Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Zázrak pro zdraví i krásu. Tato nenápadná rostlinka je zbytečně přehlížena

Všichni je známe – na jaře jsou jimi trávníky doslova posety a na první pohled vytváří velmi krásnou mozaiku drobných bílých kvítků. Žlutobílé květy sedmikrásek jsou nejen roztomilou ozdobou, ale dají se také využívat jako účinná bylinka pro zdraví i krásu. Můžete si díky ní připravit ozdravný oplach na vlasy, čaj ulevující průduškám i pleťovou vodičku.

Možná jste už taky zjistili, že na většinu běžných nemocí se dá vždy najít řešení v přírodě. Je totiž mocná a sama nám nabízí řešení našich potíží. Široké spektrum léčebných účinků má i zcela obyčejná sedmikráska. Její výhodou je, že čerstvé květy se dají natrhat nejen na jaře, ale na trávnících se vyskytují po většinu roku, protože dokáže odolávat i nízkým teplotám.

Uleví od bolesti po hmyzím bodnutí

Sedmikrásku najdete skutečně kdekoliv – proto ji snadno máte po ruce, také když vás nečekaně píchne komár, vosa nebo jiný hmyz. Stačí si nasbírat její listy a vymačkat z nic šťávu. Tu pak aplikujte přímo na postižené místo. Je skvělá k urychlení léčby drobných poranění na kůži, včetně poranění po hmyzu. Rozdrcený list přiložte na kůži, nechte chvilku působit a uvidíte, že po pár minutách ustoupí zarudnutí i nepříjemné pálení a svědění.

Nebojte se ji konzumovat

Ke konzumaci můžete využít jak květy, tak i listy. Samozřejmě je ideální konzumovat je čerstvé a z míst, kde nejsou kontaminovány zplodinami nebo zvířecí močí. Platí, že největší sílu mají od dubna do srpna. Jíst je můžete jen tak samotné, ale využijete je klidně i na ozdobu a oživení řady jídel. Čerstvě natrhané květy sedmikrásek velmi hezky ozdobí zeleninové saláty či polévky. Nerozvinutá poupata sedmikrásek lze také naložit do octa a poté konzumovat podobně jako kapary.

Kvítky sbírejte v době mezi polednem a jednou hodinou odpoledne. Měly by být mladé, ale zároveň plně rozvinuté, jinak mohou mít mírně nepříjemnou nahořklou chuť. Opravdu je zcela bezpečné je jíst, ale samozřejmě je vždy řádně omyjte.

Lepší trávení

Sedmikrásky jsou také přínosnou složkou jídelníčku, protože pomáhají proti mnoha zdravotním neduhům. Například podporují imunitu, svědčí srdci, podporují zdravé trávení, ale třeba také ulevují, pokud už se objeví nějaké akutní potíže. Snadno je můžete využít při zácpě i průjmu, kromě toho také dezinfikují ústní dutinu, a dokonce pomáhají potlačit zápach z úst.

Ženská bylinka

Květy sedmikrásky dovedou prospět zejména něžnému pohlaví. Ideální jsou jako prostředek k mírnění menstruačních bolestí, ale mohou pomoci i při migréně nebo při celkovém pocitu nepohodlí, které mnoho žen během „svých dní“ zažívá. Zkuste čerstvé květy nebo si z nich rovnou připravte chutný čaj. Lžičku čerstvých květů a listů stačí zalít čtvrt litrem vroucí vody. Pak nechejte směs asi deset minut louhovat, přeceďte a můžete dosladit třeba medem. Pomáhá také ženám v menopauze, protože dovedou podpořit vstřebávání vápníku z potravy, což je důležitá prevence osteoporózy.

Pomocník při astmatu

Rozkousat kvítky sedmikrásy může pomáhat i při zahlenění nebo chorobách dýchacích cest. Stejně tak i popíjení sedmikráskového čaje, případně jeho využití coby kloktadla, je ideální zejména při potížích s astmatem nebo suchým a dráždivým kašlem.

Zbavte se toxických látek

Květy a listy sedmikrásky dovedou účinně detoxikovat a mají i mírně dezinfekční účinek. Proto skvěle pomáhají přetíženým ledvinám a játrům, ale mohou zpomalovat také šíření infekcí a ulevují od bolestí.

Omládněte

V neposlední řadě můžete sedmikráskový nálev využít i jako oplach na vlasy, kterým dodá sílu a pevnost. Pokud se v létě rádi sluníte, je dobré do nálevu ze sedmikrásek po opalování namočit hadřík a získáte tak hojivý obklad na pleť podrážděnou sluncem. Výhodou sedmikrásky je i to, že mírně zesvětluje, takže se skvěle hodí jako pleťové tonikum pro pleť s pigmentovými skvrnami.

ZDROJ: https://www.naturallivingideas.com/wild-daisy-uses/
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Ishara Kasthuriarachchi ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button