Dům a zahradaRady a tipy

Co všechno lze vyprat v pračce? Je toho víc, než sami tušíte

Je pro vás pračka spotřebičem, který pouze pere oblečení? A to možná ani ne všechno, protože některé kousky se jednoduše bojíte do pračky dát? To je trochu málo, nemyslíte? Když už pračku máte, proč ji nevyužít naplno? Poradíme vám několik tipů, co všechno lze v pračce bez obav prát. Je toho víc, než si myslíte!

Skvělé tipy jak prát i jiné věci než oblečení

  • Pokud se o některé kousky bojíte, jednoduše je uzavřete do síťovaného sáčku. Tak zůstanou ochráněny a přitom se i vyperou.
  • Když perete menší a těžší předměty, dejte do pračky i pár ručníků. Ty pomohu zmírnit potenciální nárazy a ochrání nejen obsah pračky, ale i ji samotnou.
  • Jedná-li se o opravdu silně znečištěný předmět, před samotným praním ho omyjte pod proudem vody. Zabráníte znečištění bubnu a výsledky budou o mnoho lepší.
  • Používejte jemný prací cyklus společně s nejnižší možnou teplotou.
  • Nepřehánějte to s pracím prostředkem, stačí opravdu jen malé množství. Gel bude v tomto případě většinou lepší volbou než prášek.
  • Vždycky věci sušte na sušáku. Do sušičky patří jen oblečení.
  • Zkontrolujte instrukce od výrobce. Většinou uvádějí, zda je zboží možné prát.

1.Závěsy z koupelny

Většinu závěsů můžete naprosto bezpečně prát v pračce. Zvolte jemný prací režim a nízkou teplotu. Společně s pracím gelem můžete do nádržky přidat lžíci jedlé sody. Ta pomůže závěs pořádně vydezinfikovat a zbavit ho plísní i zápachu.

2. Podušky na sezení

Máte na židlích podušky, aby se vám měkčeji sedělo? Čas od času určitě potřebují přeprat. Nebojte se je dát do pračky, určitě to přežijí. Zvolte studenou vodu, aby se nesrazily a s prací prostředkem spíše šetřete. Nechte je uschnout pěkně na čerstvém vzduchu. Uvidíte, že budou nejen čisté, ale i hezky nadýchané.

3. Koberce do auta

Právě na nich se často doslova drží nánosy špíny a prachu. Aby vaše auto bylo opět reprezentativní, není potřeba kupovat nové, stačí je přeprat. Předtím než je dáte do pračky je ale pořádně vyklepejte. Snažte se odstranit také veškeré zaschlé kusy hlíny nebo bláta. Poté perte na nízkou teplotu a s minimem pracího prostředku.

4. Kabelky

Dát kabelku do pračky? Koho by to napadlo? Nebojte, je to vyzkoušené a naprosto bezpečné! Kabelky mohou bez obav přijít do pračky. Opět je nutné zvolit jemný prací cyklus, ale jinak o nic nejde, kabelkám se nemůže nic stát. Jen nezapomeňte vytáhnou všechno z kabelky ven.

5. Gumičky, sponky a hřebeny

Jednoduše jakékoliv doplňky do vlasů. Dejte je do síťového pytlíku, aby se v pračce nikam nezatoulaly. Můžete je prát společně s jakýmkoliv jiným oblečení, které perete maximálně na 30 stupňů.

6. Záclony

Je překvapující, kolik lidí nosí záclony úplně zbytečně do čistírny. Jsou to naprosto vyhozené peníze! Záclony stačí prát uvnitř síťového sáčku, aby se v pračce neponičily nebo nezatrhly, ale jinak jim nic nehrozí. I při větším znečištění ale volte nízkou teplotu, jinak by se mohly srazit.

7. Boty

Zdá se, že se lidstvo dělí na dva znepřátelené tábory. Jedni bez obav boty perou a druzí to zarytě odmítají jako úplně bláznovství. Snad si druhá skupina konečně nechá vysvětlit, že boty lze v pračce bez obav prát. Dokazuje to i fakt, že moderní spotřebiče už nabízí i konkrétní program pro praní bot. Je samozřejmé, že do pračky nepatří drahé kožené boty, ale jen tenisky nebo látková obuv.

8. Kšiltovky

Dříve se kšiltovky nedoporučovaly prát, protože kšilt byl běžně vyráběny z kartonu. Dnes je však ve většině případů plastový, a tedy naprosto vhodný i pro praní v pračce.

9. Zvířecí pelíšky

Dopřejte i vašemu mazlíčkovi čistý pelíšek. Před praním ho řádně vysajte, abyste jej zbavili maxima chlupů. Poté bez obav vyperte, ale nepoužívejte žádný silně aromatický prostředek. To by vašemu miláčkovi nemuselo úplně vonět.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button