Rady a tipyZdraví

Koronavirus opět sílí: Kde se nejčastěji nakazíte a jak se chránit?

Svět už rok bojuje s nový typem koronaviru. Za rok se toho událo hodně, o nemoci víme mnoho nových a zásadních informací, konečně je snad na dosah i účinná očkovací látka. Bohužel byl celý tento rok poznamenaný omezeními a obavami, které s sebou tato nemoc přinesla, a i dnes se musíme účinně chránit, abychom neonemocněli třeba právě před blížícími se vánočními svátky. Nikdo logicky nechce být uvězněný doma a užívat si vánoční atmosféru jen prostřednictvím televizních pohádek. Už z tohoto důvodu je důležité se zaměřit na způsoby šíření tohoto viru. Odborníci konečně vědí, jak se šíří nejčastěji a kde je tedy nejvyšší riziko nákazy.

Přenos kapénkami

Vědci se přiklání k názoru, že virus se nejsnadněji přenáší mezi lidmi kapénkami nebo aerosoly. Každý sociální kontakt, který trvá déle než pár minut a je v dostatečně blízké vzdálenosti, je tedy potenciálně rizikový. V případě, že infikovaná osoba navíc hlasitě mluví nebo zpívá, kašle nebo kýchá, kapénky se ještě snadněji nesou vzduchem a dostávají se do větší vzdálenosti. Přibližně v 2metrovém perimetru se pak může kdokoli snadno nakazit.

Přenos vzduchem

Kapénky však nejsou jedinou možností přenosu. Virus se může i držet ve vzduchu a přenášet se ještě na větší vzdálenosti. Nakazit se tedy můžete i tehdy, pokud s nakaženou osobou pobýváte v jedné místnosti a ani s ní nejste v bližším kontaktu.

Ve vzduchu v takovém prostoru dokáže podle výzkumů přežít virus až 3 hodiny, takže se snadno můžete nakazit i v kanceláři, na pracovišti, v restauraci nebo fitness centru. A to i přesto, že vy sami jste s nakaženou osobou do přímého kontaktu vůbec nepřišli. Snad i proto se dnes stále apeluje na uzavírání restaurací, protože právě to jsou místa, kde lidé nutně musí být bez roušek, aby mohli konzumovat, ale v takovém případě se už kvůli jednomu jedinému nakaženému může virus snadno rozšířit na desítky dalších.

Přenos z povrchu věcí

Nakazit se novým typem koronaviru je možné i prostřednictvím dotyku na infikovaném povrchu. I proto je zcela nezbytné dbát na pečlivou hygienu rukou. Většinou totiž postačí, aby infikovaný kašlal nebo kýchal a kapénky se dostaly na povrch předmětů, kterých se poté dotkne někdo další.

Může se jednat o různá madla, kliky a jiná veřejná místa. Pozor si tedy dávejte, i když jen jdete vysypat smetí do popelnice. Stačí, abyste se dotknuli infikovaného tlačítka ve výtahu a po návratu si neumyli ruce – a virus už máte úspěšně přivlečený i k vám domů. Podle vědců totiž dokáže virus na některých površích přežívat 2 až 3 dny. Dá se bránit pouze řádnou a pravidelnou dezinfekcí společných nebo veřejně přístupných prostor.

Fekální a orální přenos

Vědecké studie naznačují také možný přenos fekální nebo orální cestou. Virus byl například odhalen ve veřejných kanalizacích nebo čistírnách odpadních vod. Opět tedy platí, že nikdy nelze dostatečně zdůrazňovat nutnost pečlivého mytí rukou po návštěvě toalety. Ruce si myjte teplou vodou a mýdlem po dostatečně dlouhou dobu. Ideálně můžete ještě po umytí použít dezinfekční gel.

Pozor na přenašeče bez příznaků

Vědci soudí, že koronavirus se šíří nejčastěji těmi, kdo nemají žádné příznaky nemoci. Takoví lidé totiž netuší, že by mohli být pro své okolí nebezpeční, a bez omezení chodí do práce nebo za rodinou. Bohužel neexistuje jiná prevence než nosit roušku či respirátor, zcela minimalizovat kontakty a vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí. Je to velmi těžké, ale jiná cesta zde není. Jen sociálním distancováním je možné snížit nebo zcela eliminovat šíření koronaviru. A čím dřív to zvládneme, tím lépe úplně pro všechny.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button