Dům a zahradaRady a tipy

Zjistěte, jak na dezinfekci domácnosti, abyste byli chráněni před viry a bakteriemi

Úklid asi nemá rád nikdo, ale v určitých životních situacích je zcela nezbytnou ochranou zdraví celé rodiny. A právě nyní, kdy se stále potýkáme s nebezpečím koronaviru, je nezbytně nutné vědět, jak správně domácnost uklízet a dezinfikovat, abychom aspoň u sebe doma mohli být skutečně v bezpečí.

I když stále platí, že s čistotou se to nemá přehánět a trocha špíny může být pro imunitu prospěšná, přesto je na místě mírně přehodnotit a upravit své úklidové strategie. Poradíme vám, jak uklízet efektivně, aby byl váš domov bezpečným místem, kde se není třeba nákazy obávat.

Držte se pravidelného úklidu

V prvé řadě je třeba podržet se pravidelného úklidu, jak jste jej prováděli doposud. Zaměřte se především na odstranění prachu a běžných nečistot, které se do domácnosti dostávají z vnějšího prostředí. Stále platí, že byste při úklidu měli postupovat od nejméně znečištěných místností a míst. Intenzivněji je třeba zaměřit se na kuchyň, koupelnu, toaletu, ale také předsíň, kde se domácí prostředí stýká s venkovním poměrně intenzivně, a právě zde hrozí riziko přenosu infekce nejvíce.

Kromě běžného setření prachu je ale vhodné do úklidu zapojit i dezinfekční přípravky. Běžná voda totiž virus nezabije – pokud se na klikách nebo jinde nachází, je nutné na něj jít s daleko silnějším kalibrem.

Uklízejte častěji

V době zvýšeného rizika infekce, zvyšte intenzitu úklidu – vyplatí se zaměřit se na úklid nejproblematičtějších míst klidně každý den. Hovoříme zejména o klikách, vstupních prostorech, ale také koupelně a toaletě. Vše samozřejmě záleží především na tom, kolik vás v domácnosti bydlí, jak často chodíte ven, jak se chráníte a s kým se stýkáte. Podle toho by také měla vypadat vaše hygiena a úklid.

Větrání může hodně pomoci

Ne nadarmo se po návratu dětí do škol zavádí pravidelné větrání tříd. Může to totiž hodně pomoci. Viry se hůř šíří ve vlhčím prostředí, takže se hlavně nyní na podzim vyplatí větrat často a méně topit. Ideální teplota je 20–21 stupňů v obývacím pokoji, což je ale ve většině domácností zcela nereálné, neboť jsme zvyklí na vyšší teplotní komfort. Zkuste se ale raději tepleji obléct a topení stáhněte dolů. Větrat je potřeba i po použití dezinfekce, abyste zbytečně nevdechovali škodlivé výpary čisticích prostředků.

I maličkosti mohu udělat rozdíl

Nezapomínejte na místa, kam často saháte – mohou to být třeba již zmíněné kliky, ale také vypínače, dálkové ovládání televize, madlo lednice, klávesnice u počítače nebo třeba mobil a klíče. Zejména u mobilu se skutečně vyplatí pravidelně jej dezinfikovat. Můžete použít třeba šetrné dezinfekční ubrousky, které mobil nezničí, ale přesto jej spolehlivě očistí. Někteří fajnšmekři mohou doma mít i dezinfekční UV lampu, která díky ultrafialovému záření ničí bakterie, viry a plísně na povrchu i ve vzduchu.

Dezinfekci potřebuje i textil

Jen málokdo si uvědomuje, že virus si do domácnosti můžeme snadno přinést i na oblečení. Extrémně rizikové jsou samozřejmě rukavice, ale může se uchytit také na bundě nebo kabátu či na jiném svrchním oděvu. Oblečení je dobré dát vyvětrat na balkon, vyprat a případně i dezinfikovat žehlením nebo párou.

Dobrým nápadem může být pořídit si také přípravek na praní, který obsahuje dezinfekční složku. V žádném případě ale na oblečení nestříkejte úklidové dezinfekční prostředky. Akorát si oblečení spolehlivě zničíte.

Obaly potravin mohou být také rizikové

Na obalech potravin se mohou držet viry velmi snadno, a proto bychom toto nebezpečí rozhodně neměli podceňovat. Do kontaktu s obalem zboží přichází velká spousta lidí a je velmi pravděpodobné, že někdo z nich může být nakažený. Obaly tedy radíme otřít hadříkem nebo dezinfekčními ubrousky, samozřejmě jen u těch potravin, u kterých je to možné. To jsou třeba jogurty, konzervy a vakuově balené uzeniny nebo sýry. Nezapomínejte také pečlivě mýt čerstvé ovoce a zeleninu. I pečivo se vyplatí tepelně ošetřit, třeba pomocí ohřevu v toustovači.

Pomocníci na úklid

Dnes není žádný problém koupit dezinfekční prostředky. Nabídka je skutečně nepřeberná. Při nákupu se ale vyplatí pečlivě číst etikety, abyste věděli jak a na co se dá daný produkt použít. Dodržujte také návod na bezpečné zacházení a všechna další doporučení. Nepodceňujte použití ochranných pomůcek jako jsou brýle či rukavice. Nikdy tyto přípravky vzájemně nemíchejte ve snaze zvýšit jejich účinnost – nemůžete vědět, jak budou chemikálie vzájemně reagovat. Mohli byste se dočkat velmi nepříjemného překvapení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button