Dům a zahradaRady a tipy

Zútulněte si bydlení před vánočními svátky. Jde to i za pár korun

Během svátků touží všichni sejít se v krásně uklizeném interiéru, kde nám bude dobře, pohodlně a budeme spokojeni s tím, jak vypadá. V řadě domácností si ale hospodyňky vždy najdou důvod k nespokojenosti, protože tam není všechno dokonalé nebo nové. Vy ale můžete svůj interiér vylepšit i bez drahých nákupů. Stačí jen trocha nápaditosti a invence. Poradíme, jak si svátky užít v novém, ale skoro zadarmo.

Nové posezení

Sedačka je obvykle středobodem domácnosti a nedílnou součástí většiny obývacích pokojů. Je přirozené, že zejména okolo svátků na ní trávíme spoustu času. Odtud přeci sledujeme vánoční pohádky, ale také sem zveme všechny návštěvy. Jenže co dělat, když už má sedačka to nejlepší za sebou? Čalounění je zašpiněné, polštáře zprohýbané a snad se na pohovce objeví i nějaká oděrka nebo dírka? Není nutné běžet do nábytkového domu a pořídit sedačku novou. Zaměřte se spíše na vylepšení té stávající, jistě se něco bude dát udělat.

Dopřejte staré sedačce efektivní údržbu a uvidíte, že nikdo nepozná, že už ji nějaký ten pátek doma máte. Pozvěte odborníka a nechte své sezení důkladně vyčistit. Zvládnout to můžete i sami, ale profesionálové mají obvykle tepovací stroj a správnou kosmetiku, s jejíž pomocí dosáhnou lepších výsledků.

Jestliže má vaše pohovka nebo křeslo kvalitní a pevnou konstrukci, ale látka už je prodřená, bude potřeba trochu více než jen čištění. Je možné nechat ji přečalounit. Nebo se do čalounění můžete pustit sami, na internetu najdete řadu podrobných návodů. Počítejte ale s tím, že pokud je to váš první pokus, výsledek asi nebude zrovna dokonalý. Jako poslední možnost se jeví pořízení napínacího potahu či pěkného přehozu.

Jídelní stůl jako centrum setkávání

Jídelní stůl je dalším místem, kde se rodina o Vánocích běžně setkává. Pokud už dosluhuje a zasloužil by výměnu, mohou být Vánoce tím ideálním důvodem. Navíc platí, že změna stolu zásadně promění i zbytek interiéru. Vybírejte pečlivě zejména s ohledem na velikost vaší kuchyně či jídelny. Máte-li málo prostoru, zaměřte se spíše na židle a vybírejte takové, které se dají pod stůl dobře zasunout a nepřekáží, když zrovna nejsou potřeba.

Volba materiálu je na vás. Oblíbené jsou stoly z masivu či skla, ale budete-li už kupovat nový, určitě vsaďte na kvalitu a řemeslné zpracování. Takový stůl pak snadno vydrží celé generace, bude se u něj nejen jíst, ale i slavit a jednoduše se stane duší a srdcem vašeho domova.

Pokud byste ocenili spíše nové židle, zadržte a nekupujte rovnou celou novou sadu. Trendem dnešní doby je tzv. upcycling, a tak je moderní mít klidně každou židli jinou. Zaběhněte do nejbližšího bazaru a vyberte si tu, na které se vám pohodlně sedí – to, že nezapadá k ostatním, vůbec nemusí vadit. Kvalitní židli poznáte podle provedení a pevnosti konstrukce.

Nové záclony nebo závěsy zcela promění interiér

Záclony či závěsy udělají s interiérem skutečné divy. Pomůže, pokud si pohrajete s délkou a barevným provedením. Udělejte velkou změnu, aby prostor pro vás i pro návštěvu působil novým a neokoukaným dojmem.

Ujistěte se, že netopíte pánubohu do oken

Útulnost je zajištěna také příjemně vytopeným pokojem. Pokud je vám doma pořád zima, asi nemáte dobře zajištěné zateplení, nebo vám teplo zbytečně někudy uniká. Zkuste zkontrolovat například okna. Třeba je mezi jednotlivými křídly příliš velká mezera, kterou by bylo dobré utěsnit. To samé zkontrolujte i u dveří. Těsnění pak pořídíte za pár korun v hobbymarketech a konečně nebudete topit jen tak pro nic za nic.

ZDROJ: https://www.countryliving.com/home-design/decorating-ideas/advice/g2094/cozy-holiday-decorating-ideas/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button