Dům a zahradaRady a tipy

Možná vašemu psovi nevědomě ubližujete. Rizikem není jen čokoláda, ale třeba i vejce či vepřové

Pes je od pradávna znám jako nejlepší přítel člověka. I vy mu jistě chcete dopřát to nejlepší a často mu tedy podstrojujete a snažíte se pro něj vybírat ty nejlepší lahůdky. Co když mu ale ve skutečnosti škodíte a zvyšujete šance na vážné onemocnění či dokonce smrt? Přehnaná láska, která se projevuje nezdravým vykrmováním, může vašemu čtyřnohému miláčkovi hodně ublížit. Neděláte některou z těchto chyb i vy?

Psi se vyvinuli z vlka, ale za dobu svého soužití s člověkem ztratili řadu svých přirozených pudů i opatrnosti a ostražitosti. Nevěnují pak už sami tolik pozornosti tomu, co jedí – jednoduše věří vám, že jim dáte jen to, co je pro ně dobré. A mnohokrát mohou svou důvěru svěřovat do nesprávných rukou.

Čokoláda psům nesvědčí

Dnes se snad již všeobecně ví, že čokoláda do psí tlamy rozhodně nepatří. Je to jedna z věcí, které bychom se měli každopádně vyhnout, byť na vás váš kamarád dělá bůhvíjaké psí oči. Je v ní totiž obsažená látka zvaná theobromin, která je schopna vyvolat křeče a zvracení a dlouhodobější konzumace je pro organismus psa poměrně dost škodlivá. Jenže není to ani zdaleka jen tato sladká pochoutka, která psy přitahuje a po které se mohou utlouct. A majitelé snadno neudrží rozum v hrsti a svým mazlíčkům dávají věci, které jim škodí. Patří k nim často i potraviny, u kterých byste si na to na první pohled třeba ani nemysleli.

Problematické vepřové

Pes je přeci šelma, ne? Tak mu nemůže kus syrového masa uškodit. Jistě ho tím jen potěšíte. Jenomže bychom měli vědět, že například vepřové maso může způsobit tzv. Aujeszkyho chorobu. Jedná se o nepříjemné virové onemocnění prasat, které je ale přenosné i na další zvířata, včetně psů. Tato nemoc napadá nervovou a dýchací soustavu a pro psa může být chorobou až se smrtelnými následky. Prvním příznakem bývá silné svědění a další symptomy, které se nápadně podobají vzteklině. I proto je za ni tato nemoc často zaměňována a je léčena nesprávně. Kromě vepřového může v tomto ohledu představovat nebezpečí i syrové rybí maso, nehledě na jeho velmi drobné kosti, které mohou psovi uvíznout v krku.

Zrádné hrozny

I psi milují sladkou chuť. Proto kromě čokolády rádi vyhledávají i jiné sladké pochutiny, třeba ovoce v čerstvé nebo sušené formě. Ne každé ovoce znamená problém, ale opatrnosti je třeba v případě hroznů. Kuličky vína, jejichž sušením se vyrábějí chutné rozinky, obsahují látku ochratoxin, která je pro psa nebezpečná. Tato látka je schopna vážně poškodit ledviny vašeho domácího mazlíčka. To samé platí i pro čerství kuličky hroznového vína.

Nenechte se zmást vejci

Mezi chovateli jsou často rozšířeny mýty, které ale nemají žádný reálný základ a často mohou napáchat více škody než užitku. Jde třeba o syrová vejce, která mají údajně mít blahodárný efekt na kvalitu zvířecí srsti. Mnoho majitelů tedy svému psovi občas dopřeje syrová vejce v domnění, že pro něj dělá něco navíc. I v syrových vejcích se ale může skrývat určité nebezpečí, například ve formě salmonely, kterou navíc mohou od svých psích přátel nakonec chytit i lidé. Podobná situace je i u mléka, které nedělá dobře ani psům, ani kočkám, byť se jim doposud běžně podává. Může způsobit problémy se zažíváním, které se projevují průjmovým onemocněním.

Pes nemá svou hlavu

Psovi není třeba dávat prostor v tom, aby si volil, co si sám vybere k jídlu. V tomto nelze těmto čtyřnohým tvorům vůbec důvěřovat. Některá zvířata se vrhají třeba po avokádu, které jim výjimečně chutná, ale jejich zdraví neprospívá. Obsahuje totiž tzv. persin, který může vyvolat u zvířete těžké dýchací potíže, ale hrozí také vážným poškozením srdce, které může mít i trvalý charakter. Avokádo tedy kupujte výhradně pro vlastní účely a na smutné pohledy nijak nedejte.

Zapracujte na úklidu

Nenechávejte nikde po zemi drobky, ani jídlo neskladujte tam, kde si na něj pes může snadno dosáhnout. Chuť na něco dobrého je u psa daleko větší než slušné vychování. Z dosahu dejte ale také veškeré jiné předměty, které by mohly psa lákat k ochutnání. Velmi nebezpečné jsou třeba tužkové baterie. Obsahují velmi agresivní chemické látky, které pejskovi poleptají tlamu i zažívací trakt. A tuto nehodu nemusí váš kamarád vůbec přežít.

Bohužel psy nezřídka láká i takové věci jako třeba silně aromatické mýdlo. Je to voňavé, je to měkké, tak co to neochutnat. Jenže jistým následkem budou křeče a pravděpodobně to bude to poslední, co vaše zvíře v životě ochutná.

Pro psy je také velmi nebezpečná i obyčejná ústní voda, pěna do koupele a podobné malichernosti, které se mohou snadno dostat do oblasti jeho dosahu. Proto je potřeba stále si uvědomovat, že se pes sám o sebe nepostará, a dokonce není schopen správně posoudit, zda mu něco může ublížit, či nikoliv.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Vepřové doporučuji. Je to jeden z druhů mas u něhož se zřídka vyskytuje potravní alergie. Nadto psovité šelmy jako jediné pro svou energetickou bilanci využívají zejména tuk, nikoliv uhlohydráty. Vepřové je tučnější než ostatní masa. Ani s těmi vejci to není tak úplně pravda. Pokud koupím vejce v obchodě, tak jsou z veterinárně kontrolované farmy. Salmonela tedy hrozí spíše výjimečně. Navíc pes turo bakterii snáší lépe než člověk a příznaky onemocnění se u něj nevyskytnou nebo jen v tak malé míře, že si toho majitel mnohdy ani nevšimne. Například jednou nebo dvakrát řidší stolice.
    MVDr. Tomáš Forst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button