Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Prach může způsobovat nemoci i alergie. Zbavte se jej díky těmto snadným tipům

Boj s prachem je ve většině případů zcela nekonečný. Stačí uklidit a do pár hodin už na tom samém místě najdete čerstvá zrníčka prachu. Přesto můžeme svou domácnost uspořádat tak, abychom se nestali jeho každodenními otroky a aby nám nehrozili různé nemoci a alergie, které s sebou prach často nese. Stačí vyzkoušet několik osvědčených triků, které vám pomohou prašnost minimalizovat a cítit se u vás doma perfektně.

Spoustu prachu si do naší domácnosti přinášíme zvenku. Může jít třeba jen o to, že proběhneme po kuchyni v botách, nebo máme celý den otevřenou ventilačku, která vede směrem na hlavní silnici. To se ale dá snadno řešit.

Jednoduše se zařekněte, že do domácnosti boty nepatří, a i když si potřebuje jen skočit pro kapesník, vždy se hezky zujte. Všechny vchody také opatřete kvalitní rohožkou, v níž veškeré nečistoty zůstanou. Ohledně větrání volte spíše otevřená okna, která směřují do zahrady nebo do méně rušné části města, případně větrejte jen krátce a intenzivně a po zbytek dne nechte okna zavřená. Vyplatí se vyvětrat dům či byt pořádně během noci, kdy je provoz nízký a prachu venku tolik nelétá.

Záclony vyměňte za žaluzie

Velkým lapačem prachu jsou i záclony či závěsy, na kterých navíc není usazený prach tolik vidět a budí dojem, že jsou čisté. Jenže stačí do nich trochu klepnout rukou a už se z nich sypou chomáče prachu. Navíc málokdo záclony skutečně pravidelně mění a pere. Proto je lepší zapomenout na hezkou ozdobu oken a zastínění či izolaci raději vyřešit vhodnými žaluziemi. Ty totiž stačí při pravidelném úklidu lehce setřít vlhkým hadříkem.

Ložní prádlo vyžaduje časté praní

Právě v posteli se tvoří prach a množí roztoči neuvěřitelnou rychlostí. Dobře se jim daří také v kobercích a jiných domácích textiliích. Všechno je tedy třeba pravidelně prát, čistit a měnit.

Například klasickým vysáváním ale prach spíše víříme, než likvidujeme, a proto je možná lepší zvážit spíše holé podlahy než celou domácnost pokrytou koberci. Voda totiž jakýkoliv prach spolehlivě zahubí a při každodenním stírání podlahy budete mít jistotu, že u vás prach nemá šanci. Menší koberečky je pak lepší vytřepávat venku, a to klidně každý týden.

Otevřené police jsou hezké, ale nepraktické

Vaším nepřítelem jsou samozřejmě jakékoliv otevřené police. Působí moderně a dnes se hojně využívají, ale prach si tam lebedí jako málokde jinde. Do zavřených skříněk se přitom tak snadno nedostane a vy si ušetříte spoustu práce s úklidem. Ne nadarmo se také všem možným dekoracím nadneseně říká „lapači prachu“. To je totiž jejich hlavní funkce. Je jasné, že nějaké dekorace se hodí do každé domácnosti, ale jejich počet eliminujte a pokuste se je umístit spíše do uzavřených vitrín, kam prach nemůže.

Na elektroniku použijte speciální sprej

Prach se často chytá i na elektronické přístroje. Vyplatí se na ně pořídit speciální antistatický sprej, který rychlému usazování prachu snadno zamezí. Práci si usnadníte také tehdy, pokud sáhnete po kvalitním hadříku na prach. Dobrou volbou jsou například elektrostatické prachovky, které nevíří prach a snadno jej zachytávají dovnitř svých vláken.

Proti prachu pomůže i čistička

Od častého úklidu si ulevíte také pořízením kvalitní čističky vzduchu. Ta je vhodná zejména pro všechny alergiky, ale také pro lidi, kteří žijí ve velmi prašném prostředí, například v centru velkoměsta. Čistička uleví vašim plícím a pomůže vám také eliminovat nezbytný úklid, který bere čas a energii. Zajímavou alternativou průmyslové čističky vzduchu mohou být i různé rostlinky, které vám pročistí vzduch v jednotlivých místnostech bytu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button