Krása a módaRady a tipyZdraví

Už žádní komáři! Vyzkoušejte přírodní repelenty a vyhněte se chemii

Domácí repelenty proti komárům mohou pomoci odradit hmyz a ulevit vám v létě od nepříjemných společníků. Lidé jsou obvykle náchylní ke komářím štípancům kvůli kombinaci vůně, světla, tepla a vlhkosti. Pokud jste magnetem na komáry, pravděpodobně vás už nebaví mít svědivou a podrážděnou pokožku.

Ať už se setkáte s jakýmkoli druhem, můžete se chránit, aniž byste museli používat chemické repelenty na bázi DEET. Výrobky s obsahem DEET mohou způsobovat zdravotní potíže, a proto mnoho lidí v poslední době dává přednost právě přírodnímu řešení, které takové riziko nepřináší.

Pokud se chystáte například na výlet, pobyt na zahradě nebo kempování, mohou být lepší volbou přírodní repelenty. To může platit zejména pro děti, které jsou citlivější na agresivní složky chemických výrobků.

Přečtěte si, které přírodní repelenty fungují nejlépe jako prevence komářího štípnutí.

1. Eukalyptový olej

Eukalyptový olej, používaný od 40. let 20. století, je jedním z nejznámějších přírodních repelentů. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí schválila eukalyptový olej jako účinnou složku repelentů proti komárům. Směs 32 procent eukalyptového oleje poskytuje více než 95procentní ochranu proti komárům po dobu 3 hodin.

Skvělé je, že si můžete vytvořit vlastní přípravek. Jak na to? Budete potřebovat jeden díl ‚eukalyptového oleje na 10 dílů slunečnicového oleje nebo vilínu.

2. Levandule

Rozdrcené květy levandule vytvářejí vůni a olej, který může odpuzovat komáry. Levandule má analgetické, antimykotické a antiseptické vlastnosti. To znamená, že kromě prevence komářích štípanců dokáže zklidnit a uvolnit pokožku.

Levanduli můžete pěstovat na zahradě nebo v pokojových květináčích. Květy rozdrťte a olej naneste na místa na těle citlivá na kousnutí, jako jsou kotníky a paže. Také nakapejte trochu levandulového oleje na čistý hadřík a vetřete tuto směs do pokožky.

3. Skořicový olej

Skořice je víc než jen skvělá přísada do jablečného koláče nebo ovesné kaše. Skořicový olej prý také dovedou zahubit vajíčka komárů. Může i působit jako repelent proti dospělým komárům, především proti určitým typům.

Jako repelent se využívá zředěný 1% roztok. Na jeho přípravu smíchejte 1/4 čajové lžičky (nebo 24 kapek) oleje na každých 40 ml vody. Tuto tekutinu můžete nastříkat na kůži nebo oděv, kolem domu a na čalounění nebo rostliny. Při aplikaci skořicového oleje buďte opatrní, protože koncentrovaná dávka může dráždit pokožku.

4. Tymiánový olej

Pokud jde o odpuzování malarických komárů, tymiánový olej je jedním z nejlepších prostředků ochrany. Tymiánové lístky můžete také přihodit třeba do ohně u táboráků. Při pálení tymiánových listů vznikají vonné silice, které komáry odpuzují.

Pro domácí přípravu zkombinujte 4 kapky tymiánového oleje na každou čajovou lžičku základního oleje, například olivového nebo jojobového. Pro přípravu spreje smíchejte 5 kapek tymiánového oleje a vodu.

5. Citronella

Citronella je běžný přírodní a účinný esenciální olej, který působí proti komárům. Vyrábí se ze směsi bylin a je složkou mnoha repelentů proti komárům. Při pobytu venku mohou svíčky s citronelou poskytnout až 50 % dodatečné ochrany.

Některé výzkumy uvádějí, že účinnost citronely je srovnatelná s klasickým repelentem, který můžete pořídit ve spreji. Závisí však na správném dávkováním.

6. Čajovníkový olej

Tea tree olej je oblíbený esenciální olej, který má celou řadu využití. Tento olej je známý pro své antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Studie však také naznačují, že tea tree olej může být účinným repelentem proti hmyzu.

Potenciální rizika esenciálních olejů proti komárům

Esenciální oleje by se nikdy neměly nanášet přímo na kůži. Vždy se ředí v nosném oleji, aby nedráždily pokožku. Je potřeba si uvědomit, že používání esenciálních olejů není regulováno, a proto se může stát, že si pořídíte i závadný nebo nevhodný výrobek. 

Pokud se chystáte cestovat do oblasti, kde je známo, že komáři přenášejí nemoci, jako je malárie, žlutá zimnice nebo virus Zika, lékaři doporučují používat chemický repelent proti komárům, abyste snížili pravděpodobnost nákazy nebezpečnou nemocí.

Je také možné, že dojde k alergické reakci na účinné látky v éterických olejích. Před použitím jakéhokoli nového přípravku jej namátkově vyzkoušejte na malém úseku pokožky a počkejte hodinu nebo dvě, abyste se ujistili, že se neobjeví kopřivka nebo pocity pálení.

Rizika spojená s DEET

DEET je zkratka pro chemickou látku, která se využívá jako účinná látka v různých repelentech. Výrobky obsahující DEET se používají k odpuzování komárů a jiných kousavých škůdců, jako jsou klíšťata, tak, že zabraňují hmyzu vnímat lidský pach.

Současný pohled je takový, že DEET nepředstavuje při správném používání žádné zdravotní riziko. Ve výjimečných případech se však při jeho používání můžete setkat s některými problémy, např:

  • podráždění, bolest nebo slzení očí při aplikaci v této oblasti
  • podráždění, otok nebo zarudnutí/vyrážka
  • zvracení, nevolnost nebo jiné žaludeční potíže

Užívejte proto repelent vždy v souladu s návodem a neaplikujte jej na citlivá místa (intimní partie, uši, nos, oči).

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant#treatment
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: doTERRA International, LLC: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-drevo-muz-osoba-8459750/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button