není však žádná tragédie, když se to nepodaří stihnout ani do druhých narozenin. Problém by mohl nastat pouze tehdy, že chcete dát dítě do školky dříve než ve třech letech. Jak poznat, že je ideální čas?

  • Suchá plenka. Pokud se intervaly mezi močením prodlužují a často najdete suchou plenku, je dobrý čas začít.
  • Přerušení činnosti. Začnete-li si všímat, že když dítě vylučuje, přeruší, co právě dělá, je to znamení, že dítě vylučuje vědomě.

Příprava je důležitá

Zhruba týden před začátkem tréninku o něm s dítětem mluvte, třeba pomocí pohádek s touto problematikou. Samozřejmě to dítě zcela nepobere, ale alespoň bude částečně připraveno na změnu.

Natahovací plenky

Druhým krokem je výměna klasických plenek za ty natahovací. Dítě si tak postupně zvykne, že je potřeba se před vyprazdňováním svléknout. Tyto plenky navíc už nebývají tak dokonale savé a dítě tedy po močení zažívá mírně nepříjemné pocity mokra, které jej motivují ke změně. Jakmile ale přejdete na natahovací plenky, nenahrazujte je těmi klasickými. Děti jsou velmi chytré a brzy by pochopily, že není třeba se namáhat, protože staré „suché“ plenky jsou stále k dispozici.

Nočník stále připraven

Během prvních týdnů nácviku je skutečně nutné mít ručník po ruce doslova pořád. Když se totiž dítěti podaří si uvědomit, že chce čůrat, a dokonce vám to oznámí, chce skutečně čůrat právě teď. Jde tedy o vteřiny. Budete-li mít nočník stále po ruce, snížíte riziko nehod, které mohou potomka otrávit a znechutit.

Buďte trpěliví a pozitivní

Nic nedokáže situaci zkomplikovat tolik jako vaše netrpělivost a přehnané nároky. Přechod na nočník bude trvat, někdy déle, jindy méně dlouho. Veškeré nehody přecházejte, nezlobte se, nedávejte dítěti najevo nespokojenost. Jinak ho budete jen frustrovat a demotivovat. Naopak mu dodávejte odvahu, chvalte ho a povzbuzujte! Jen tak lze očekávat pozitivní výsledek, se kterými budete moci být spokojeni vy i vaše dítě. Hlavně se nestresujte porovnáváním s jinými dětmi a respektujte přirozený postup vašeho dítěte. Dřív nebo později se to jednoduše naučí každé díte, tak není potřeba se bát.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button