Rady a tipyReceptyZdraví

Pečený čaj vás zahřeje a dodá vitamíny. Připravíte si jej i doma bez konzervantů a barviv

Čaj patří k nápojům, bez kterých si většina z nás nedovede představit zimní období. Milujeme černý, zelený, bílý nebo i ovocný čaj, který nám pomáhá překonat zimní únavu a smutek. Čaj můžete konzumovat nejen jako nakopávač do nového dne, ale také jako odpolední či večerní relax. Není však nutné dopřát si čaj jen ze sušených směsí nebo čajových sáčků. Zapomenutou chuťovkou může být také lahodný pečený čaj, který vám zachutná, příjemně vás prohřeje a může vám dodat i cenné vitamíny.

Klasický čaj z listů čajovníku se do našich končin dostal až v 19. století. Do té doby naši předci připravovali teplý či studený nápoj z bylinek a ovoce. Pak se ale začaly vyrábět sáčkové ovocné čaje a na klasický pečený čaj se trochu pozapomnělo. Ale je to škoda, protože různé druhy pečeného čaje jsou 100 % přírodního charakteru, překvapí vás svou lahodnou chutí a mají příznivý účinek na organismus. Můžete si je navíc nejen koupit, ale také připravit doma, a tak budou zcela umělých barviv, sladidel a konzervantů.

Jaké ovoce použít?

Pečený čaj se dá připravit téměř ze všech druhů ovoce. Ideální možná nejsou zejména měkčí druhy jako jsou meruňky nebo banány. Obvykle se používají zvláště bobuloviny, které najdete v lese, ale použít můžete i exotické ovoce, včetně citrusů nebo kořen závoru. Na výrobu čaje můžete spotřebovat také přebytek jablek nebo hrušek, ale také jakékoliv ovoce, které najdete doma. Není třeba jej zamrazovat, nebo snad dokonce vyhodit – pečený čaj zvládne zužitkovat vše.

Jak si připravit lahodnou směs na čaj?

Podíl ovoce na několik dávek by se mělo pohybovat kolem 2 kilogramů. Dále budete potřebovat koření (ideální je například skořice, badyán, hřebíček nebo kardamom). Pokud si nejste jisti, co vám bude chutnat a jaké kombinace chutí budou ideální, zkuste napoprvé jen samotnou skořici, tak bude úspěch zaručen.

Jak postupovat?

Ovoce je třeba důkladně umýt. Následně odstraňte pecky a nakrájejte je na malé kousky. Není nutné jej loupat, slupka naopak dodá čaji zajímavou chuť. Jakmile máte ovoce připravené, nasypte jej do velké mísy a přidejte asi půl kila cukru a špetku koření. Obojí samozřejmě přizpůsobte vlastním chutím. S cukrem můžete i šetřit, ale zcela bez cukru směs nedělejte. Směs důkladně zamíchejte a rozprostřete na hluboký plech. Pečte 10 minut při 200 °C. Po deseti minutách zalijte ovoce asi 1dl rumu a opět nechte v teplé troubě. Ovoce pustí šťávu. V mezidobí nezapomeňte čas od času směs promíchávat, aby se nikde nepřichytla.

Jak jej zakonzervovat?

Po upečení směs i se šťávou vložte do sterilizovaných skleniček. Je velmi důležité důkladně je uzavřít. Skleničky nechte vychladnout víčkem dolů a poté uložte do lednice nebo do chladné spíže. Ve vhodných podmínkách by skelničky plné pečené dobroty měly vydržet až rok.

Letní varianta

Osvěžující pečený čaj, který je ideální právě na letní období, si můžete připravit i pokud nemáte zahradu nebo vlastní úrodu. Hodit se vám bude 1 kg mražené lesní směsi, 1 citron, 600 g cukru, badyán, 5 ks hřebíčku a 2 dcl rumu. Ovoce nechte roztát a citron si oloupejte a společně nasypte do vyššího pekáče. Přidejte také cukr a koření a všechno společně vložte do vyhřáté trouby na 180 stupňů. Nechte v troubě asi 40 minut a následně opět vložte do sterilizovaných skleniček a uskladněte v lednici.

Při nachlazení

Pečený čaj vám může ulevit také tehdy, když vám není úplně dobře a máte rýmu nebo vás bolí v krku. Připravte si zdravý pečený čaj ze zázvoru a koření. Budete potřebovat 400 g zázvoru, 3 ks pomeranče, 6 mandarinek, 1 citron, 1 limetku, 4 lžíce medu nebo 250 g třtinového cukru, 3 celé skořice, badyán a hřebíček. Vše opět nakrájejte a oloupejte a vložte do vyhřáté trouby, dokud ovoce zcela nezměkne a nepustí šťávu. Pijte horké dvakrát denně. 

ZDROJ: https://www.ourbeautifulprague.com/baked-fruit-tea/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button