Dům a zahradaRady a tipy

Co všechno se dá recyklovat? Budete překvapeni

Recyklace je důležitá, to víme všichni. Dá věcem nový život je nejen důležité pro naši planety, ale často pomůže i řadě jiných lidí, kteří si třeba některé věci nemohou dovolit nebo k nim za normálních okolností nemají přístup. Většina z nás pravidelně recykluje plastové PET lahve, sklo a papír a možná se někteří přidají i k recyklaci hliníků, baterií nebo elektrospotřebičů. Ale věcí, které se dají recyklovat je o mnoho více. Sami budete překvapeni a snad vás to přiměje k tomu začít věci posílat do druhého kola ještě více. Země si to zaslouží.

Voskovky a staré svíčky

Jakmile svíčka dohoří, většinou z ní zbude jen nevzhledný kus vosku, který za normální okolností vyhodíme. A pokud vám po dětech zbyly nějaké staré rozlámané voskovky, pravděpodobně je čeká stejný osud. Ale máme pro vás lepší nápad. Starý a nepoužitelný vosk většinou velice rádi přivítají v chráněných dílnách, kde z něj vyrábí nové svíčky a ty následně prodávají. Pomůžete tedy dobrému projektu a zbavíte se věcí, které jsou pro vás naprosto neužitečné.

Mobilní telefony

Na mobilní telefony a jinou drobnou elektroniku už čas od času uvidíte speciální kontejnery. Pokud je však ve vašem městě nemáte, informujte se na internetu nebo na městském úřadu, kam lze tyto spotřebiče odevzdat. V rámci recyklace se z nich odstraní drahé materiály, které jdou jinak zbytečně do pecí spaloven. Tyto materiály pak mohou být opětovně použity nebo jsou dány na náhradní díly.

Baterie

Baterie byste nikdy neměli házet do směsného odpadu. Obsahují uvnitř nebezpečné látky, které k normálnímu odpadu nepatří a mohou způsobovat problém na skládkách i ve spalovnách. Umístěte je do speciálního kontejneru, kde se o ně postarají, jak je to dobré pro životní prostředí.

Korek

Korek se dá velice snadno recyklovat a znovu použít třeba v výrobě podlah, nábytku nebo jako izolace. Věnujte trochu času průzkumu a najděte organizaci, která korky vybírá a investujte svůj čas do toho, abyste i tento materiál zrecyklovali.

Léky

Léky v žádném případě nepatří do odpadkového koše. Vždy je nutné nepoužité léčivo vrátit do lékárny. Jen lékárníci vědí, jak léky správně zlikvidovat, případě zrecyklovat. Lékárnu najdete vždy v blízkosti svého bydliště, takže se rozhodně nemůžete vymlouvat, že byste si nenašli čas.

Matrace

Je vaše matrace už proleželá a chcete si pořídit novou? Určitě udělá i vám radost, když zjistíte, že v některých charitativních organizacích vás matrace rádi zbaví. Řada organizací nabízí lidem bez domov útočiště k přespání, ale nemají někdy dostatek místa a matrací. I vaše stará matrace tak může někomu udělat velkou radost a ještě nějaký čas dobře sloužit.

Brýle

Brýle vyjdou z módy stejně rychle jako oblečení. I vy, pokud nosíte brýle pravidelně, určitě doma máte několik nepoužívaných kousků. Ve skutečnosti jsou to však velmi cenné věci, které mohou v chudších státech velmi pomoci. Obyčejná lidé tam nemají finance na pořízení vlastních brýlí, a tak musí spoléhat na dobročinnost jiných lidí. I vaše brýle mohou někomu významně zlepšit kvalitu života.

Klíče

Co ze starými klíči? Vyhodit určitě ne. Existují společnosti, které staré klíče vybírají a roztavují je na materiál, který lze poté použít při výrobě jiných věcí.

Kola

Děti během dětství vystřídají celou řadu kol, protože neustále rostou a kola samozřejmě musí růst s nimi. Může se tedy stát, že v garáži máte třeba i tři modely, které už nikdy nepoužijete. Co s nimi? Udělejte radost dětem, které by si jinak o kole mohli nechat jen zdát. Zejména dětem v Africe či Asii může významně usnadnit každodenní dopravu do školy nebo pro vodu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button