Fénujte si vlasy správně. Ušetříte si problémy s vlasy a suchou pokožku hlavy
Péče o vlasy by měla představovat velmi významnou část naší celkové péče o naši krásu. Vlasy jsou totiž korunou krásy a opravdu to tak platí. Pranic vám neprospějí drahé designové kousky nebo bezchybný make-up, když na vaší hlavě budete mít jen pár nevzhledných „chlupů“.
Řadě lidí jsou krásné vlasy dány od přírody a pro jejich zdraví nemusí mnoho dělat. Jiní lidé se ale musí o vlasy pečlivě starat, aby vypadaly trochu k světu a působily zdravým dojmem. Na vině je nejen chybná nebo nedostatečná péče, ale také genetika či nesprávná výživa.
Jednou ze zásadních chyb, jak si vlasy můžete hodně poškodit, je i fénování. Mnoho lidí si nedokáže svou vlasovou rutinu bez fénu představit. Pomáhá jim dodat objem a vytvarovat kýžený účes. Pravdou ale je, že každé fénování vlasy namáhá a neměli bychom ho tedy používat zbytečně. Pokud vás nečeká žádná důležitá událost a vlasy si dokážete upravit i bez fénu, pak byste to měli dělat co nejčastěji. Fén totiž vlasy zatěžuje a vysušuje a může způsobit i kožní potíže.
Pokud fénovat musíte, pak se vyhněte alespoň těmto zásadním chybám, které vašim vlasům vyloženě škodí.
Dejte si na čas
Při fénování je největším nepřítelem nedostatek času. Ten je totiž na vině tehdy, když zanedbáváme správné dělení vlasů do menších sekcí. V ideálním případě by mělo fénování probíhat z vaší strany přesně tak, jak to dělá kadeřnice v salóně. Vlasy si pečlivě oddělí na menší prameny, které poté jednotlivě suší.
Tímto způsobem vaše vlasy dostanou skutečně ten správný tvar a lesk. Při obyčejné sušení se mohou namáhat jen některé prameny, které jsou nejblíže horkému vzduchu a ostatní se pak řádně neprosuší a ani nezískají hezký tvar. Když už tedy chcete sušit fénem, dejte si tu práci a udělejte to skutečně pořádně. Pěkně pramen po prameni a pomáhejte si hřebenem nebo kulatým kartáčem. Takové vlasy pak budou lesklé a pružné a fénování se vyplatí.
Ochranné prostředky
Dnes na trhu existuje řada možností jak vlasy ochránit před vlivy horkého vzduchu. Tak proč jich nevyužít? Před každým fénováním do vlasů nastříkejte ochranný prostředek, který vlasy ochrání před vysušováním a také vám pomůže dodat vlasům objem a žádaný tvar.
Vlasy jsou na vysoké teploty velmi citlivé, a proto je nutné je chránit, aby se nevysušovaly a nelámaly. Zvlášť pokud máte jemné a citlivé vlasy je tato ochrana naprosto nezbytná. Jinak vám také na hlavě může místo vlasů zůstat jen vysušená sláma.
Správný kartáč
Abyste získali kýžený výsledek, budete samozřejmě potřebovat i správné nástroje. Řeč je samozřejmě o správném kartáči nebo hřebeni. Různé druhy kartáčů mají za cíl vytvořit různé styly, a proto je vhodné mít jich doma hned několik pro různé příležitosti. Kulaté kartáče se specializují na vytvoření objemu a vzdušnosti, ploché kartáče zase vlasům dodají onen žádaným hedvábný vzhled.
Pořídíte-li si kovové kartáče, pomohou vám vlasy vysušit rychleji a jsou skvělé i pro vytvoření kudrlin. Pro běžné vysoušení a styling se však doporučuje používat spíše kartáče plastové nebo dřevěné, které se tolik nenahřívají a nenásobí žár z fénu.
Dejte si ale pozor – ne všechny kartáče jsou k fénování určeny! Některé z měkkých plastů nebo z gumy se mohou žárem roztavit nebo ohnout. Raději se tedy při nákupu informujte na etiketě a nebo požádejte o pomoc pracovníka drogerie.
Správný nástavec
Nezapomeňte také používat různé nástavce, v balení nejsou náhodou, ale každý má svůj účel. Nejčastěji využijete úzký nástavec, který vám pomáhá žár horkého vzduchu zaměřit na konkrétní místo a nerozfoukává vám již hotový účes. Pro jemně vlnité vlasy se skvěle hodí difuzér, která vám pomůže vlasy vysušit tak, aby se vaše vlnité vlasy nezacuchaly a zachovaly si svou strukturu.