Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Jak správně vybrat obuv pro děti i pro vás? Špatnou volbou si zaděláváte na vážné problémy

Výběr správné obuvi je něco, co bychom měli řešit celoživotně. Není to záležitost jen našich dětí, ale i my dospělí bychom měli dbát na zdraví svých chodidel a kupovat si kvalitní obutí, které dopovídá tomu, co naše nohy potřebují. Faktem totiž je, že při narození má naprostá většina miminek zcela zdravé nohy. Jakmile je ale začneme oblékat do ponožek a botiček, často se začnou objevovat první potíže. A ty nás obvykle provází až do stáří. Některé statistiky dokonce tvrdí, že do první třídy vstupuje až 95 % dětí s deformitami nohou. To je skutečně děsivé číslo, které se ale snad díky postupné edukaci bude dařit snižovat.

Jak zabránit deformitám chodidel

Dětská klenba se typicky vytváří do tří let věku, právě v tomto věkovém rozmezí je zcela zásadní, aby bylo chodidlo stimulováno dostatečně variabilními podněty.  Ideální je například v létě nechat dítko chodit bosé, třeba právě po trávě, v písku, po kamenech. V zimním období je dobré doma zkoušet koberec, parkety, dlažbu a další povrchy. Toto cvičení je vlastně velmi jednoduché, ale zcela zásadní.

Přirozenou funkcí nohy je právě to, že dovede přijímat informace z našeho okolí, k tomu nám chůze naboso velmi pomáhá. Jestliže už od prvních krůčku nožky uzavíráme do těsných bot, je jasné, že to brání zdravému rozvoji chodidel i celého pohybového systému. Aby se chodidlo správně vyvíjelo, je zásadní co největší volnost prstů a stimulace chodidla různými dráždivými povrchy.

Je dobrou volbou barefoot obuv?

Rodiče se proto stále častěji zajímají o alternativní možnosti obouvání dětí. Tím jsou právě dětské barefoot boty, které jsou lehké, ohebné ve všech směrech a s minimální tloušťkou podešvi. Díky tomu je svalům umožněno se volně hýbat a rozvíjet hybnost a funkce chodidla. Současní výrobci už nabízejí barefoot boty pro všechna roční období a do každého počasí.

Na co se zaměřit při výběru (nejen) dětské obuvi?

Ohebnost

Boty by měly být pevné, ale klíčové je, aby byly zároveň také pružné – pokud vezmete botu do obou rukou za špičku a za patu, je nutné, aby se pohodlně ohýbala v místě záprstních kloubů. Podobně by bota měla být ohebná v podélné ose, jako byste ji chtěli zkroutit do spirály. Na tato pravidla je nutné pamatovat nejen, když kupujete boty pro děti, ale také pro sebe – jinak hrozí deformace nohy, ale také puchýře, bolesti či otoky.

Prodyšný materiál

Materiál by měl být vždy maximálně prodyšný. Ideální je proto textil nebo kůže, tak se vyhnete dermatologickým potížím. Materiálů, které se dnes používají k výrobě barefoot obuvi je skutečně mnoho, řada z nich je skutečně inovativních a velmi dobře fungujících i v různorodém počasí. U holínek je důležité, zda jsou po celém svém vnitřním povrchu potaženy bavlněnou látkou.

Široká špička

Zapomeňte na jakékoliv balerínky nebo lodičky s úzkou špičkou. Správné boty by měly mít špičku širokou kvůli dostatečnému prostoru pro prsty a záprstní kosti. Jestliže koupíte botičku, která má špičky zužující se, bude tím ovlivněn růst kostí prstů a záprstních kostí v ose. To je samozřejmě něco zcela nežádoucího a nevhodného pro vývoj dítěte.

Volba správné velikosti

Děti rostou jako z vody a vybrat jim vhodnou velikost je skutečně těžké – správná totiž vydrží skutečně jen na chvíli. Rozhodně nestačí poslouchat to, co vám říká dítě, i větší děti si obvykle samy nevšimnou, že jim je obuv příliš malá, nedokážou také dobře poznat, zda je boty netáhnout nebo netlačí. Navíc je faktem, že se velikosti různých výrobců obuvi extrémně liší a málokdy se dá na číslo spolehnout. Velmi často používaný tlak palce na špičku boty také nedokáže přesně určit, zda je v botě dost místa.

Stále tedy platí, že nejlepší metodou je obkreslit dítěti nohu na kus papíru a pečlivě tak změřit její skutečnou délku. Je přitom důležité, aby mezi špičkou nejdelšího prstu a špičkou boty byl i prostor pro růst – proto se doporučuje asi 12 mm velký nadměrek. I tak bude ale potřeba měnit boty častěji.

Potíže v dospělosti

Nějakou deformaci chodidel má podle statistik asi polovina dospělých lidí. Mezi nejrozšířenější patří vbočený palec nebo propadlá klenba. Typické je, že příčiny těchto potíží vznikají již v dětství, právě špatnou obuví. I v dospělosti můžeme ale situaci zhoršovat, a to zejména chronickým přetěžováním nohou, obezitou nebo neustálým uzavíráním nohou do těsných bot. Tzv. „plochá noha“ má za následek obtíže v celém pohybovém aparátu. Pokud jsou vaše nohy skutečně ploché, je nutné používat kvalitní vložky do bot, ovšem vyléčit se dá pouze vhodným cvičením.

ZDROJ: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/Choosing-the-right-shoe

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Ingo Joseph ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button