Rady a tipy

Nový rok je na spadnutí. Vyberte si to nejlepší novoroční předsevzetí a tento rok opravdu vytrvejte

Ke konci roku nejen bilancujeme, co jsme za uplynulý rok prožili, ale také přemýšlíme, čeho chceme v tom roce budoucím dosáhnout. Mnoho lidí považuje 1. leden jako skvělý den k odstartování snažení, ke kterému se přes celý rok nedokázali odhodlat. A není to vůbec špatný nápad. Nový rok vybízí k tomu zapomenout na staré neúspěchy a vykročit znovu, s novým odhodláním a vizí.

Bohužel, zdaleka ne všechna vážně míněná předsevzetí mají delší trvání než několik dní. Jakmile nás opět semele koloběh práce, rodiny, koníčků a dalších povinností, jen těžko umíme dostát závazkům, ke kterým jsme se na Nový rok upsali.

Tentokrát to ale může být jiné. Vyberte si realistické předsevzetí a s naší pomocí ho jistě zvládnete dodržet. Vezměte své rozhodnutí vážně a buďte si jisti, že tento rok bude prvním rokem, kdy novoroční předsevzetí nebude jen prázdným pojmem.

Poznejte nové lidi

I když máte možná pocit, že máte přátel tolik, že se s nimi ani nestíháte vídat, stále určitě není na škodu snažit se poznávat nové lidi. Často totiž žijeme v uzavřených skupinkách, které nám ale nenabízí žádné nové názory či motivace. Když nepoznáváme nové lidi, žijeme jen v zažité bublině a nikam se nerozvíjíme. Nová přátelství či známosti vám mohou otevřít dveře k úplně nečekaným věcem.

Začněte třeba chodit na nové skupinové lekce nebo se zapište do nějakého kurzu. Nejen že se naučíte něco nového, ale poznáte i nové lidi, kteří sdílí stejné zájmy.

Buďte sebevědomější a nebojte se riskovat

Už roky si říkáte, že byste chtěli změnit práci, ale nemáte odvahu? Toužíte po změně účesu či stylu oblékání, ale nezbývá vám čas ani peníze. Lepší to nikdy nebude! Pokud po něčem toužíte, udělejte to tady a teď! Nemá smysl na nic čekat, splňte si alespoň jedno přání, o kterém už roky mluvíte a uvidíte, jak se váš život promění.

Začněte třeba něčím menším. A když to vyjde, narůstající sebevědomí a odvaha vám pomohou vyřešit i složitější záležitosti.

Zapomeňte na stres

To se lehko řekne, ale hůř udělá. Míru stresu, který prožíváme, často nemůžeme ovlivnit. Ale co ovlivnit můžeme je, jak se stresem necháme vykolejit. Namísto neustálého stěžování si a vybíjení si zlosti a frustrace na okolí, zkuste zapojit do svého běžného života relaxační techniky, které vám pomohou tlak odbourávat.

Na každého platí něco jiného, ale dobrým začátkem je třeba se jen naučit jednoduchou formulku, kterou si ve stresových situacích budete opakovat a zároveň hluboce dýchat. Zkuste třeba něco jako:“ Zachovej klid, nerozčiluj se, jsi schopný/á a nějaké řešení vymyslíš.“ Podobná věta vám v kombinaci s hlubokým dýchání pomůže navrátit rovnováhu.

Pomáhejte potřebným

Žijeme ve světe nadbytku. Máme dost jídla, žijeme v míru, můžeme si dovolit spoustu věcí, o kterých se jiným ani nesní. Uvědomte si, co všechno máte a zjistěte, kdo ve vašem okolí nebo i třeba na druhé straně světa potřebuje pomoc. A podle vašich možností podejte pomocnou ruku. Můžete se stát dobrovolníkem, přispívat finančně nebo jen věnovat svůj čas. Existuje spousta možností a i pro vás a vaše schopnosti a povahu se najde místo, kde být užitečný. Uvidíte, že tento rok bude nejlepší rok vašeho života.

Učte se

To, co máte v hlavě, vám nikdo nikdy nevezme. Překonejte lenost a naučte se cokoliv nového. O historii, o vědě a technice, o umění… Zdrojů je spousta. Vyberte si téma, které vás zajímá a učte se a objevujte. Stane se z vás lepší člověk a rozhovory s vámi budou pro lidi kolem vás o tolik přínosnější a zajímavější. Věnujte studiu alespoň půl hodiny denně a uvidíte rozdíl.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button