Dům a zahradaNezařazenéRady a tipyZdraví

Skrytá nebezpečí, která číhají u vás doma. Zbavte se jich ještě dnes

Všichni chceme, aby byl náš domov bezpečný, čistým a pohodovým místem, kde můžeme bez obav trávit čas se svou rodinou i přáteli. A děláme pro to maximum – uklízíme, nakupujeme produkty, které nám mají zajistit pohodlí a věnujeme peníze i čas zajištění bezpečnosti. Jenže některá nebezpečí jsou dobře ukrytá a odhalit je nemusí být úplně snadné. Zjistěte, kde číhají problémy ve vašem domě a zbavte se jich ještě dnes. Ať můžete pokojně spát a nestrachovat se o bezpečnost vašich dětí či domácích mazlíčků.

Osvěžovače vzduchu

Krásné voní a dokážou navodit velice příjemnou atmosféru. Ale tušili jste, že nejsou úplně tak neškodné jak by se mohlo zdát? Řada osvěžovačů obsahuje nebezpečné chemikálie, které se uvolňují do vzduchu a my je vdechujeme. Tyto látky dokážou nepříznivě ovlivnit hormonální systém a reprodukční orgány. Během času se i drobné množství, které vdechujeme, může v těle nahromadit a způsobit vážné problémy. Osvěžovače vzduchu tedy raději vyměňte za pravidelné větrání a aromatické svíčky. Ušetříte a vaše zdraví se vám poděkuje.

Čistič trouby

Určitě děláte dobře, když troubu pravidelně čistíte. Připálený olej určitě není nic co by mělo přijít do kontaktu s vaším jídle. Ale pozor – komerční čističe trouby jsou opravdu velice nebezpečné chemické koktejly! A i při sebelepší péči se vám určitě nepodaří po čištění všechen prostředek z trouby opravdu dokonale odstranit. I malé zbytky chemikálií se pak při používání trouby uvolňují a dostávají se – kam jinam – než do vašeho jídla. Namísto chemických čističů využijte některou z metod, které používají jedlou sodu nebo ocet, které zvládnou práci udělat stejně dobře, ne-li lépe.

Dezinfekční prostředky na záchod

Samozřejmě, toaletu je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat a udržovat ji neustále čistou. Ale dejte si pozor na prostředky, které používáte. Jsou totiž silně toxické a často obsahují žíravé látky, které mohou poleptat vaši kůži. Při manipulaci s nimi tedy vždy používejte rukavice a v žádném případě nedovolte dětem, aby s láhví jakkoliv manipulovaly! Pozor také na nebezpečné výpary. Toaleta by měla být při úklidu dobře větraná.

Zubní pasta

Jak může být zubní pasta nebezpečná? Pokud ji používáte tak, jak se má, nic se vám nestane. Pozor ale na přílišné polykání pasty. Může to totiž způsobit zažívací obtíže a bolesti břicha. Při takové nehodě se raději poraďte s lékařem, zvlášť jde-li o menší děti.

Elektrické nebo plynové topení

Tyto druhy topení se často vyskytují na chatách, kde mohou být příčinou velkých problémů. Často totiž taková zařízení nejsou úplně nejnovější, ani kontrolovaná, a vady mohou být v tomto případě fatální. Unikající plyn nebo elektrické topení, které se vznítí, jsou skutečným rizikem pro zdraví a život přítomných osob. Je-li to jen trochu možné, nahraďte tato topení moderními a bezpečnými variantami, nebo je alespoň podrobte odbornému servisu.

Prodlužky

Samy o sobě nejsou prodlužovací kabely nebezpečné. Problém může ale nastat tehdy, používáme-li je nesprávně, což se bohužel děje velmi často. Lidé nemají většinou ponětí o napětí, které jejich spotřebiče potřebují a do prodlužek zapojují kabely zcela bez rozmyslu a jakýchkoliv znalostí elektřiny. Takové jednání může vést k velkému riziku požáru, zvlášť je-li prodlužka umístěna na koberci či parketách. K takovému zkratu může dojít i ve vaší nepřítomnosti a zčistajasna můžete doslova přijít o střechu nad hlavou.

Buďte tedy obezřetní a při každé manipulaci s prostředky nebo zařízeními, která mohou být nebezpečná, se přesně řiďte instrukcemi a doporučeními. Nikdy nebuďte lehkovážní a nepodceňujte jakékoliv riziko, byť by mohlo být sebemenší. Kdo je připraven, není zaskočen a nemusí se obávat o bezpečnost svou, své rodiny i svého majetku. Řídit se danými pravidly je navíc většinou stejně nejúčinnější a vede k nejlepším výsledkům, takže o nic nepřijdete. Zdraví je na prvním místě!

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button