Rady a tipyZdraví

Skončete se závislostí na cukru. Jděte na to chytře a pracujte s tím, co víte o svém těle

Možná si říkáte, že přeci nejíte nijak přehnaně, snažíte se i v rámci možností hýbat, ale přesto nosíte o několik čísle větší velikosti než vaše kolegyně a kamarádky, které si občas dokonce zajdou i do fastfoodu.

Jenže, ruku na srdce, vy přeci opravdu nevíte, kolik a co denně snědí, ani jak moc se hýbou. A možná byste se nakonec musely nad sebou zamyslet a uvědomit si, že vaše kila nahoře jsou zasloužená. Největší problém často u žen nejsou ani hranolky, ani málo pohybu, ale chutě na sladké. Možná si to ani neuvědomujete, ale na cukru a sladké chuti jste závislá.

Buňky v těle si žádají cukr

Máte-li hlad, vyšlou buňky vašeho těla signál do mozku. Ten je ale někdy chybně vyhodnocen jako chuť na sladké, jelikož sacharidy jsou nejrychlejším zdrojem energie. Ve skutečnosti by ale stačilo dát si zdravou svačinku a chutě by vás přešly. Cukr ale obecně není pro člověka vhodné palivo. Tělo cukry rychle spálí, a tím vám poskytne doslova energetický výbuch. Jenže potom jde energie velmi rychle dolů a celý proces se opakuje. A vy se pak snadno dostanete do koloběhu závislosti na cukru, ze kterého se opravdu nepříliš snadno vystupuje.

Prvním krokem tedy musí být snažit se přechytračit váš mozek. Jakmile pocítíte chuť na sladké, uvědomte si, že je to jen volání po energii. A tu tělu dopravte jinak – v podobě blahodárných bílkovin, vlákniny a trochy tuků. Uvidíte, že za chvíli bude po chutích a vy se také budete déle cítit syté a spokojené.

Extrémy nefungují

Některé diety se snaží sacharidy eliminovat úplně. Sice to přinese téměř vždy kýžený výsledek, ale pro tělo není takové hubnutí ani trochu zdravé. Co se týká odpírání cukru, je to otázka míry. Pokud sportujete, tak cukry potřebujete ve větším množství jako zdroj energie pro svaly. Jestliže ale většinu dne trávíte sezením v kanceláři, pak cukry můžete téměř úplně eliminovat a dopřávat si pouze komplexní sacharidy, které jsou nutné pro správnou činnost mozku.

Sacharidy tvoří základ výživy

Sacharidy jsou základní nutriční jednotkou. V krvi musí být neustále určité množství cukru v podobě glukózy, protože ten potřebují buňky v celém těle, aby z něj mohly vyrábět energii. Nedostatek cukru v krvi naopak může vést k potížím. Objeví se celková slabost, nervozita, špatná nálada nebo i nevolnosti.

S konzumací cukru se to ale nesmí přehánět. Většina lidí výrazně podceňuje skutečné riziko, které je s konzumací cukru spojeno. Nejde jen o vaši hmotnost, hrozí vám také cukrovka a onemocnění srdce a cév. V současné době lidé v ČR prý každodenně snědí až dvojnásobné množství cukru, než by měli.

Vhodným řešením je pouze skutečně vědomá kontrola toho, co jíte. Nikdo jiný to za vás neudělá a vy sami si musíte umět sáhnout do svědomí. Se sestavením správného jídelníčku vám může pomoci výživový poradce, ale jeho pečlivé dodržování je jen na vás. A nebudeme vám lhát – ze začátku to bude těžké. Snížit příjem cukru, na který je naše tělo navyklé, se může trochu podobat skoncování s kouřením. Objeví se abstinenční příznaky, vaše chutě vás budou pronásledovat všude, ale tento boj se dá vyhrát.

Cukr je návykový, o tom není pochyb. Nemusíte se jej tedy zbavit zcela, ale v žádném případě byste neměly pít slazené nápoje, sladit si kávu či čaj, vyhnout byste se měly i všem průmyslovým čokoládovým tyčinkám. Naopak udělat si jednou za čas radost kvalitní čokoládou nebo domácím zákuskem jistě není chyba. Cukr totiž funguje podobně jako třeba alkohol, drogy nebo sex. Navozuje nám příjemné pocity a umožňuje nám odpočinout si od stresu a psychické bolesti nebo trápení. Jistě ale sami tušíte, že alkohol, drogy, sex ani cukr není řešením.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button