Rady a tipyZajímavé články

Přikrmování divokých zvířat spíše škodí. Na pečivo zapomeňte, způsobuje úhyn

Zejména když udrží tvrdé mrazy, mají lidé tendenci nosit do lesa a na meze zbytky jídla v naději, že tak zvířatům pomohou přežít tuhou zimu a přilepší jim. Tento zvyk se v posledních letech rozmáhá stále více a více, kdy důvody mohou být různé. Například větší zájem o blahobyt zvířat, ale také větší přebytky různých jídel, zejména tvrdého pečiva nebo zeleniny či ovoce. Na první pohled velmi bohulibá činnost však častěji spíše ublíží, než pomůže a laním, srnám ani jiným lesním zvířatům skutečně neprospívá. Platí, že i obyčejný rohlík může zabít!

Drtivá většina lidí přitom do lesa nenosí jídlo se špatnými úmysly – naopak. Chtějí zvířatům pomoci přežít zimu a vylepšit jim chudý jídelníček. Když se do aktivity navíc zapojí i děti, může to vytvořit příležitost pro hezky strávené rodinné odpoledne, které navíc děti učí vztahu k přírodě.  Jenže i ta nejlépe míněná pomoc se může snadno zvrhnout v ubližování.

Divoká zvířata si většinu potravy umí najít sama. Pokud ne a zima je skutečně neobvykle studená nebo dlouhá, dodávají zvěři myslivci vhodné krmivo do krmelců, takže se skutečně není třeba obávat toho, že by zvěř v zimě ve velkém umírala hlady. Dodávání krmiva do krmelců se obvykle děje alespoň jednou týdně, je-li to nutné, navíc k tomu ještě myslivci přidají i kamennou sůl, kterou zvěř potřebuje k dobrému trávení.

Proč pečivo zvířatům ubližuje

Nejčastěji způsobuje problémy staré pečivo, které je ale bohužel zároveň vůbec nejběžnějším krmivem, které lidé zvířatům podávají. Staré rohlíky a housky, ale ani tvrdý chleba by se rozhodně neměl ve stravě jelenů, srn a dalších divoce žijících zvířat vyskytovat. Můžeme říct, že jeden kousek chleba žádnou škodu neudělá, ale pokud dáme zvěři k dispozici tašku suchého pečivo, je zvíře schopno sníst naráz ohromné množství, které má bohužel nezřídka tragické následky. V pečivu je příliš mnoho sacharidů, které zvířatům v žaludku kvasí. To vede k překyselení a k následnému úhynu bakterií, které jsou prospěšné. Zároveň se přemnoží bakterie škodlivé a zvíře jednoduše umírá.

Lze přikrmovat i bezpečně?

Podle odborníků by běžná populace zvířat neměla být nikdy neodborně přikrmována. V podstatě tedy jakýkoliv váš pokus o pomoc je nežádoucí a nevhodný. Tuto službu pro zvířata v případě potřeby zajistí myslivci a lesníci, kteří vědí, co zvířata mohou a nemohou jíst. Pokud opravdu chcete pomoci, je možné zeptat se přímo myslivců nebo lesníků ve vaší oblasti, případně přinést pytel sena, oves nebo ječmen, žaludy i kaštany, mrkev a jablka a vše předat v hájence.

A co labutě a kačeny?

Podobnou tradici má také přikrmování vodních ptáků. Ti jsou na lidskou pomoc často zvyklí a připravení. V tomto případě není zákaz tak striktní, ale neméně důrazně je třeba připomenout, že i tito ptáci mohou jíst pouze určité přesně vymezené druhy potravin a pečivo k nim rozhodně nepatří. Vhodnou volbou naopak mohou být odřezky od zeleniny, kousek hlávkového salátu, polníčku nebo mražený hrášek. Dobrým nápadem nemusí být ani vařená rýže, ale pozor – nesmí být solená, a obdobně to platí také s brambory.

Zcela se vyhněte obligátnímu pečivu. Představuje pro ptáky stejné nebezpečí jako pro jiná zvířata. Nejvíce nebezpečné je navíc pro mláďata, u kterých se nadměrná konzumace pečiva projeví vývojovými deformacemi peří a kostí. Taková mláďátka pak často vůbec nedovedou létat a jejich život je dopředu předurčen ke krátkému trvání, neboť se stávají i snadnou kořistí predátorů.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/lesni-zvirata-krmeni-nebezpeci-pecivo
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Anthony 🙂: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-priroda-les-139639/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button