Dům a zahradaRady a tipy

Mohou barvy ve vaší kuchyni ovlivnit i vaše stravování? Víme, které dodají pocit pohodlí a podpoří zdravé stravování

Barvy, které si vyberete do kuchyně, jednoznačně ovlivňují to, jak se v kuchyni budete cítit, jakou budete mít náladu, a dokonce mohou mít vliv i na vaše stravovací návyky. Je jasné, že sama barva nezpůsobí, že začnete zničehonic hubnout, ale psychologicky může působit třeba tak, že nebudete mít tolik chuti k jídlu. Různé barevné hry tedy můžete snadno využít právě pro podpoření určitých cílů, které ve své kuchyni můžete mít. Zde je několik obecných poznatků o tom, jak mohou barvy ovlivnit vaši kuchyni a případně i vaše stravovací návyky. Zkuste některé z těchto triků využít i ve své domácnosti a na vlastní kůži otestujte, zda fungují.

Barvy, které dokážou potlačit chuť k jídlu

  • Modrá barva: Tato barva bývá často považována za barvu potlačující chuť k jídlu, protože se v přírodních potravinách běžně nevyskytuje. Navíc se předpokládá, že má uklidňující účinek, což může pomoci snížit přejídání způsobené stresem nebo úzkostí. Zároveň ale působí trochu chladně a možná i sterilně. Jestliže chcete mít v kuchyni spíše útulnou atmosféru, dejte si modrou pozor.
  • Zelená: Zelená barva je vhodná pro snížení chuti k jídlu. Bývá obvykle spojována se svěžestí a zdravím, takže je pro kuchyni dobrou volbou. Může podpořit pocit pohody a říká se také, že dovede podpořit konzumaci ovoce a zeleniny a dalších čerstvých jídel.

Barvy, které přinášejí energii

  • Červená barva může povzbuzovat chuť k jídlu a dodávat pocit větší energie. Je však nutné používat červenou barvu v kuchyni s mírou, protože může být příliš silná a může vést k přejídání. Červená je také poměrně agresivní barvou, která vyvolává neklid a agresi. Dejte si na červenou ve svém bydlení pozor a zaměřte se spíše na doplňky nebo třeba spotřebiče. Celé stěny natřené na červenou nebo skříně v této barvě asi nebudou tím nejlepším nápadem.
  • Žlutá: Žlutá barva je vhodná pro přípravu pokrmů, a to zejména pro děti. Žlutá je spojována se štěstím a pozitivitou. Díky ní může vaše kuchyně působit teple a příjemně. Příliš mnoho žluté však může být nepříjemné pro oči a celkový dojem z bydlení, proto ji používejte jako akcentní barvu a snažte se vybírat spíše tlumené odstíny této zářivé barvy.

Neutrální barvy

  • Bílá: Bílé kuchyně jsou čisté a nadčasové. Mohou navodit pocit pořádku a jednoduchosti, což může podpořit zdravější přípravu jídla a stravovací návyky. Bílá je snad vůbec nejčastější volbou do kuchyně. Ujistěte se ale, že ji doplníte jinými barevnými akcenty, třeba právě v odstínech hnědé či béžové. Ty dokážou ostře bílé odstíny trochu „polidštit“ a dodat jim příjemnější nádech.
  • Neutrální zemité tóny: Barvy, jako je béžová, šedá a jemná hnědá, mohou v kuchyni vytvořit útulnou a hřejivou atmosféru a vytvořit tak příjemný prostor pro přípravu jídla a stolování.

Vyhněte se příliš stimulujícím barvám

Jasné a intenzivní barvy, jako jsou neonové nebo příliš syté odstíny, mohou v kuchyni působit až nepříjemným a oslepujícím dojmem. Říká se také, že mohou podporovat přejídání. Obecně je dobré používat takové barvy jen velmi střídmě.

Závěrem lze říci, že barvy, které si vyberete do kuchyně, mohou ovlivnit vaši náladu a potenciálně také působit na vaše stravovací návyky. Přímá souvislost mezi barvami kuchyně a hubnutím však neexistuje. Pro podporu zdravého stravování a hubnutí je důležitější zaměřit se na druhy potravin, které máte v kuchyni, na kontrolu porcí, přípravu jídel a celkově vyváženou stravu a životní styl. Barvy ve vaší kuchyni mohou podpořit pozitivní prostředí, ale jsou jen jedním dílkem skládačky.

ZDROJ: https://www.living.cz/barvy-kuchyni-ve-kterych-vam-bude-chutnat-ktere-podpori-hubnuti-2/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Rene Asmussen: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dum-rostliny-kuchyne-doma-1358900/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button