Rady a tipyZdraví

Menstruace pod kontrolou. Naučte se rozumět svému cyklu

Většina žen zažívá během svého cyklu různé symptomy. Některé trápí nadýmání, bolestivé křeče, chutě na sladké nebo na slané a tak dále. Studie ale prokazují, že i když nezaznamenáváme žádné viditelné příznaky, klesající a stoupající hladiny hormonů nás ovlivňují během celého měsíce. Tento proces je těžké ovlivňovat a někdy je složité mu i jen porozumět. Přesto existuje řada věcí, které můžeme udělat proto, abychom se během cyklu cítily lépe a zároveň podpořily to, co se v našem těle děje.

Od prvního do třináctého

Ženský cyklus začíná prvním dnem menstruace. Během několika prvních dní roste v krvi hladina cholesterolu a celkově se může zvýšit až od 20 procent. V tuto část měsíce většina žen zažívá menstruační bolesti, nevolnost, potíže s trávením a někdy třeba i bolesti hlavy a celkovou vyčerpanost.

V první polovině cyklu je vhodné na sebe dávat větší pozor, protože tělo je náchylnější ke zranění. Změny v hladině hormonů způsobují uvolnění svalů zejména v oblasti kloubů, a snadněji tak může dojít ke zranění při běhu, lyžování nebo jiné podobné aktivitě. Vyhněte se jídlům, které mohou ještě více zvýšit vaši hladinu cholesterolu. Naopak se zaměřte na zdravou stravu a množství vitamínů.

Od čtrnáctého do patnáctého

Toto období je velmi krátké, často trvá právě jen jeden den. Jde samozřejmě o období, kdy ovulujeme. Naše tělo je doslova napumpováno estrogenem, a s tím souvisí i menší schopnost koncentrace. Zároveň ale mnoho žen cítí zvýšený sexuální apetit a také celkově více energie do cvičení a jiných fyzických aktivit. Dokonce bylo vypozorováno, že ženské sportovkyně mají v období ovulace lepší výkony a častěji dosahují lepších výsledků.

Negativním dopadem ovulace je ale vyšší zapomnětlivost. Častěji zapomenete na důležitý termín, nebo kam jste položily klíče. Můžete být také podrážděnější a citlivější k určitým vjemům.

Od šestnáctého do dvacátého osmého

Cyklus by měl v ideálním případě trvat 28 dní. Je to ale jen jakési vodítko, které ale není zcela směrodatné. Výchylky v rámci několika dní nejsou ničím výjimečným a většinou neznamenají žádný závažný problém. Jedná se o nejhorší fázi celého cyklu. Řada žen bojuje s nepříjemnými premenstruačními obtížemi jako jsou citlivá prsa, chutě na sladké, bolesti hlavy, náladovost a přecitlivělost. Mnoho žen se dokonce může dostávat do depresivních stavů.

Zvyšuje se produkce progesteronu v těle, a to je to, co způsobuje pocit nepohodlí. Zároveň vás to nutí jíst nezdravá a tučná jídla, což vám na spokojenosti nepřidá, a mnoha ženám se stává, že během tohoto období pravidelně nějaké to kilo přiberou. Většinou není moc chuť na fyzické aktivity a řada žen preferuje být spíše sama a omezit i společenskou aktivitu.

Jak se cítit lépe

Během každé fáze cyklu prodělává ženské tělo řadu změn. Hladiny hormonů významně kolísají, a to způsobuje změny, které pociťuje každá žena. Na druhou stranu je to také signál, že vše funguje tak, jak má, a že vás cyklus je zdravý a funkční. V době, kdy řada žen bojuje s nemožností otěhotnět, je zdravý cyklus rozhodně velkým požehnáním a něčím, za co byste měly být vděčné.

Zlepšit svou náladu i celkový stav během cyklu nemusí být snadné. Základem je vždy zdravá strava. I když vaše chutě směřují ke sladkému a tučnému, snažte se s tímto bojovat a dopřát namísto toho tělu zdravou a vyváženou stravu plnou vlákniny, vitamínů a minerálů. To je to, co vám pomůže cítit se lépe, nikoliv cukr a tuk. Vitamíny pomohou rozkolísaným hormonům nalézt rovnováhu a vy se také vyhnete nepříjemnému nadýmání či trávícím potížím.

Snažte se také nenechat se strhnout depresivními pocity a bojujte proti nim zdravým pohybem. Pokud se na to necítíte, nemusíte zrovna běhat nebo trávit hodiny v posilovně, ale každodenní svižná chůze a ranní protažení nebo hodinka jógy vám zaručeně zvednou náladu.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button