Rady a tipy

Pořizujeme ojetinu z dovozu: V čem se postup liší od nákupu z tuzemska?

Dovezené ojeté auto ze zahraničí už dnes není žádná rarita. Ojetiny z dovozu často nabízí bohatší výbavu a příznivější cenu než auta z tuzemska. Největší zájem je o automobily z Německa, kde se nabízí široký výběr aut ve skvělém stavu. 

A právě na dovoz od našich západních sousedů se dnes zaměříme – dozvíte se, na co si dát při nákupu auta ze zahraničí pozor i na to, jak probíhá přihlášení automobilu v České republice.

Dejte si pozor na cenu

K nákupu vozu z Německa můžete využít několik způsobů. Rozhodně byste se však měli vyhýbat různým překupníkům a pochybným inzerátům na internetu – mohli byste naletět podvodníkům. Bezpečnou volbou jsou naopak ověřené autobazary, u kterých si můžete být jistí férovým jednáním. 

Nejjednodušší je si auto vybrat už doma. K tomu lze využít různé internetové stránky, jako je například mobile.de, které jsou prověřené a fungují dokonce i v češtině. Naleznete tam širokou škálu ojetých vozů, ze kterých si určitě vyberete. Pod každým vozem najdete adresu prodejce, u kterého si auto můžete následně koupit.

Máte-li vybrané své vysněné auto, jako první si zkontrolujte cenu. Nejde totiž jen o to, zda je vámi vybraný vůz levnější než u nás. Musíte k ceně připočítat i náklady na cestu do zahraničí a poplatky za přihlášení auta z dovozu. Jedině tak se vám při nákupu ze zahraničí podaří skutečně ušetřit.

Vůz si pečlivě zkontrolujte ještě před nákupem

K nákupu je nejlepší si přizvat mechanika, pokud se v autech sami nevyznáte. Zkontrolovat byste měli hlavně motor, zda z něj například neunikají nějaké kapaliny. Velmi důležité je ověřit také VIN kód, který by měl korespondovat s údaji v technickém průkazu. Dále se podívejte, zda na autě nejsou známky nehody, o které by se prodejce nezmínil.

Určitě se mějte také na pozoru v případě, že najdete v autě známky bahna nebo vlhkosti. Bláto můžete objevit například v kolejnicích sedadel. Na německém trhu se totiž objevují i vozy, které prošly povodněmi. Takové vozy rozhodně nedoporučujeme pořizovat.

Jak na převoz koupeného automobilu

Pokud bude vámi vybrané vozidlo v pořádku a dohodnete se s prodejcem na podpisu kupní smlouvy, stačí už si jen dovézt auto domů. Nezapomeňte si ještě od prodejce převzít velký a malý technický průkaz. 

Pro samotný převoz se pak nabízí dvě varianty. Tou první je převézt auto na vleku – v tomto případě nemusíte zařizovat nic navíc, stačí vám pouze dokumenty k vozidlu a kupní smlouva. 

Druhou možností je dojet samotným vozem. Můžete například dojet k nákupu právě s mechanikem, který vám zkontroluje, co kupujete, a může vám zpátky odvézt vaše původní, nebo nové auto.

Pakliže se rozhodnete, že pojedete nově pořízeným vozem, musíte si vyřídit krátkodobé povinné ručení a následně také převozní značky. Celkem vás to vyjde přibližně až 100 až 150 eur, což je ke kupní ceně opět třeba připočítat, pokud chcete ušetřit.

Co udělat po příjezdu do ČR

Než budete moci se svým novým vozem spokojeně jezdit po českých silnicích, musíte ještě zařídit pár věcí. Nejdříve je nutné sjednat povinné ručení, bez kterého se na silnici nesmíte pohybovat. 

Hned poté zamiřte na stanici technické kontroly, kde vám vůz zkontrolují a změří jeho emise. Jedná se o tzv. evidenční kontrolu vozidla, která stojí zhruba 1000 Kč a probíhá stejně, jako když si auto koupíte u nás.

Pak už můžete přikročit k registraci vozidla, která vás u osobního automobilu vyjde na 800 Kč. Pokud váš vůz nesplňuje alespoň emisní normu EURO 3, budete muset uhradit také ekologickou daň. Poslední položkou na ceníku nového auta může být ještě DPH – tato daň se vás týká v případě, že má auto najeto méně než 6 000 kilometrů nebo uběhlo méně než šest měsíců od jeho první registrace.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button