Studený porcelán: Hmota, kterou si doma vyrobíte z pár ingrediencí a vyhrají si s ní i děti
Znáte hmotu, které se slangově říká studený porcelán? Pokud ne, pak se konečně seznamte, ještě před Vánocemi ji můžete využít k výrobě velmi hezkých a efektivních ozdob třeba na stromeček. Jedná se o lehkou a tvárnou hmotu, která skvěle vypadá, ale navíc si ji doma připravíte doslova za pár korun. Prozradíme vám lehký návod na její výrobu, díky čemuž si můžete doma vytvořit dekorace a zabavit se i s dětmi třeba během předvánočního odpoledne.
Studený porcelán samozřejmě nemá s klasickým porcelánem nic společného. Nicméně jedná se o bílou tvárnou hmotu, která jej po vytvrdnutí velmi řádně imituje. Její výhodou je, že se s ní dobře pracuje a snadno si ji vyrobíte doma s minimem nákladů. Na její přípravu se vám totiž budou hodit jen velmi běžné ingredience, které máte doma, nebo je snadno a levně pořídíte v každém supermarketu.
Vyrobte si nádherné dekorace do vašeho bytu nebo jako dárek
Z hotové hmoty se dá vytvořit v podstatě cokoliv, jde jen o to, co si vymyslíte a jak moc zruční také jste. Snadno z ní vymodelujete prakticky jakoukoliv postavičku, můžete ji také vyválet na placky a pomocí formiček vykrajovat různé tvary nebo můžete vzít i nůžky a nastříhat s jejich pomocí různé dekorace zcela dle vaší fantazie. Následně je možné povrch různě zdobit, případně do něj obtisknout látku, krajku nebo lístky. Hotové dekorace je třeba jen usušit, a to buď na vzduchu nebo třeba na topení. Sušení trvá podle tloušťky vymodelovaného předmětu od 12 hodin až do 2–3 dny.
Připravte si studený porcelán
Existuje samozřejmě více návodů, jak studený porcelán doma vyrobit. Recepty se mohou lišit surovinami i postupem výroby, ale my vám přinášíme velmi snadný recept, který zvládnete i s dětmi. Nachystejte si:
- 1/4 hrnku jedlé sody
- 1/4 hrnku kukuřičného škrobu
- 1/4 hrnku studené vody
Jak postupovat? Škrob a jedlou sodu si vložte rendlíku nebo do pánvičky s nepřilnavým povrchem, dobře vše promíchejte a postupně opatrně přilijte vodu.
Opět směs důkladně promíchejte a začněte za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahřívat. Od plotny neodcházejte a sledujte, jak se bude směs postupně zahřívat a začne při dosažení určité teploty reagovat, syčet a začnou se v ní tvořit hrudky. Není třeba se znepokojovat, tak to má vypadat. Nyní je ale načase zmírnit plamen a hmotu usilovněji míchat. Pokud máte elektrický sporák, kde se teplota hůř reguluje, můžete rendlík na chvíli i odstavit. Pokračujte v práci, dokud se hmota opět zcela nespojí a nezačne se oddělovat od stěn tak, že pánvička bude téměř úplně čistá.
Výslednou hmotu poté opatrně dejte na čistou kuchyňskou utěrku. Buďte ale velmi opatrní a v tomto kroku v žádné případě nenechte pracovat děti. Směs je totiž skutečně vřelá a je třeba dávat pozor na popáleniny. Nedotýkejte se jí proto teď rukama, nechte ji nejdřív trochu vychladnout.
Je na řadě formování
Jakmile se budete moci hmoty bez potíží dotknout, propracujte ji důkladně rukama. Následně je možné začít vytvářet dekorace dle vaší libosti a fantazie. Pokud se vám nepodaří naráz spotřebovat všechnu hmotu, nevadí, stačí ji vložit do sáčku a následně ji uložte na suché místo. Při pokojové teplotě vám vydrží několik dní, ale nikdy ji nedávejte do lednice!
Jakmile máte ozdoby hotové, stačí je nechat zaschnout při pokojové teplotě. Nevařte je, ani nedávejte do trouby, to by nedopadlo dobře. Vykrájené tvary můžete během schnutí několikrát otočit, aby se vám nezačaly kroutit, případně je během sušení můžete upravit. A máte hotovo.
Chcete-li ozdoby věšet na stromek, nezapomeňte nahoře vždy udělat párátkem nebo vidličkou malou dírku, kudy poté provléknete háček nebo šňůrku.
ZDROJ: https://www.thesprucecrafts.com/cold-porcelain-for-miniatures-2366456
ZDROJ obrázku: Pexels