CestováníRady a tipy

První pomoc z přírody. Tyto bylinky vám pomohou při běžných zdravotních potížích

Na dovolené byste vždy měli mít po ruce lékárničku. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a hledat ve stresu nejbližší nemocnici nebo alespoň lékárnu vám může pěkně pokazit dovolenou. Navíc ne všude se domluvíte, občas je standard lékařské péče dost odlišný, anebo si musíte připlatit tolik, že se vám ta dovolená letos pěkně prodraží.

Proto ať už jedete kamkoliv, měli byste mít vždy po ruce základní léky, obvaz, náplasti a důležité telefonní kontakty. Pro ty z vás, kteří lékům příliš neholdují a raději věříte přírodním metodám, máme také řešení. Ne všechny drobné potíže je nutné hned řešit polykáním pilulek. Často stačí jen správně zvolená bylinka a je po potížích.

A co víc, tyto bylinky velice často najdete i na různých místech po světě, takže když vás znenadání přepadne problém, nemusíte hned do nemocnice, ale raději se rozhlédněte po louce, zda na ní neroste to, co potřebujete.

Heřmánek

Heřmánek je uklidňující bylinka, která vám skvěle pomůže se zklidnit, pokud jste třeba nervózní z létání. Pomůže vám také zaspat dlouhou cestu vlakem, autobusem nebo autem.

Neméně vhodný je také k léčbě drobných poranění jako jsou modřiny či oděrky, pomáhá také při zácpě. Můžete pít heřmánkový čaj, který pomáhá hojivým procesům v těle a na vnější poranění použít heřmánkový olej nebo mast.

Dejte si ale pozor, že řada lidí je na heřmánek alergická. Raději se tedy vždy dopředu otestujte, zda to není váš případ.

Aloe vera

Jaká jiná rostlinka by zde nemohla chybět? Aloe vera je takový malý zázrak. Pomáhá při hojení spálené kůže, ulevuje od bolesti, zklidňuje podrážděnou pokožku.

Snižuje zánětlivé reakce organismu a celkově přispívá ke zdraví pokožky i vlasů. Ve většině případů asi využijete zejména gel z aloe vera, ale existují i nápoje s výtažkem z aloe, které jsou zejména v létě nesmírně osvěžující a dodají vám vitamíny a minerály.

Levandule

Levandule vám pomůže překonat stres, strach a nervozitu. Řada lidí nemá cestování ráda. Cítí se napjatí, bojí se, aby vše dobře dopadlo, aby nedošlo k nehodě atd. Těmto lidem může levandule pomoci zklidnit se a při cestě odpočívat a třeba i usnout. Dopřejte si před cestou levandulový čaj nebo si vezměte s sebou levandulový polštářek a budete v klidu.

Arnika

Arnika skvěle působí na bolestivá zranění svalů a kloubů. Podporuje jejich hojení a snižuje zánětlivé reakce. Výtažek z arniky však nikdy neaplikujte přímo na otevřené rány. Ideální je namočit do odvaru z arniky obinadlo a poté jím omotat bolestivý kloub nebo sval.

Máta

Míta skvěle působí na vaše zažívání. Ať už máte zácpu nebo jen stažený žaludek, nevyhovuje vám přechod na jiný typ stravy nebo vody, pak je máta váš nejlepší pomocník.

Můžete kousat přímo mátové listy, které vám navíc příjemně osvěží dech, nebo si udělejte silný mátový odvar, který popíjejte během celého dne. Uvidíte, že se uleví vašemu žaludku i střevům a za chvíli se vaše zažívání dostane do normálu.

Řebříček

Řebříček nepatří mezi typicky používané bylinky, ale na zranění funguje málo co tak skvěle jako právě tato bylinka.

Při říznutí nebo odřeninách postupujte následovně. Ránu je nutné nejprve pečlivě vyčistit. Neměli by v ní zůstat žádné kamínky ani špína. Použijte dezinfekci a čistý tamponek, kterým ránu vydezinfikujete. Poté si vezměte několik čerstvých a čistých listů řebříčku a přiložte je přímo na otevřenou ránu. Pomůže zastavit krvácení a také urychlit zacelení rány a její hojení.

Pokud budete pít řebříček ve formě čaje, může pomoci snížit intenzitu menstruačního krvácení. Pomáhá také snižovat teplotu a podporuje léčebné procesy v těle.

Příroda má své mocné pomocníky, kteří pomáhají vyřešit řadu problémů a nestojí vás často ani korunu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button