CestováníRady a tipy

Koronavirus jako šance pro planetu? Ekologové věří, že alespoň ukáže cestu

Svět se během posledních dní obrátil vzhůru nohama. Změnilo se prakticky všechno, na co jsme byli zvyklí, najednou platí úplně jiná pravidla. A i když je to pro nás nepříjemné, omezující a často nám to způsobuje velké potíže v různých oblastech života, jednoduše se opatřením přizpůsobujeme, protože dobře víme, že je to nutné. A ono to všechno má řadu pozitiv – to je třeba si také uvědomit. Mezi nimi například to, že planeta se viditelně probouzí k životu. Stačilo jen pár dní a jsou vidět výsledky – a ekologové se ptají, proč by to takto snadno nemohlo jít i bez drastických opatření.

Současná opatření pro boj s koronavirem mají přímý vliv na stav životního prostředí. Nejvíce je to viditelní na stavu ovzduší, na emisi skleníkových plynů, čistší vodě a omezení obchodu se zvířaty. Vy sami tyto změny možná tak nezaznamenáte, ale v jiných částech světa, zejména v obřích městech, je změna ovzduší patrná již nyní. Města konečně nehalí oblaka prachu a lidé při každém nádechu mohou cítit změnu. A za vším stojí samozřejmě tvrdá omezení průmyslové produkce a cestování v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. I když se jedná o přechodná a hodně drastická opatření, rozhodně by nás to mělo vést k zamyšlení nad tím, zda přeci jen nejde změnit naše zacházení s planetou i po překonání pandemie.

Konečně čistý vzduch

V Číně například může dvouměsíční snížení emisí prachových částic zachránit život více než sedmdesáti tisícům lidí. A to jsou čísla, se kterými se dnes pracuje i v rámci epidemie koronaviru. Ta však během normálního provozu nikdo neřeší, protože prostě nejsou tak viditelná a tak zřejmě spojená se znečištěním. Satelitní snímky NASA ukazují také výrazné snížení oxidů dusíku, zejména nad severem Itálie. A řada vědců se nebojí říci, že v konečném důsledku může vyčištění vzduchu ušetřit více životů než opatření proti šíření viru. Když se na to podíváme touto optikou, rozhodně to stojí za úvahu. Je samozřejmé, že tento pohled je zjednodušený a nebere v úvahu negativní dopady opatření, které také budou nedozírné. Současná situace ale ukazuje, že i zjevně negativní opaření může nést pozitivní výsledky.

Šance pro svět

Internet obletěly i obrázky labutí a delfínů poblíž jindy znečištěných benátských kanálů. Později se sice ukázalo, že se jednalo o snímky z jiných části Itálie a zas tak idylická situace v Benátkách nepanuje, ale po několika týdnech opatření je vyčištění vody v kanálech rozhodně patrné a prospěje městu i životnímu prostředí.

Příjemným dopadem opatření je i snížení emisí skleníkových plynů, které mimo jiné stojí za oteplováním naší planety. Pokleslo totiž spalování uhlí a výrazně se snížila také doprava.

Inspirace pro všechny

Ani ekologové však nejsou nerealističtí a neříkají, že by ekonomická krize měla být řešením krize ekologické. Bez dlouhodobých a záměrných změn ve fungování společnosti nebude současný pokles emisí k ničemu. Pokud se po opuštění opatření vrátí vše do normálu, bude planeta během pár dní ve stejném stavu jako předtím. Odborníci však v aktuální situaci vidí především příležitost, jak ukázat světu, že změna je možná a že planeta dokáže na takovou změnu velmi rychle reagovat. Může to vést k obratu smýšlení některých zemí.

Pandemie koronaviru také otevřela diskuzi o nutnosti přísněji regulovat ilegální obchod s divokými zvířaty. I přestože je v Číně tento obchod oficiálně nelegální, je patrné, že úřady jej stále nemají pod kontrolou a možná o to ani aktivně neusilují. Jelikož koronavirus s velkou pravděpodobností mohl vzniknout právě na tržišti s divokými zvířaty ve Wuchanu, Čína konečně přistupuje k přísnějšímu vymáhání i postihování nelegálního obchodu s divokými zvířaty. A bylo by skvělé, kdyby se k tomu podobně postavily i jiné země, kde podobné problémy také přetrvávají.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button