Krása a módaRady a tipyZdraví

Jak zbavit oblečení nežádoucích alergenů? Pomůže výběr textilu i správné praní

Alergici mají v období od jara do podzimu trápení. Zažívají nepříjemné potíže v souvislosti s pylovými alergeny, které se vyskytují nejenom ve vzduchu, ale zůstávají také na oblečení, a to i po vyprání. Takové prádlo pak může opakovaně dráždit pokožku a rozhodně nepřispívá k ničemu dobrému. Jak se alergenů zbavit? Existuje způsob, který pomůže i vám.

Vyberte správný prací prostředek

Vše začíná tím, čím perete. Je tedy zásadní vybírat skutečně šetrné prostředky, které jsou přírodní a bez alergenů. Průkopníkem jsou prací pásky, které obsahují koncentrované, hypoalergenní a ekologické čisticí látky. Fungují velmi snadno – část pásku jednoduše oddělíte a vložíte jej do bubnu pračky spolu s oblečením. Pásek se během praní zcela rozpustí, ale výhodou je, že neobsahuje žádné agresivní chemické látky, enzymy, optické rozjasňovače ani barviva.

Na odolné skvrny použijte ionty

Skvrny dokážou samozřejmě hodně potrápit. Některé zmizí snadno během praní, ale jiné odolné skvrny mohou být skutečně neporazitelné. Pokud se i vy trápíte s tím, že klasický prostředek proti nim nefunguje, zkuste ionizační funkce praček. Technologie IonTech uvolňuje záporně nabité ionty, které způsobí to, že prací prostředek lépe a rychleji proniká do vláken a odstraňuje až o 30 % více skvrn. Přitom není potřeba nějaké drhnutí nebo praní při vysokých teplotách. Díky ionizaci bude navíc prádlo nezmačkané, bez pachů a bez statického náboje, což je jistě příjemný bonus.

Pokud ani to nepomáhá, vždy vybírejte jen přírodní prostředky na odstranění skvrn. Ideální je například žlučové mýdlo nebo různé kombinace jedlé sody s dalšími prostředky.

Důkladné máchání a silná pára

Některé pračky nabízí speciální antialergenní programy s prodlouženým mácháním nebo cykly pro praní dětského prádla. Určitě je dobré tyto programy využívat, protože jsou navrženy tak, aby z oblečení skutečně odstranily maximum prachu i alergenů.

Podobně může pomoct také parní funkce. Zbavíte se tak nejen bakterií, zárodků plísní a dalších nežádoucích mikroorganismů, ale i alergenů. Pára totiž funguje perfektně na rozrušení nečistot a efektivní odstranění škodlivých látek. Prádlo bude navíc příjemně hebké a nebude potřeba jej ani žehlit.

Zaměřte se na výběr oblečení

Nezáleží jen na praní, ale roli může hrát už samotný výběr oblečení. Velmi dobrou volbou je v tomto směru biotextil. Jedná se nejčastěji o bambus nebo o biobavlnu, tyto látky totiž nezpůsobují alergické reakce. Nehrozí u nich podráždění pokožky, jsou antibakteriální a vždy se pěstují za co možná nejlepších podmínek. Velmi vhodnou látkou je také len, který v létě i příjemně chladí.

Kromě složení oblečení, které nosíte, je třeba věnovat pozornost i složení na dalším bytovém textilu – matrace, ložní prádlo a podobně. Biomateriály už jsou dnes součástí nejen oblečení, ale i ostatního textilu, takže můžete nakupovat skutečně kvalitní výrobky, které vás nebudou ohrožovat možností alergické reakce.

Velkou pozornost věnujte spodnímu prádlu

Jak vybrat spodní prádlo a mít jistotu, že vás žádná alergie trápit nebude? V první řadě dbejte na to, aby vybrané spodní prádlo bylo vzdušné a bez syntetických příměsí. Dejte přednost střídmějším barvám, protože velmi barevné prádlo bude mít pravděpodobně vyšší obsah barvících látek, které mohou pokožku dráždit. Oproti tomu bílé nebo béžové prádlo je v tomto směru nejšetrnější volbou.

ZDROJ: https://simply-laundry.com/blog/5-best-laundering-tips-for-people-with-skin-allergies/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Sarah Chai: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-zena-ruka-spinavy-7282376/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button