Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Nepříjemné pachy, které ucítí hlavně vaši hosté. Zbavte se jich ještě dnes

Množství zápachů už náš nos ani nevnímá. Je to hlavně proto, že náš čich je přizpůsobivý a po určitém čase už některé zápachy vůbec nevnímá. Žijete-li například v bytě se zvířetem nebo kouříte, zápach psa či cigaret vůbec nevnímáte. Kdykoliv ale přijde návštěva, je to to první co ji už u dveří udeří do nosu. A pravděpodobně pro bude pro jakéhokoliv hosta pobyt v takovém prostředí dost nepříjemný.

Nechcete-li zažít trapnou situaci, kdy od vás budou návštěvu odcházet brzo jen kvůli nepříjemnému zápachu, buďte obezřetní a zbavte se možných zdrojů pachů ještě dnes.

Domácí mazlíček

Pokud máte domácího mazlíčka, je naprosto jisté, že bude zapáchat. Zvířata jednoduše vydávají silnou pachovou stopu a i když vy sami nic necítíte, lidé, kteří nejsou na takový zápach zvyklí, jej budou vnímat dost výrazně. Zdrojem zápachu mohou být loužičky moči, ale častěji je to jednoduše samotné zvíře – jeho kožich, špína, dech a další. Prvním krokem je samozřejmě pravidelná hygiena domácích mazlíčků. Málokterý pes či kočka má koupání rád, ale je to nutné. Myjte je alespoň jednou týdně a hlavně pokaždé, když je venku vlhko a blátivo. Nehrozí nebezpečí, že vám ušpiní sedačku či koberec a navíc to působí jako prevence proti zápachu.

Druhým krokem je časté vysávání. Chlupů a odumřelých kousků kůže se prostě jinak nezbavíte. Vysávejte ideálně každý den a nevynechávejte i pelíšek vašeho psa a místa, kde často leží nebo se pohybuje. Naučte svého psa, že na gauč nepatří a do postele také ne. Zápach nejlépe neutralizujete směsí jedlé sody, vody a octa. Můžete tuto směs nalít do rozstřikovače a použít ho k osvěžení vzduchu před každou návštěvou.

Zatuchlost

Zvlášť u starých domů nebo dlouho nepoužívaných bytů může být tento zápach dost velkým problémem. Nedá se vyvětrat a přebít ho je takřka nemožné. Vy si na zatuchlost snadno zvyknete, ale vaši návštěvu pokaždé silně udeří do nosu. Zatuchlost je obvykle způsobena výskytem plísní nebo vlhkosti. Naštěstí lze takových problém jednoduše řešit. Prvním krokem je koupit si odvlhčovač vzduchu. Tento přístroj vás během několika dnů zbaví nežádoucí vlhkosti. Poté je třeba najít zdroj plísní – mohou to být staré dřevěné parkety, které zespodu hnijí, obložení stěn, tapety a další. S trochou štěstí brzy zdroj zápachu objevíte. A pak už je třeba ho jen co nejdříve odstranit.

Pokud nemáte dost času odstranit zatuchlost úplně, může vám krátkodobě pomoci jakýkoliv osvěžovač vzduchu. Na krátkou dobu bude schopný nepříjemný vlhký zápach přebít.

Ložnice

Věděli jste, že ložnice bude pravděpodobně tím místem, které u vás smrdí nejvíce? Jak je to možné – vždyť tam reálné trávíte nejméně času! To sice ano, ale trávíte tam dobu během svého spánku. A právě tehdy se z našeho těla vylučuje velká vlhkost, pot i částečky odumřelé kůže, které zůstávají na povlečení a v matraci, kde hnijí a vytváří nepříjemný zápach. Vy sami jej nemůžete cítit – vždyť je to váš vlastní zápach, na který jste zvyklí po celý život, ale kdokoliv cizí bude mít nutkání zacpat si nos.

Návštěvu do ložnice sice často nevodíte, ale pokud přece, věnujte čas intenzivnímu čištění matrace a pravidelnému převlékání povlečení. Jen tak se lze nepříjemnému zápachu s jistotou vyhnout. Dobrým tipem na čištění matrace je také to, že ji posypete jedlou sodou, necháte asi půl hodiny působit a poté prášek vysajete. Měl by absorbovat přebytečnou vlhkost i pach.

Lednice a mrazák

Zápach z lednice znáte určitě i vy. Není to příjemné ani pro vás, ani pro návštěvu. Pravidelně lednici čistěte a odmražujte, v lednici můžete nechat rozkrojený citron nebo otevřenou lahvičku s octem, které zápach zachytí. Potraviny také pečlivě balte a uzavírejte do vzduchotěsných obalů.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button