Dům a zahradaZdraví

Připadá vám zázvor drahý? Vypěstujte si jej doma v květináči

Zázvor je letošní zimu obzvlášť oblíbený. Mnoho lidí věří jeho silným účinkům na naše zdraví a dopřává si jej pravidelně pro podporu imunity i jako léčbu v případě nachlazení. Jenže s oblíbeností a vysokou poptávkou logicky roste také jeho cena. V obchodech dnes zázvor seženete za poměrně velké peníze, a to ještě ani nemáte jistotu, že jde o skutečně kvalitní produkt, který má potřebný obsah léčebných látek. Co takhle vypěstovat si vlastní zázvor? Není to tak nemožné, jak by se mohlo zdát.

Zázvorovník lékařský pochází z oblasti jižní Asie. Po staletí se pěstuje hlavně v Číně a Indii a v našich zeměpisných šířkách se poprvé objevil až během třináctého století. Tehdy se začal prodávat v sušené formě jako lék, ale také jako lahůdka, když byl naložený v cukru.

Zázvor má jemně kořeněnou chuť připomínající citrony s nádechem vůně exotických dálek. Hodí se jak na přípravu slané, tak i sladké kuchyně. Je běžnou součástí velké spousty receptů asijské kuchyně a u nás jej můžete znát třeba jakou součást kari koření. Ne každému chutná, ale většina lidí si jej zamiluje pro jeho jemně štiplavou chuť.

Je pěstování náročné?

Zázvor je vytrvalá tropická bylina. Z jejích oddenků vyrůstají jednoleté olistěné lodyhy vysoké kolem jednoho a půl metru, ale jen zřídkakdy mají nějaké květy. Zázvor lze s úspěchem pěstovat i jako pokojovou rostlinu, stačí vědět jak na to. Základem je koupit si oddenek s dobře patrnými očky. To jsou pupeny, ze kterých vyraší nové výhony.

Připravte si nádobu s propustnou zeminou a oddenek do ní vložte. Neměli byste jej zpočátku sázet příliš hluboko, ale spíše jej jen mírně zahrňte zeminou a udržujte neustále trochu vlhký substrát. Květináč dejte na světlé a teplé místo a po několika dnech by měl vyrazit výhonek s úzkými listy. Bude trvat dalších přibližně šest měsíců, než rostlinka zmohutní a získá sílu. Poté z ní můžete začít odebírat vlastní oddenky nebo si ji dále namnožit.

Přes léto je možné zázvor pěstovat i venku. Je ale potřeba být opatrný na vítr, protože vysoké výhonky jsou křehké a stálý nebo prudký vítr je může snadno zlomit. Zimní zahrada je pro zázvor ideálním stanovištěm od podzimu do jara, ale dobře se mu daří i ve světlé a vzdušné místnosti.

Jak zázvor využít?

Ať už máte svůj domácí zázvor nebo si jej kupujete v obchodě, vyplatí se vědět, jak jej správně využít a kolik jej můžete zkonzumovat. Vždy se snažte používat co nejčerstvější zázvor. Jen ten má příjemnou chuť i plnou vůni, která dokáže vaše jídlo pozvednout na novou úroveň.

Omytý zázvor zkuste po oloupání jemně nastrouhat a přidat do různých pokrmů: do rýže, nudlí, do smažených pokrmů z kuřecího masa, do kari apod. S množstvím to ale nepřehánějte. Zázvor je velmi výrazný a není třeba jím plýtvat. Dobrou zásadou je nedávat víc jak jednu kávovou lžičku zázvoru na čtyři porce připravovaného jídla.

Zázvor nastrouhaný najemno se také skvěle hodí do salátů nebo zálivek. Skvěle se kombinuje třeba s citronem, česnekem, feferonkami, paprikou nebo sójovou omáčkou.

Nebojte se ale zázvor využít i v pokrmech, které zrovna nepatří do asijské kuchyně. V podstatě jej můžete přidat kamkoliv, kde oceníte mírně štiplavou a výraznou chuť. Zkuste jej přidat třeba i do sladkých jídel. Hodí se například do perníku, sušenek či do svařeného vína.

Jak zázvor léčí?

Jak již bylo řečeno, zázvor je ceněný i pro své léčivé schopnosti. Je antiseptický, protihorečnatý a protizánětlivý, takže výborně poslouží ve formě čaje jako prevence chřipkových onemocnění. Jak takový čajový nálev připravit? Stačí zalít půl lžičky mletého zázvoru čtvrt litrem vřelé vody. Tento čaj může také pomoci při bolestech hlavy, nachlazení a proti žaludečním a cestovním nevolnostem. Pokud vám při cestách bývá hodně špatně, vyplatí se mít s sebou vždy kousek zázvoru, který můžete během cestování žvýkat.

Pokud jste prochladli například při výletu venku, je dobré zahřát se v horké zázvorové lázni. Ponořte nohy do horké vody s přídavkem zázvorové šťávy a uvidíte, že za chvilku budete příjemně prohřátí a odpočatí. Pokud už se stalo a trápí vás rýma nebo kašel, konzumace zázvoru vás brzy těchto potíží zbaví.

Pozor na okrasný zázvor

Pokud budete shánět oddenky vhodné k pěstování, může se stát, že narazíte na tzv. okrasný zázvor. Tato rostlinka se pěstujte přes léto venku v nádobě, velmi dobře snáší i přímé slunce. Potřebuje také hodně vody. Na podzim ji seřízněte a uložte při teplotě kolem osmi stupňů do tmavé místnosti. Rostlinu ale není možné konzumovat, slouží jen pro okrasu. Kvete krásnými klasy žlutých květů s nápadnými červenými tyčinkami.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button