DárkyDům a zahradaZdraví

Možná máte tyto rostliny doma a ani netušíte, že jsou jedovaté. Nebezpečí hrozí dětem a zvířatům

Pokojové rostliny jsou ve většině případů velmi příjemným a zdravým osvěžením každého interiéru. A řada z nich dokonce dokáže čistit vzduch nebo přinášet do našeho bydlení jiné benefity. Ne všechny jsou ale tak nevinné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Možná i vy doma máte pokojovky, o kterých ani netušíte, že jsou jedovaté a mohou vám nebo vašim domácím mazlíčkům ublížit. Právě oni mohou rostlinu nechtěně olíznout nebo sníst některé její části, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní potíže.

Tchýnin jazyk

Tato jedovatá pokojovka patří mezi vůbec nejlepší čističky vzduchu. V našich domácnostech bývá poměrně často k vidění, jelikož je velmi odolná, nepotřebuje speciální péči, a i hezky vypadá.  Platí ale, že její požití způsobuje otravu, která se projevuje zvracením, bolestmi hlavy a břicha a dalšími nepříjemnými symptomy. Nejde tedy o ideální pokojovku do míst, kde se nachází malé děti nebo domácí mazlíčci. Dejte ji raději mimo jejich dosah nebo ji na nějakou dobu přemístěte třeba k rodičům.

Aglaonema

Aglaonema je přezdívaná také jako „spící panna“. Je velmi oblíbená, neboť je na první pohled velmi krásná a zaujme zejména svými zajímavě zbarvenými listy. Nicméně i ona klame tělem, neboť je zároveň také jedovatá. Otrava po jejím požití má podobné účinky jako difenbachie, jen je o něco mírnější. Dávejte pozor na děti i domácí mazlíčky, a v případě podezření na otravu okamžitě kontaktujte lékaře.

Toulcovka

Toulcovka neboli lopatkovec je velmi populární a krásná pokojovka, Výhodou je také to, že je velmi nenáročná a ke svému životu nepotřebuje ani příliš světla. I ona je však překvapivě jedovatá. Určitě se nemusíte bát smrti, ale minimálně nepříjemné zdravotní potíže může snadno vyvolat.

Anturie

Anturie je v českých domácnostech poměrně častou ozdobou. Jde totiž o velmi nenáročnou rostlinu, která se může pochlubit také zajímavými květy. Nicméně i ona je jedovatá a v případě, že dojde k požití jejích listů, může nastat nepříjemné podráždění sliznice, zvracení, otok rtů a jazyka, ztížené polykání, ale třeba také dušení. V některých případech může její konzumace vyvolat i průjem a krvácivý zánět trávicího traktu. V tom nejhorším případě pak může způsobit i selhání ledvin. S jejím pořízením tedy brzděte, pokud víte, že děti ani mazlíčky nemáte doma šanci uhlídat.

Caladium

Tato pokojovka má velmi zajímavě zbarvené listy, které jako by ale varovaly, že není tak úplně nevinná. Je dokonce natolik jedovatá, že byste na ni měli sahat pouze v rukavicích. Podráždit může totiž i pokožku a po jejím požití může ve vzácných případech nastat i smrt. Obvykle ale nastává otok sliznic, jazyka, rtů i hrdla, zhoršuje dýchání a řeč. Domácí zvířata většinou její konzumaci nepřežijí, protože potíže nastupují velmi rychle a pomoc obvykle není v dosahu.

Cykas japonský

Tato palma je velmi stará rostlina, která ve skutečnosti není ani palmou, ani kapradinou. Na první pohled tak ale vypadá a běžný člověk tedy nepozná žádný rozdíl. Dokonce se jedná o jednu z nejstarších žijících rostlin na světě. Tato exotická rostlina umí interiér zcela ozvláštnit a dodat mu nečekaně tropický nádech. Není překvapivé, že tak dlouho na světě přežila především proto, že se jí zvěř obloukem vyhýbá a její listy nekonzumuje. Je to proto, že všechny její části, včetně semen a kořenů, jsou jedovaté. A rozhodně nejde o nějakou banální otravu. Požití nějaké části cykasu vyvolává zvracení, průjem a může způsobit dokonce i velmi závažné selhání jater.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g1174/deadly-poisonous-plants/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button