Dům a zahradaRady a tipy

Zvažujete výměnu staré dřevěné podlahy? Jednodušší a levnější řešení je bělení

Máte dřevěnou podlahu, ale po letech už vás nesmírně nudí a chtěli byste změnu? Proč ale utrácet za novou, když ta vaše ještě perfektně slouží? Stačí ji jen trochu proměnit. A skvělou možností může být aktuálně velmi populární bělení. Bělené podlahy jsou například hojně využívány u oblíbeného skandinávského stylu. Právě tyto podlahy se postarají o velmi příjemnou a vzdušnou atmosféru v interiéru, a přitom není zas tak náročné si je doma vybělit sami. Tato metoda se navíc dá perfektně využít, i když se vám vaše původní podlaha zdá příliš tmavá nebo jako pomoc při odstraňování různých skvrn.

Jak funguje bělení podlah?

Bělením se povrch dřeva zesvětluje, ale zároveň se z něj odstraňují také barevné skvrny a nežádoucí změny. Dosáhnete také toho, že se dřevo hezky barevně sjednotí a můžete tím získat i netradiční kontrast. Bělení nejlépe funguje na buku, dubu, jasanu a javoru, zcela nevhodné je například pro podlahy z třešňového a cedrového dřeva. Pokud byste se pustili do bělení červeného dubu, musíte se připravit na to, že bělením zrůžoví.

Bělení také nespolehlivě funguje, pokud je dřevo suché a otevřené, tedy bez vrstev přírodních olejů a pryskyřic. Celou práci za vás odvede kyslík, který je velice reaktivním a žíravým prvkem. Dokáže během bělení vytvořit nové sloučeniny ve vláknech dřeva, které pak efektivněji odráží světlo.

Jaké bělidla lze použít?

V rámci bělení podlah se obvykle pracuje se třemi různými bělidly. Každý typ funguje přitom jinak, jelikož má odlišné oxidační schopnosti. Práce s bělidly se nemusíte bát, ale je nezbytné opravdu pečlivě dodržovat všechny instrukce a doporučení uvedená na obalu. Pak je práce s nimi zcela bezpečná.

Peroxidové bělidlo

Dokáže perfektně uchovat původní barvu dřeva. Výborně se tedy hodí k bělení dřevěných podlah z důvodu jejich stárnutí. Má skvělé účinky na odstraňování i těch nejodolnějších skvrn od inkoustu, barvy či organických skvrn. Jedno z nejsilnějších bělidel na podlahy obsahuje kombinaci hydroxidu sodného (tedy louhu) a peroxidu vodíku. Díky tomu dochází k uvolnění velkého množství volných molekul kyslíku, čímž velmi rychle oxiduje povrch dřeva.

Chlorové bělidlo

Má také velkou sílu a perfektně odstraňuje nežádoucí skvrny, pigmentové změny a barevné nesrovnalostí. Odstraní velmi dobře třeba fleky od různých nápojů, ale třeba také od ovoce nebo krve. Funguje tak, že během reakce probíhá uvolňování kyslíkových radikálů a chloritanových radikálů. Kromě bělení dřevo také velmi dobře dezinfikuje. Můžete jej tedy použít třeba u podlah domů a bytů, které jste nově kupili a chcete mít jistotu, že budete mít doma čisto.

Kyselina šťavelová

Kyselina šťavelová je výborným prostředkem pro čištění dřeva. Najdete ji přirozeně v přírodě ve šťovíku, rebarboře a špenátu. Perfektně si poradí také s čištěním tvrdého dřeva. Dokáže ze dřeva odstranit vodní skvrny, skvrny z tříslovin i železité skvrny, ale umí si poradit i s hlubokými černými skvrnami a skvrnami od moči. Je nejslabším bělidlem, i přesto nebudete z její účinnosti zklamaní. Umí totiž pronikat do hlouby a skutečně spolehlivě čistí.

Jak postupovat při bělení?

Před samotným bělením si dobře změřte velikost plochy, kterou chcete bělit. Podle toho budete moci vybrat správné bělidlo i jeho množství.

Co se vám bude hodit?

  • ochranné rukavice
  • brýle
  • respirátor
  • plastový kbelík
  • hrubý štětec, kartáč
  • orbitální brusku a jemný kotouč pro brusku
  • vysavač
  • bělidlo
  • vodu
  • dostatečné množství bílého octa
  • čisté hadříky

Jak na to?

Před zahájením bělení si povrch pečlivě zbruste. Dále je nezbytné, aby byl povrch zcela čistá a zbavený prachu i jiných nečistot. Podlahu tedy pečlivě zameťte nebo vysajte a nachystejte si bělidlo, které hrubým štětcem naneste rovnoměrně na podlahu. Poté si vezměte vhodný kartáč, kterým bělidlo důkladně vetřete do dřeva a necháte asi 10 minut působit. Sledujte, jak pomalu dochází k bělení. Pokud nejste po uplynutí času spokojení, můžete nanést ještě další vrstvu bělidla. Nechte působit dalších 10 minut a máte hotovo.

Následně musíte bělidlo neutralizovat. K tomu použijte bílý ocet. Ten naneste v tenké vrstvě na podlahu a následně jej smyjte vodou. Pozor, tekutiny na podlahu nanášejte velmi opatrně, aby nedošlo k nabobtnání nebo změně barvy. Vodu tedy z podlahy důkladně setřete a následně nechte podlahu dobře proschnout, ideálně alespoň dalších 24 hodin. Po bělení je dřevo nezbytné opět zbrousit. Poté můžete na podlahu nanést vhodný ochranný lak nebo jiný produkt dle potřeby.

ZDROJ: https://www.flooringstores.com/blog/bleach-wooden-floors/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button