Krása a módaRady a tipyZdraví

Jak na lupy bez chemie? Pomůže jablečný ocet a kokosvý olej nebo omega-3

Trápí vás lupy? Pak si buďte jisti, že na to určitě nejste sami. Lupy patří mezi nejčastější kožní potíže vůbec a během života se s nimi potká většina lidí. Ani to však nedělá jejich léčbu snazší nebo snesitelnější. Koneckonců nevypadá to ani trochu hezky a zvlášť na tmavém oblečení lupy doslova září na okolí. Navíc může výskyt lupů doprovázet nepříjemné svědění, začervenání nebo i ztráta vlasů.

Lupy nejsou závažné kožní onemocnění a většinou se dá dobře léčit, pokud víte, jak na to. Dnes chci sdílet několik tipů jak se lupů šetrně zbavit a zabránit jejich návratu. A není k tomu potřeba běžet do lékárny nebo do drogerie. Poradíte si i vy sami doma.

Co jsou lupy?

Lupy jsou částečky odumřelé kůže. Každému z nás během celého dne odpadávají z vlasové pokožky mrtvé kožní buňky, aby je mohly nahradit buňky nové. Tento proces ale většinou vůbec nezaznamenáme, protože se jedná o mikroskopické částečky. Jenže, když se tyto částečky začnou spojovat do větších kusů (například vlivem mazu), začnou vznikat viditelné lupy.

Domácí péče proti lupům

Na výrobu tohoto prostředku budete potřebovat jen tři ingredience, které s velkou pravděpodobností najdete u sebe doma. Kokosový olej, tea tree olejíček a jablečný ocet. Kokosový olej poskytuje maximální hydrataci, tea tree má zase antibakteriální vlastnosti a jablečný ocet vyrovnává pH pokožky.

Jak postupovat:

  1. Do svého běžného šamponu přidejte lžíci jablečného octa a umyjte si vlasy tak, jak jste zvyklí.
  2. V malé misce smíchejte 2 lžíce kokosového oleje a 3-5 kapek tea tree oleje. Tuto směs naneste na vlasy, na pokožku i do délky a překryjte fólií. Nechte působit 15-20 minut.
  3. Poté opět umyjte.
  4. Kúru opakujte dvakrát až třikrát do týdne a po měsíci byste se zcela měli zbavit lupů.

Pryč se stresem

Kromě speciální vlasové péče vám může pomoci i změna životního stylu. Je dobře známo, že stres výrazně zhoršuje kožní problém, včetně lupů, a proto byste se měli naučit jej zvládat a redukovat. Zařaďte do svého programu relaxační aktivity a alespoň jednou do týdne si užijte činnosti, které máte opravdu rádi a při kterých jste schopni zapomenout na starosti.

Více omega-3 mastných kyselin

Správná výživa je pro zdraví vlasové pokožky nezbytná. Zejména mastné kyseliny hrají v tomto ohledu důležitou roli a měli byste jich mít ve stravě vždy dostatek. Zařaďte do svého jídelníčku tučné mořské ryby, lněné semínko, chia semínka, vlašské ořechy a další.

Probiotika

Probitika jsou zdravé bakterie, které se nachází uvnitř našeho trávícího systému a zabezpečují nejen dobré zažívaní, ale i zdraví celého imunitního systému. Nejlépe je získáte konzumací zakysaných produktů jako je kyška, kefír nebo probiotické jogurty. V nejhorším vám může pomoci i doplněk stravy s obsahem probiotik.

Styling volte s rozumem

Pozor si dejte také na používání stylingových přípravků. Obecně lze říci, že vlasy vysušují a dehydratují pokožku hlavy, takže nejsou zrovna ideálním parťákem při léčbě lupů. Pokud to jde, omezte jejich používání na minimum, anebo volte přírodní produkty. Pro boj s lupy je naprosto klíčová hydratace a také to, aby pokožka hlavy byla čistá a neprodukovala přemíru mazu. Toho dosáhnete nejlépe tak, že ji nebudete zbytečně zatěžovat celou řadou produktů. Dobrým nápadem je omezit i používání kondicionérů a dát vlasům šanci trochu si od chemie odpočinout a získat znovu na síle.

Léčba lupů nemusí být nekonečná. Důležitou roli ale hraje vaše disciplína a schopnost pečlivě dodržovat předepsané postupy. Jen tak se budete schopni lupů zbavit rychle a účinně a také předejít jejich návratu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button