Zdraví

Jste ve stresu? Vyzkoušejte terapii přírodou. Má vědecké opodstatnění

Možná jste si také už někdy dělali legraci z lidí, kteří chodí do lesa objímat stromy a věří, že jim to pomáhá. Zatímco u nás je tato technika považována za šarlatánství, ne-li bláznovství, v Japonsku má dlouho tradici. Jde o metodu šinrin-joku, díky které dochází ke zlepšení fyzického i psychického stavu. Za poslední roky se nicméně začíná tato metoda postupně dostávat i do Evropy a buduje si stále větší renomé. Může být les skutečným terapeutickým prostředkem a lékem na neduhy, se kterými si běžní lékaři nevědí rady?

Je příroda lék?

Jakkoliv může celá tato metoda vypadat ezotericky, ve skutečnosti má vědecky podložené základy. V 80. letech si japonská vláda nechala vypracovat sérii studií, které měly potvrdit, nebo vyvrátit, zda může tato metoda skutečně fungovat. Šlo jim především o nalezení odpovědi na otázku, jak zlepšit zdraví obyvatel a snížit výskyt civilizačních chorob za situace, kdy stále více lidí žije ve městech a je pod neustálým tlakem moderních technologií.

Rozsáhlý výzkum nepřímo potvrdil, že lidské tělo je evolučně nastavené na přírodní druh ekosystému. Pobyt uprostřed betonové džungle mu prostě neprospívá. Zjistili mimo jiné i to, že většina stromů, rostlin i některých hub vylučuje do ovzduší speciální organické sloučeniny, na které dokáže reagovat lidský imunitní systém. Dokážou podpořit aktivitu obranných látek v těle, které se starají především o zbavování se toxických a odpadních látek. Pobyt v přírodě, a případně i rovnou objímaní stromů, tedy není až tak ezo, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Jak na to?

Existuje tedy nějaký postup, jak se s přírodou propojit a načerpat z ní co možná nejvíce? Na lesní terapii se dnes již specializují některá centra i v ČR. Vyškolení lektoři vás tak provedou terapií, která má za cíl otevřít vaši mysl přítomnému okamžiku a co možná nejvíce vás propojit s přírodou. Tak budete mít možnost načerpat z ní a nastartovat ve vašem těle samoobnovovací relaxační procesy, jež tělo i přetížená mysl moderního člověka potřebují.

Podle japonských vědců stačí k načerpání na týden přibližně tři hodiny pobytu v lese. To jistě není nic, co by se nedalo třeba o víkendu zvládnout. V ideálním případě by ale mělo jít o vědomý pobyt, který není naplněn jinými aktivitami jako je sport nebo setkání s přáteli, ale měli byste mít možnost se skutečně myslí propojit s přírodou a její sílou. To už nemusí být úplně pro každého, a právě proto je možná lepší absolvovat alespoň několik lekcí pod vedením odborníků, kteří vás nasměřují správným směrem.

Les jako terapeut

Je potřeba uvědomit si, že v tomto případě je terapeutem samotný les, a nikoliv člověk, který vás terapií provází. Cílem tedy není procházet se po lese a rozebírat vaše problémy, ale spíše se maximálně napojit právě na přírodu a okolní vjemy vnímat minimálně.

Prostředí lesa je pro člověka přirozené – v podobném prostředí koneckonců naši předci žili miliony a miliony let. Moderní civilizace ale postrádá přirozené spojení s přírodou a je tedy potřeba jej opět vědomě nacházet, abychom z jejích terapeutických účinků mohli profitovat.

Obnovte svůj kontakt s přírodou

V podstatě lze říct, že jde jen o jiný typ meditace. Pro mnoho lidí ale může být paradoxně snazší dosáhnout určitého uvolnění v přírodě, než někde doma na gauči, kde na vás stále blikají obrazovky mobilů nebo vás vyrušuje hluk ulice.

Podle řady studií je kontakt s přírodou pro člověka skutečně důležitý. Pomáhá udržovat naši koncentraci a pozornost mnohem lépe než třeba relaxační hudba. A nesmíme zapomínat ani na celou řadu dalších pozitivních dopadů na lidský organismus jako je třeba posílení imunity, snížení krevního tlaku či produkce antistresových hormonů.

Terapie v přírodě má tedy reálný základ a pokud už nevíte kudy kam, není možná od věcí dát jí šanci. Často jsou to právě ta nejjednodušší řešení, která bývají nejúčinnější.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button