Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Jak čistit a desinfikovat kuchyňské prkýnko?

V kuchyni nakládáte s potravinami, syrovými, vařenými. V hrncích vaříte, v pekáčích pečete. Pro samotnou přípravu využíváte nejrůznější kuchyňské pomůcky. Pro správné porcování masa, nakrájení zeleniny, ovoce a dalších věcí je nutné kuchyňské prkýnko.

Rizikové prostředí

Kuchyňské prkýnko je doslova rájem pro bakterie. Zvláště když je dřevěné, protože ve spárech a různých zákoutích se udržují bakterie a plísně. Někdo používá je plastové nebo skleněné prkýnko, jiný nedá dopustit na to dřevěné. Dřevěná prkýnka jsou skvělá, nicméně je nutno o ně pravidelně pečovat.

Bohužel nestačí jen umýt pod tekoucí vodou a mít pocit, že je všechno v pořádku. Čištění dřevěných prkýnek může být náročnější, než si myslíte. Nicméně věnujete-li tomu procesu pár minut, zbavíte prkýnko škodlivých bakterií a plísní. Maso, zeleninu i jiné potraviny tak budete vždycky krájet na opravdu čisté ploše.

Směs na čištění dřevěných prkýnek v kuchyni je jednoduchá, vyrobíte si jí doma během pár minut. Níže přinášíme recept a postup jak na to!

Co budete potřebovat:

  • Kartáč na nádobí nebo houbičku s drsnější stranou
  • Bílý ocet
  • 3% peroxid vodíku
  • Suchý ručník či papírovou utěrku
  • Citron
  • Saponát na nádobí

Jak postupovat?

Celý proces se dělí do tří základních kroků a to čištění, desinfikování a odstraňování zápachů. Prostředek skvěle působí a i díky jednotlivým krokům bude kuchyňské prkénko vždycky čisté a bez zbytečných bakterií.

Čištění

Ze všeho nejdřív je důležité dodržovat jedno jednoduché pravidlo. Jakmile přestanete používat prkénko, ihned jej opláchněte a odstraňte tak všechny nečistoty a zbytky potraviny. Když prkénko necháte, všechny nečistoty uschnou a budou se vám hůř odstraňovat. Použijte přitom houbičku se saponátem, odstraníte tak i nečistoty, které se pouhou vodou neodstraní. Při počátečním opláchnutí můžete použít také hrubou sůl, aby se bez problému odstranily zbytky jídla. Jestliže se na desce objevují skvrny, posypte je jedlou sodou, nechejte chvíli působit a poté pečlivě vydrhněte a opláchněte.

Desinfekce

Nalijte na desku 3% peroxid vodíku a pomocí houbičky rozprostřete do všech spárů a po celé délce. Nechejte působit několik minut. Peroxid vodíku pomáhá odstraňovat nečistoty. Následně desku opláchněte pod horkou tekoucí vodou.

Odstraňte zápach

Předchozí dva kroky by měly dostatečně odstranit zápach z kuchyňských prkýnek. Pokud však stále přetrvává, naplňte rozprašovač bílým octem a použijte. Můžete také rozříznout citron a potřít celý povrch desky. Následně stačí opláchnout a otřít utěrkou.

Bezpečnost kuchyňských prkýnek

Obecně platí, že je dobré vybírat kuchyňského pomocníka, který je vyroben z javoru, protože jde o tvrdé dřevo. Po vyčištění nechejte desku zcela vyschnout, zabrání se tak tvorbě bakterií. Odborníci radí, že na maso a ryby je dobré používat plastové desky. Na chléb, sýr, ovoce, zeleninu a další potraviny pak dřevěnou desku.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button