Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Na ekzém pomůže tento plevel. Určitě jej máte na zahradě i vy

Trápí vás ekzém, a ne a ne se jej zbavit konvenčními metodami? Je to velmi nepříjemný problém, který vás dokáže trápit ve dne i v noci, navíc je vidět a je celkově dost nepříjemný. Existuje ale plevel, který vám s ním může pomoci. Je známý tím, že roste okolo cest, v lesích i na smetištích, takže jej často ani neregistrujeme, a už vůbec jej nepovažujeme za léčivku. Nicméně platí, že jeho kořen má mnoho pozitivních účinků, a to zejména na pokožku postiženou ekzémem nebo lupénkou. Mast nebo tinktura z něj vám uleví a výroba takových přípravků je navíc jednoduchá a rychlá.

Lopuch je považován za léčivou bylinu. Má hned několik výhod – detoxikuje, je močopudný a působí pozitivně na celou vylučovací soustavu. Pomáhá při kožních onemocněních a obtížích, pozitivně působí také na plísně i akné, na ekzémy, vyrážky apod.

Jak poznat lopuch?

Asi není jej třeba zvlášť představovat. Lopuch poznáte kromě kuliček i podle listů které jsou vejčité až okrouhlé a bývají mnohdy i hodně velké. Pokud na něj v létě v době kvetení narazíte, místo si dobře zapamatujte a na podzim se pro něj vraťte, ale vykoupejte ho celý i s kořenem. K léčebným účelům se totiž používá téměř výhradně on.

Jak kořen získat

Kořen je vhodné vyndat ze země na podzim, kdy jde síla z rostliny zpět do země. V kořenu je jí nejvíce, protože rostlina si zde ukládá živiny na zimu. Na vykopání nepoužívejte žádné kovové nástroje, tedy ani rýč. Raději si vezměte třeba plastovou lopatku, kterou rostlinu opatrně vytáhnete ze země. Snažte se kořeny nepotrhat.

Jak vyrobit léčivou tinkturu

Z kořene lopuchu si můžete vyrobit účinnou tinkturu. Je to velmi snadné a zvládnete to jistě i vy. Potřebujete totiž jen dvě základní suroviny – a to samozřejmě kořen, potom alkohol nebo pálenku. Tinktura pomáhá především na ekzematickou či jinak nemocnou kůží.

Jak postupovat? Pracujte s čerstvým kořenem, který po vyjmutí ze země lehce omyjte. Při důkladném drhnutí byste poškodili vrchní kůru, která obsahuje nejvíce účinných látek. Následně jej nakrájejte na malé kousky. Ty dejte do nádoby a naplňte ji asi ze dvou třetin. Poté nádobku dolijte alkoholem. Protože kořen je materiál s tvrdší strukturou, je možné k výrobě tinktury použít i silnější pálenku. Nebojte se použít klidně i 60 nebo 70 %. Pevně poté nádobu uzavřete a dejte nejlépe na místo, kde na ni bude svítit slunce. Nechte kořen macerovat ideálně alespoň 6 až 8 týdnů. Pak přelijte přes cedník a můžete užívat.

Dopřejte si 20 kapek ráno, 20 kapek večer. Je možné užívat měsíc v kuse a pak na 14 dní vynechejte a opět pokračujte s dalším měsíčním cyklem.

Jak vyrobit účinnou mast?

Na ekzematickou pokožku dospělých i dětí můžete použít také lopuchový krém nebo mast. Jako základ na mast použijte sádlo, na krém potom bambucké máslo. Do hrnce dejte 250g sádla a zahřejte jej. Poté do hrnce vložte najemno nasekaný kořen a můžete i natrhat a přidat několik pěkných zelených listů. Nechte prohřívat asi 10 minut a nechte vychladnout. Následně přeceďte přes sítko. Krém i mast skladujte v lednici. Protože lopuch ne každému voní, je možné přidat do hotového produktu také pár kapek vybraného esenciálního oleje.

Zkuste také čaj

Z lopuchu si můžete připravit také ozdravný nápoj. Kořen obsahuje inulin, což je v podstatě rostlinný inzulin, který dokáže kontrolovat hladinu krevního cukru, a je proto vhodný pro cukrovkáře. Čaj má příjemnou nasládlou chuť.

ZDROJ: https://hriherbalmedicine.co.uk/burdock-root-solution-skin-problems/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button