Rady a tipyZdraví

Jak rychle nabýt sebevědomí a tím si změnit život. Stačí se zaměřit na tyto každodenní návyky

Zdravého sebevědomí je dnes jak šafránu. Někteří lidé disponují arogancí a sebevědomím, že by jim neuškodilo trochu srazit hřebínek, a jiní se zase neustále podceňují a bojí se jakéhokoliv životního kroku. Mít vyvážený a pravdivý vztah sám k sobě je přitom naprosto klíčové. Umět ocenit své dobré vlastnosti a také se přiznávat své chyby a nebát se o nich otevřeně mluvit.

Řadou věcí, které děláte (možná s dobrým úmyslem), si ale podřezáváte větev pod vlastníma nohama. Pěstujte si v sobě vědomí vlastní hodnoty a nedělejte věci, které vás snižují v očích druhých i v očích vašich.

Moc se omlouváte

Umět se omluvit je určitě důležitá schopnost. Říci promiň, když něco neuděláte správně a myslet to opravdu upřímně, je skutečně důležité. Někteří lidé se ale omlouvají i za to, za co vůbec nemohou, anebo za věci, které špatně neudělali. Lidé ve vašem okolí si pak snadno zvyknou na to, že se vám „dá přišít“ téměř cokoliv a nebudou se zdráhat to dělat stále dokola.

Způsob, kterým se oblékáte

Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Je to skutečně pravda. A tím co nosíme dáváme světu najevo kým jsme a jak s námi mají jednat. Oblečení hodně vypovídá o vašem sebevědomí a o tom, jak si věříte. Nosíte-li nevýrazné, usedlé modely, je zjevné, že na sebe nechcete příliš strhávat pozornost, a tedy si zjevně moc nevěříte. Barvy naopak ukazují na kreativní a odvážného člověka, který si je vědom vlastní hodnoty.

Rozdáváte příliš komplimentů

Umět pochválit je určitě dobrá vlastnost. Ale chválíte-li kolegům každý den oblečení, jejich pracovní úspěchy i nové auto či mobil, pak to není úplně ideální. Sami tím dáváte najevo, že více obdivujete úspěchy ostatních než sami sebe. Komplimenty dobře fungují, pokud se s nimi zachází střídmě. Čas od času někoho upřímně ocenit je určitě dobrý nápad. Ale rozdávat pochvaly na potkání trochu ubírá jejich hodnotě i vašemu sebevědomí.

Neumíte říct ne

Naučte se jednou pro vždy říkat ne. Nemusíte dělat něco, co dělat nechcete jen proto, že neumíte lidi odmítat. Nebuďte člověkem, na kterého se může kdokoliv obrátit, a ví, že ho nikdy neodmítne. Lidé budou vaší dobré vůle zákonitě zneužívat.

Netrapte se nedostatky

Určitě jste jediní na světě, kteří vidí ten obrovský pupínek na čele nebo tukový polštářek okolo břicha. Většina vašeho okolí vnímá vaše nedostatky jako podstatně menší a méně viditelné, než je vnímáte vy. Tím, že budete hysterčit kvůli každé hlouposti, budete sami sebe stále nížeji zašlapávat. Pupínek zakryjte korektorem, špíček zakryjte vhodným kusem oblečení. A hurá do světa se vztyčenou hlavou!

Udržujete nedobrá přátelství

To, s kým se stýkáte, má na vás vůbec největší vliv. Možná stále ze zvyku udržujete přátelství a vztahy s lidmi, kteří od vás jen čerpají a nic nedávají nazpět. Mohou to být často kamarádi z dětství, kterým se v životě nedaří, a vás využívají jen jako trpělivou vrbu. Nenechte se od nich zasypávat negativní energií a dejte těmto lidem aspoň na čas sbohem. Uvidíte, jak se vám pročistí myšlení a budete se cítit o mnoho volněji.

Neumíte být vděční

Lidé často přehlíží to dobré, co se jim v životě děje, a snižují hodnotu pozitivních věcí. Neumí ocenit, když se něco podaří a často vidí jen to špatné a bolestné. Nebuďte takoví. Každý den si připomeňte, co se dnes podařilo a co vám udělalo radost. Může to být třeba i jen dobré jídlo nebo to, že jste úspěšně doběhli tramvaj. Buďte vděčni a oceňujte vše dobré, co se kolem vás děje.

Srovnáváte se s ostatními

Každý je unikát a má jinou cestu. Nemá smysl neustále jen sledovat, co dělají lidé okolo vás, a zoufat si, že na tom nejste stejně. Pokaždé budou kolem lidé, kteří mají větší dům, lepší práci, hodnější děti, luxusnější dovolenou. Nebuďte zahořklí a soustřeďte svou energii na vlastní úspěch.

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button