Dům a zahradaRady a tipy

Bojujete s invazí mravenců? Takto se jich zbavíte přírodně, ale účinně

S příchodem léta se probouzí celá příroda, a to znamená, že i všelijaký hmyz. A ten samozřejmě rád využije každé příležitosti „pozvat se“ k vám do domu a trochu vám znepříjemnit život. V domácnosti se nezřídka můžeme setkat s invazí mušek octomilek nebo molů, ale stejně nepříjemní umí být i mravenci. Ti totiž nikdy nepřichází po jednom, ale vždy do vašeho domova napochodují s celou armádou svých kamarádů, kteří se dokážou velmi rychle množit.

Právě jaro a počátek léta jsou ideální sezónou pro malé černé mravence, kteří se shlukují pod fasádou, podél oken nebo u dveří. Brzy zjistí, že v domě je nejen teplo a sucho, ale často také dostatek vhodné potravy, a pak už je jen otázkou času, kdy se k vám natrvalo nastěhují.

Jak proti nim zabojovat? Není to snadné, a obtížnější to může být zvláště tehdy, pokud se chcete vyhnout použití toxických chemických prostředků. Babské rady ale slibují, že vám pomohou se této nezvané návštěvy zbavit. Co se obecně doporučuje?

Silné bylinky

Mravence dokáže spolehlivě odradit nelibý pach, který některé rosltiny vydávají. Proto už naše babičky pamatovaly na to, že je dobré na okně pěstovat mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli. Tyto rostliny vydávají silnou vůni, která vám může připadat příjemná, ale mravencům zrovna nevoní. Naopak se od ní snaží držet na hony daleko. Ozdoba okna vám tedy může zabezpečit ochranu proti těmto invazivním druhům. Pod okny zase můžete zasadit cibuli, česnek nebo řebříček, které fungují podobně. Mravenci ani jiný hmyz se k vašemu obydlí neodváží přiblížit.

Éterické oleje

Pokud nemáte přímo čerstvé bylinky nebo nemáte možnost si je doma vypěstovat, pak vsaďte na éterické oleje. Ty obsahují vonné silice z bylin, které poslouží stejně dobře. Použít můžete éterické oleje s vůní skořice, máty, nebo hřebíčku. Olejíček nakapejte na bavlněné hadříky a otírejte místa, kde se mravenci vyskytují. Nezapomeňte hlavně na oblast okolo oken a dveří.

Vonné silice můžete samozřejmě volbě kombinovat, vytvoříte tak směs o to účinnější. Osvědčená směs se vyrobí například z 30 kapek mátového oleje a 30 kapek hřebíčkového oleje. Směs zřeďte asi 125 mililitry vody a přelijte ji do rozprašovače. Touto tekutinou můžete mravence kropit přímo, nebo ji stačí rozprášit v místech, kde se jim daří. Tyto postupy jsou zcela ekologické a v souladu s udržitelnou a hospodárnou domácností. Neplýtváte chemikáliemi a využíváte přírodní cesty, jak se nezvaných tvorečků zbavit.

Netradiční tipy

  • Na mravence prý můžete zaútočit i použitou kávovou sedlinou. Tu nadrobte a nasypte do cesty mravencům nebo přímo na ně. S její vůní i konzistencí si prý nebudou vědět rady, a tak se rychle dají na ústup.
  • Trochu silnější kalibr proti tomuto hmyzu nabízí směs vody s jarem nebo jiným mycím prostředkem. Tu jim nastříkejte do cesty, kudy obvykle chodí, a uvidíte, že jim uděláte čáru přes rozpočet.
  • Do cesty jim také dejte nástrahu v podobě rozsypaného pepře, soli nebo pálivé papriky.
  • Výbornou prevencí v době jejich výskytu je úklid celého bytu octovou vodou.

Prevence funguje nejspolehlivěji

Nejlepší je samozřejmě se invazi mravenců zcela vyhnout. Preventivní opatření se tedy rozhodně vyplatí a ušetří vám pravděpodobně hodně času a úsilí. Nejdůležitější radou je hlídat si utěsnění oken a dveří, čímž tomuto hmyzu přirozeně zkomplikujete cestu dovnitř. Zbytečně je také nelákejte libými vůněmi potravin – dávejte si pozor na nesprávné skladování potravin, které jim chutnají, jako jsou cukr, mouka či med. Využívejte uzavíratelné dózy, které zajistí maximální bezpečnost vašich potravin i před jinými škůdci. V neposlední řadě uklízejte kuchyňskou linku od drobečků, která by první linii poskytly vítané občerstvení při cestě za obsazením vašeho bytu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button