Dům a zahradaRady a tipy

Srazilo se vám prádlo? Žádný problém. Poradíme jak to snadno a rychle napravit

Komu by se to někdy nestalo. Koupíte si krásný nový svetr nebo skvěle padnoucí kalhoty, jednou je vyperete a najednou by se do nich spíše vešla vaše 12 letá dcera. Důvodů, proč se prádlo čas od času srazí, existuje několik. Někdy je chyba na vaší straně, protože si třeba špatně přečtete etiketu a vyperete prádlo na příliš vysokou teplotu nebo s nevhodným pracím prostředkem. Jindy je zase problém na straně výrobce, který zapomene uvést důležité údaje o péči o výrobek nebo použije nevhodný a nekvalitní materiál.

Problémem ale je, že prakticky žádný obchodník vám oblečení, které se srazilo při praní, neuzná jako reklamaci a nevymění vám jej za nové. V podstatě nelze prokázat, že chyba se nestala někde na vaší straně. Pokud tedy nechcete vyhodit spolu s oblečením do koše i peníze, které jste za něj zaplatili, musíte si pomoci sami. My vám dnes poradíme jak. V několika jednoduchých krocích si ukážeme, jak napravit sražené oblečení a jednou provždy zatočit s tímto problémem, který nám často kazí radost z nových věcí.

1. Naplňte umyvadlo vlažnou vodou a přidejte dětský šampon

První krokem je napustit si umyvadlo vlažnou vodou, ideálně někde okolo 30 stupňů Celsia. Poté v ní rozmíchejte asi 10 ml dětského šamponu. Pokud takový nevlastníte, můžete použít i šampon na jemné vlasy nebo na každodenní použití. V každém případě se však vyhněte silně zabarveným produktům. Ty by mohly na oblečení zanechat skvrny.

2. Nechte prádlo odpočívat

Naložte poškozené prádlo do vodní lázně a nechte jej asi 15 minut odpočívat, aby pořádně nasáklo. Tekutina vlákna zjemní a umožní jim se znovu postupně natáhnout do své původní délky. Jemný dětský šampon tomuto procesu napomáhá a zároveň vlákna chrání před poškozením.

3. Vypusťte vodu, ale nemáchejte

Nyní je čas vodu vypustit a prádlo velmi jemně vyždímat. Buďte velmi opatrní a odstraňte opravdu jen přebytečnou vodu. Po vašem ždímání by prádlo mělo stále zůstat mokré, jen by z něj neměla kapat voda. V žádném případě prádlo nemáchejte! Pointou tohoto postupu je právě to, že prádlo zůstane nasáklé dětským šamponem, který mu umožní zůstat ve své původní velikosti i po usušení.

4. Nachystejte si ručník

Na rovný nesavý povrch rozprostřete ručník nebo osušku dostatečně velkou, aby se na ní kus oblečení vešel. Mokré prádlo na něj rozložte a poté ručník pomalu smotávejte tak, abyste z prádla co nejšetrněji odstranili další přebytečnou vodu. Tento postup opakujte, dokud nebude prádlo jen lehce vlhké. Dbejte na to, abyste postupovali opatrně a pomalu. Nechcete přeci vlákna oblečení poškodit.

5. Vraťte prádlu původní velikost

Po procesu sušení přichází čas na to nejdůležitější – vrátit vašemu oblečení svou původní velikost. Prádlo rozložte na suchý ručník a jemně natahujte oblečení tak, aby odpovídalo jeho původní velikosti. Vlákna jsou díky vlhkosti povolená, takže to půjde snadno. Buďte opatrní, abyste to nepřehnali a neudělali si z krásného kousku jen další vytahaný pytel. Raději méně než více, v nejhorším můžete postup zopakovat.

Prádlo nyní nechte v této vodorovné poloze schnout a během té doby jej pravidelně natahujte do žádaného tvaru. Některé látky se mají tendenci při schnutí hodně smršťovat, takže na oblečení budete muset více dohlížet, jiné víceméně již drží svůj tvar. Prádlo nechte zcela vyschnout a těšte se na výsledek.

A máte hotovo! Pokud jste postupovali přesně podle návodu, měli byste nyní mít krásný kus oblečení v původní velikosti. Pamatujte, že prádlo stále obsahuje zbytky dětského šamponu. Tyto produkty bývají k pokožce velmi šetrné, proto se nemusíte bát takové oblečení nosit. Pokud ale máte citlivou pleť a obáváte se alergické reakce, můžete oblečení vymáchat ve studené vodě. Ta by neměla tvaru prádla již ublížit. V každém případě buďte při příštím praní takového oblečení opatrní a perte raději na nízké teploty a nesušte v sušičce.

 

 

 

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. srazilo se mi tricko a zkusila jsem podle tohohle clanku ho zase zvecit, akorat pri tom natahovani se mi triko roztrzhlo😂

  2. Mně dcera teďka do pračky hodila celou kupu prádla a bohužel nastavila pračku úplně špatně, raději jsem oblečení darovala protože dělat tenhle postup pro všechny kusy… to by mě kleplo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button