Rady a tipyZdraví

Nejčastější příčiny vypadávání vlasy vás mohou překvapit. Na vině mohou být i léky

Vypadávání vlasů je přirozenou součástí našeho života. Běžné vypadávání při česání či mytí nebo běžné úpravě vlasů není nic výjimečného ani nezdravého. Jsou ale situace, kdy si všimnete, že vlasy padají až příliš nebo více než dříve. To je rozhodně znamení, které byste neměli ignorovat.

Podle odborníků denně ztratíme zhruba 50 až 100, ty jsou ale vzápětí nahrazeny novými. Samozřejmě vlasy budete jen těžko počítat, ale asi sami ze zkušenosti víte, jak moc vlasů vám asi za den vypadne, i to, jak máte přirozeně hustou kštici, když si sáhnete do vlasů. Jakmile pocítíte změnu, je dobré začít pátrat po příčině. Jaké mohou být nejčastější důvody ztráty vlasů?

Telogenní efluvium

Tento název zní dost děsivě, ale skrývá se pod ní situace, která může potkat prakticky každého z nás.  Vlasy procházejí během svého života dvěma stádii: aktivním a klidovým. U zdravých lidí se nachází asi 85 procent vlasových folikulů (jednoduše řečeno místo, odkud roste na pokožce vlas) v aktivní fázi a zbývajících 15 procent v klidové (telogenní) fázi. Jenže někdy se může stát, že náš organismus projde nějakým šokem či traumatem a až 70 procent vlasů přejde naráz z aktivní do klidové fáze, což má za následek extrémní ztrátu vlasů. Podle odborníků jde o pravděpodobně druhou nejčastější příčinu ztráty vlasů. Důvodem takového šoku může být mnoho věcí – může se jednat o přirozené příčiny jako je třeba těhotenství, ale také i o následek zranění apod.

Genetika

Kvalitu našich vlasů bohužel dost výrazně ovlivňuje i genetika. Genetická ztráta nebo ztenčení vlasů jsou známé jako androgenní alopecie a patří k častým příčinám padání vlasů. Tento „padací“ gen můžete zdědit po matce nebo otci. Jak poznáte, že je tohle váš případ? V prvé řadě je samozřejmě vhodné podívat se na vlasovou pokrývku vašich rodičů – odtud poznáte hodně. U mužů se androgenní alopecie projevuje vytvářením koutů na hlavě, u žen se projevuje zvýrazněním pěšinky a dochází k řídnutí vlasů v oblasti nad čelem a na temeni. V podstatě neexistuje účinný způsob jak se tomuto procesu bránit, ale lze jej užíváním vhodných přípravků zpomalit.

Vedlejší účinky

Berete-li jakékoliv léky, je vhodné pořádně se podívat na příbalový leták. Zde najdete uvedené všechny vedlejší účinky a často mezi nimi najdete i ztrátu vlasů. To, že má lék takovéto vedlejší účinky, zjistíte zhruba tři měsíce poté, co začnete užívat nový lék. Poraďte se s lékařem o typu léku, možná je možné přejít na jiný lék nebo ho doplnit něčím, abyste minimalizovali ztrátu vlasů.

Potíže se štítnou žlázou

Obvykle se tyto problémy nejčastěji objevují u žen nad padesát let. Dochází tak k problému s tvorbou hormonu štítné žlázy, který je zodpovědný ze všechno, co se děje ve vašem těle – od metabolické rychlosti přenosu kyslíku až po růst vlasů, nehtů a kůže. Může se jednat o situaci, kdy hormonů máte nadbytek, ale i nedostatek. Nemůžete-li najít důvod vaší ztráty vlasů, pak je dobrým nápadem nechat si štítnou žlázu vyšetřit. Je to důležité i s ohledem na jiné oblasti vašeho zdraví.

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny patří k základní makroživinám, které jsou pro naše zdraví zcela nezbytné. Nedostatek bílkovin může snadno hrozit například lidem, kteří se řídí veganskou dietou. Jakmile k tomu dojde, vaše tělo může okamžitě začít šetřit s proteiny, tedy zastaví i růst vlasů. K tomu obvykle dojde dva až tři měsíce po poklesu příjmu bílkovin. Nedostatek bílkovin může způsobit nejen vypadávání vlasů, ale i lámavost nehtů nebo únavu a slabost.

Menopauza

Menopauza s sebou přináší řadu nepříjemných problémů. Během přechodu ženské tělo produkuje méně estrogenů a progesteronu a dochází k hormonální nerovnováze. V důsledku toho mohou slábnout i vaše vlasy. Zacházejte s nimi tedy šetrně a používejte vhodné přípravky.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button