DárkyRady a tipy

Aby vám ve váze vydržely co nejdéle: Naučte se pečovat o řezané květiny

Sezóna podzimních květin je v plném proudu. Pokud i vy máte na zahradě nějaké keře, ze kterých si můžete do vázy natrhat elegantní doplněk domácnosti, tím lépe pro vás. Stejně tak si ale můžete koupit krásný pugét od floristky a udělat si radost. Jenže nevýhodou řezaných květin jednoznačně je, že dlouho nevydrží. Jak to udělat, aby kytice vydržela ve váze co nejdéle a jaká pravidla se vyplatí dodržet? Prozradíme vám pár pravidel, která je vhodné následovat – a uvidíte, že si rozkvetlou nádheru užijete skutečně dlouho.

Váza musí být dokonale čistá

Může se to zdát trochu zbytečné, ale skutečně je třeba věnovat velkou pozornost váze a její čistotě. V ideálním případě by neměla být jen čistá, ale také vydezinfikovaná – určitě se proto nebojte sáhnout po přípravku s obsahem chlóru. Květinám se bude dařit v různých typech nádob, ideální však nejsou keramické bez vnitřní glazury, protože v nich mikroorganismy přežívají i po pečlivé dezinfekci.

Voda by měla být ošetřená

Asi tušíte, že květinám se nebude úplně nejlépe dařit v chlorované vodě z vodovodu. Proto, pokud máte trochu čas, je dobré nechat vodu převařit a vychladnout. Jestliže s tím nechcete ztrácet čas, je možné ji také nechat jen pár hodin odstát. Úplně nejlepší je převařená a vychladlá, nicméně bude stačit, když ji necháte několik hodin odstát. Voda by také neměla být ledová, ale spíše lehce teplá, aby neobsahovala množství kyslíku, jež poškozuje vodivá pletiva. Chcete-li zamezit množení mikroorganismů, bude potřeba udržet vodu čistou, a proto do ní přidejte kyselinu citronovou, stačí 0,5 gramu na litr, nebo se nebojte přidat i kapku dezinfekčního prostředku.

Ve váze vypadají hezky téměř všechny druhy rostlin, ale ne každá květina je k řezu vhodná. Dokonce se u některých druhů rostlin dá vybírat mezi odrůdami vhodnými do vázy a těmi, kterým se lépe daří na záhonku.

Klíčová je chvíle řezu

Uříznutí rostlin je potřebné vhodně načasovat. Některé druhy rostlin se totiž sklízí ve stadiu poupat, jiné ale až tehdy, kdy je rozkvetlá třetina květů, nebo dokonce až jsou plně rozvinuté. Svou roli hraje i denní doba, ideální je zejména časné ráno, protože rostlina obsahuje dostatek vody, ale chybou není ani večer, kdy v sobě shromáždí nejvíce zásobních látek, a déle tak přežije i bez kontaktu se zemí. K uříznutí květů můžete použít jak nůž, tak také nůžky – důležité je, aby nástroje byly čisté a ostré. Řez udělejte co nejdelší a hladký.

Přepravu nepodceňte

Chcete-li kytici někomu darovat, nechte ji po uříznutí nasát asi půl hodiny vodu, nejlépe v chladnější místnosti. Následně konce stonků zabalte do navlhčeného ubrousku a dejte do igelitového sáčku a zabalte do papíru. V létě mohou květiny vadnout rychleji, ale pokud je následně na několik hodin ponoříte do vlažné vody, obvykle se zase vzpamatují.

Neflákejte výživu

V prodejnách květin někdy dostanete k nákupu také sáčky s výživou, jež se ve vodě rozpustí a prodlouží trvanlivost celého pugétu. Pokud tuto směs nedostanete, můžete si ji také zakoupit nebo podomácku vyrobit, není to nic těžkého – receptů jsou na internetu mraky.

Do vázy jen bez listů

Než dáte květiny do vázy, odstraňte všechny listy, jež by byly ponořené ve vodě. Takto dokážete efektivně zabránit rozvoji mikroorganismů. Obnovte rovněž řez na konci stonku. Pamatujte, že stonky by ve vodě měly být ponořeny maximálně do deseticentimetrové výšky, aby zbytečně neuhnívaly.

Jak často měnit vodu?

Vodu měňte každý den, také vždy stonky zkraťte asi o dva centimetry a vydezinfikujte vázu. Takto si krásu vašeho pugétu vychutnáte skutečně maximální dobu.

ZDROJ: https://www.consumerreports.org/home-garden/how-to-keep-flowers-fresh/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Valeria Boltneva: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kreativni-kvetiny-jaro-rostliny-74512/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button