Dům a zahradaRady a tipy

Zimní bunda jako nová? Přidejte do pračky tento malý zázrak!

Pořídili jste si novou, teplou a také poměrně drahou zimní bundu? Aktuálně je venku počasí už na nějakou tu jarní bundičku a tím pádem tu zimní uložíte do skříně a necháte do další zimy odpočívat. Po sezóně si však zimní bunda zaslouží také péči, respektive je dobré jí vyprat. Je důležité jí vyčistit, vyprat a uložit do skříně.

Nemusíte platit čistírnu

Spousta lidí svěří péči o zimní bundu raději specializovaným čistírnám, kam odnesete bundy a kabáty všech členů rodiny. Jenže si připravte pořádnou sumičku, která vás mnohdy může i zaskočit. Chcete ušetřit? Nebo jednoduše vyprat zimní bundu v pohodlí domova? Nemusíte platit drahou čistírnu, vyperte zimní bundu v pračce!

Máte však strach, že když budete prát zimní bundu doma, že jí zničíte a drahá bunda tak bude totálně na odpis? Nemusíte mít strach! Přinášíme vám pár rad, tipů a triků, které vám pomohou vyprat zimní bundu doma v pračce jednoduše a bez větších problémů. Zimní bunda tak bude připravená na další sezónu. Co je dobré před praním vědět?

Kontrola knoflíků a zipů

Před praním v pračce je důležité všechny zipy odepnout a knoflíky rozepnout. Mimoto zkontrolujte, zda knoflíky nejsou uvolněné, popřípadě je připevněte. Máte-li na kapuci kožešinu, pak jí odepněte, je-li to jen trošku možné. Bundu obraťte naruby.

Zkontrolujte kapsy

Ještě před umístěním do pračky zkontrolujte všechny kapsy a otvory, zda jste skutečně odstranili vše, co v nich bylo. Je to důležité, protože takový papírový kapesník může v pračce nadělat hotovou paseku. Zimní bundu perete buď samostatně v pračce popřípadě s jinou bundou, která se k ní do pračky vejde.

Pouze tekutý prášek

Při praní zimní bundy využívejte jen a pouze tekutý prášek na praní, ideálně takový, který je určený pro praní jemných tkanin. Práškový prášek, pokud využíváte, nechejte na klasické oblečení. Jestliže jste se rozhodli prát bundu z funkčních materiálů, pak je nejlepší sáhnout po speciálním pracím prášku, který je určen na praní sportovních a funkčních věcí. Díky tomu bude vaše bunda chráněna, všechny její funkce jako například nepromokavost.

Šetrný program

Pračka musí být nastavena na šetrný program, perte zimní bundu při nízkých teplotách, ideálně při 30 stupních. Máchat zimní bundu nechejte třikrát až čtyřikrát.

Trik s tenisovými míčky

I tenisové míčky mohou pomoci, po oprání vložte do pračky k bundě tři až čtyři tenisové míčky. Ovšem pozor, to pouze ve chvíli, kdy zimní bundu ždímáte nebo jí dáváte do sušičky. Tenisové míčky pomohou zabránit shlukování materiálu v bundě a skvěle fungují také na žmolky.

Procesy sušení

Bundu je dobré sušit venku na vzduchu, popřípadě jí dejte na věšák a umístěte do pokoje. Vyhněte se sušení u radiátoru nebo přímo na radiátoru.

Důkladné sušení

Taková péřová bunda schne až čtyřiadvacet hodin. Pravidelně jí načechrejte a protřepte, aby vnitřní vrstva dobře schla.

Využijte výše uvedené rady při praní a nebudete muset navštěvovat čistírnu a co víc, díky těmto radám bude zimní bunda vypadat dobře i za pár let. Jestliže do ní investujete nemalé prostředky, vyplatí se to!

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button