Rady a tipy

Léčivý libeček – 10 přínosů pro zdraví a 8 věcí, které jste o něm nevěděli

Libeček je široce využívaná bylinka z rodiny miříkovitých. Užívá se ve velké části Evropy a jihozápadní Asii. Je používána jako doplněk jídla a přírodní lék s velkým množstvím zdravotních účinků například podpora správné funkce ledvin nebo zdravé obranyschopnosti.

Přínosy pro zdraví

Prevence ledvinových kamenů

Libeček je při konzumaci vysoce močopudný a podporuje vylučování bez ztráty elektrolytů. Přispívá k častějšímu močení a tím pomáhá k ledvinových kamenů.

2. Podpora správné funkce plic

Tradiční medicína užívá libeček k redukci hlenu v plicích, který zlepšuje dýchání a výměnu kyslíku v organismu. Libeček obsahuje eukalyptus, který pomáhá zmírňovat podráždění plic a zlepšuje celkový stav již po 4 dnech užívání.

3. Zklidňuje podráždění

Libeček obsahuje sloučeniny, které mohou napomoci zmírnění některých potížím, či podrážděním místům v těle. Sloučeniny jako limonen, eugenol a quercetin. Studie zaměřené na limonen prokázaly, že pomáhá zmírnit podráždění napříč celý tělem se speciálním zaměřením na záněty tlustého střeva.

4. Zlepšuje vzhled pokožky

Libeček je doporučován jako přírodní cesta jak bojovat proti akné a vyrážkám. Nebylo dosud přesně zjištěno, jak a čím libeček tak pomáhá, ovšem je doporučováno libeček přidat jako součást každodenní péče o pleť.

5. Bojuje proti nepřátelským organismům

Vědci objevili, že libeček je velice efektivní v boji proti organismům jako je E. coli, Salmonela, H. pylori a H. influenzae.

6. Zlepšuje trávení a bojuje proti nadýmání

Zklidňující účinky libečku jsou velice účinné a je to skvělá pomoc při potřebě zklidnit trávicí trakt, zmírnit nadýmání a uvolnit nafouklé břicho.

7. Podporuje zdravé klouby

Bylina je považována za přírodní léčivo a podporu zdravých kloubů společně s léčením revmatu. Nemá žádné vedlejší účinky, což je velmi vzácné.

8. Zklidňuje alergie

Zklidňující efekt libečku pomáhá přirozeně bojovat proti symptomům alergií. Quercetin, sloučenina obsažená v libečku tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí na některé složky přírody.

9. Menstruační pohodlí

Kromě jiných využití, libeček je též výborný jako zklidňující prostředek při PMS a v době menstruace. Přidáním libečku do stravy si zaručíte pohodlnější průběh menstruace.

10. Excelentní v jídle

Libeček je výborný doplněk k vašim oblíbeným receptům. přidá chuť a zvýší výživovou hodnotu vašich jídel. Je často užíván jako náhrada celeru. Je velice silný, tudíž je doporučováno dávat polovinu hmotnosti celeru. Z listů lze udělat výborný salát a semínka jsou používána jako koření do polévek. Libeček může být vyluhován a připraven na čaj. Je bohatý B a C vitamínem, podporuje imunitu a hojení pleti.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button