Rady a tipy

Vánoční stromeček z obchoďáku – ano či ne?

Každoročně před Vánocemi řešíme otázku, odkud koupit stromeček. Někoho zajímá pouze cena, jinému zase nevadí zaplatit o něco více, když bude mít pěkný stromeček, který vydrží.

Loni jsem se dostal do situace, která mi před Vánocemi přidala spoustu starostí a už ji znovu nehodlám absolvovat. Rozhodli jsme se pořídit domů stromeček z obchoďáku.

Na provizorním prodejním místě před obchodem jsme si vybrali pěkný stromek, který se nám líbil. Zaplatili jsme, odvezli si ho domů a dali jsme ho do stojanu s vodou v garáži, kde se netopilo, aby se aklimatizoval. Nebyl to zdaleka můj první stromeček, proto vím, že se kousek kmínku musí odřezat, aby stromeček lépe sál vodu. Každý čerstvě uřezaný stromek dokáže za první noc vypít i několik litrů vody, podle toho, jak je velký. To se ale nestalo. Ze stojanu neubylo téměř nic. Další den opět beze změny a začínal jsem tušit, že bude zle. Před léty jsem to už zažil a stromek, který nepije, velmi rychle začne ohýbat větve a osychat. Po dvou dnech bylo vidět, že konce větviček už se začínaly stáčet dolů, ale kdo by stromeček viděl poprvé, řekl by si že je asi v pořádku. Manželka v slzách, že budeme mít na Štědrý den škaredý stromeček, já nervy z toho, jak ho zabalím, abych ho odvezl zpátky.

zdroj: pixabay

Rozhodl jsem se stromek vrátit, protože na to mám ze zákona nárok, přestože je to typ zboží, u kterého si nejsem jistý, jak to vlastně s tím vracením je. Nejdříve jsem zajel do prodejny sám, abych se přesvědčil, že nepovezu stromek zbytečně. Prodavač na place nejdříve nevěděl, pak zavolal vedoucímu, který byl na obědě. Bylo mi řečeno, že nebude problém stromek vrátit, ať přijedu. S vypětím sil jsem dvoumetrový stromek zabalil, naložil a dorazil na prodejnu. Na reklamačním oddělení jsem popsal svůj problém a donesl stromek. Pracovník, který vypadal že rozumí spíše heavy metalu, než rostlinám, na mě nevěřícně hleděl. Následně dorazil vedoucí prodejny, který dříve prohlásil že to nebude problém a hleděl ještě víc. Následovalo argumentační kolečko, kde prodejci poukazovali na to, že stromek vypadá v pořádku a já jsem vyzvihoval skutečnost, že nepije vodu. Doma máme podlahové topení, na které jsou stromky háklivější a když nesají vodu, jde to s nima od desíti k pěti. Když jsem zmínil, že rodiče mají stromek odjinud a přes noc jim vypil tři litry vody, metalista mě odzbrojil argumentem, že je vypil, protože byl suchý a čerstvé stromky vodu nepijí, protože ji nepotřebují.

Peníze jsem nakonec dostal zpět ve formě poukázek, za které jsem koupil kočičí konzervy a cestou na parkoviště jsem se ještě stavil k prodeji stromků zeptat se, jak dlouho jsou uřezané. Dotázaný přesně nevěděl, ale říkal že vzhledem k tomu odkud jsou, můžou být uřezané i měsíc. Pro nový stromek jsme se vydali k lesníkovi, od kterého jsme brali stromky dříve a vše bez problému.

zdroj: pixabay

Jak postupovat po koupi živého stromku

  • Když stromeček přivezete, uřežte kousek kmínku odspodu, nebo si ho nechte uřezat rovnou prodejcem. Umožníte tím, aby lépe sál vodu a srovnáte si ho. Dejte ho do stojanu s vodou nebo alespoň do kýble.
  • Nenoste stromek rovnou domů, je dobré ho zvykat na teplotu postupně. Vhodný je třeba venkovní přístřešek, nevytápěná garáž, v bytovém domě třeba sklep nebo chodba.
  • Stromek musí vodu pít. Pokud nepije, nevydrží dlouho. Zvlášť pokud máte podlahové topení, do týdne z něj bude koště.

Napište nám do komentářů svou zkušenost, odkud kupujete stromečky a pomozte ostatním, aby jim špatná volba nezkazila Štědrý den.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button