Zdraví

Jaký je rozdíl mezi lockdownem a karanténou?

V posledních dnech se ve všech pádech mluví o lockdownu, který přichází jako opatření proti šíření nákazy koronavirem. Tento pojem vzbuzuje spoustu reakcí. Lidé naprosto logicky argumentují tím, že ne každý tomuto slovu rozumí a ne každý má možnost si jeho význam na internetu vyhledat.

Jsme v Česku, tak proč nemluvíme česky?

Většina ohlasů, které slovo lockdown vzbuzuje, kritizuje skutečnost, že se nejedná o české slovo. Proč místo něho nepoužijeme české slovo karanténa? Důvodem je fakt, že obě slova mají lehce rozdílný význam. Bohužel ale v médiích zaznívají různé slovní konstrukce, pro které by bylo na místě spíše použití toho druhého slova. Díky tomu je velmi matoucí, jestli je mezi těmito slovy nějaký rozdíl, nebo ne.

Karanténa

Karanténa je izolace prokázaně, nebo potenciálně nakažených lidí od ostatních, zdravých lidí. Izolovaný člověk nesmí opouštět domov a i doma by měl v rámci možností omezit kontakt s jinými lidmi. Jediná možnost opuštění domova je z důvodu návštěvy lékaře. Může být uzavřená také celá oblast, což jsme zažili na jaře na Litovelsku.

Lockdown

Oproti karanténě se během lockdownu mohou lidé pohybovat venku, ale dochází k uzavření obchodů, restaurací, kin a dalších veřejných prostor. Může dojít také k omezení hromadné dopravy, letů, či uzavření státních hranic. Oproti karanténě ale můžete jít na procházku nebo vyvenčit psa. Tato opatření se zavádí z důvodu omezení setkávání lidí na veřejnosti a komunitního šíření nákazy. Pro lockdown v jeho pravém smyslu v češtině neexistuje odpovídající výraz, proto se používá anglický.

Opatření

Ať už se jedná o lockdown, nebo karanténu, je to určité omezení běžného života. Je důležité myslet na to, že přestože většina lidí má průběh nemoci mírný, každý z nás může nemocí nakazit někoho, kdo bude mít vážné problémy. V případě rychlého šíření nemoci může dojít k zahlcení zdravotního systému a pro lidi s těžkým průběhem může být nemoc smrtelná, i když by ji při plné zdravotní péči přežili. Buďme tedy ohleduplní k ostatním a respektujme nařízení, která se nezavádí naschvál. Ono vám to pivo nebude tak chutnat s vědomím, že jste kvůli vlastní lehkomyslnosti přišli o někoho blízkého.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button