Dům a zahradaRady a tipy

Zápach z odpadkového koše vyřešíte snadno. Tyhle tipy vám pomohou jednou pro vždy

Asi není nikdo, kdo by jej neznal – zápach z odpadkového koše dokáže potrápit nejednu domácnost, a to i tehdy, když jej často vysypáváte. Je to přirozené – odpadky prostě smrdí a nedá se s tím mnoho nadělat. Nebo přeci jen ano? Ve skutečnosti existují způsoby, jak se zápachem zabojovat a tento boj rozhodně nemusí být předem prohraný. Stačí, když se budete držet několika jednoduchých pravidel a ty vám pomohou nepříjemný zápach z koše jednou pro vždy zlikvidovat.

Zdroj úmorného pachu

Popravdě řečeno, kuchyňský odpad dokáže vydávat asi ten nejméně příjemný zápach v naší domácnosti. Stojí za ním především různé potraviny, kdy ty nejhorší bývají zejména ryby a mořské plody, dále pak ovoce a zelenina, ale také maso. Všechny tyto potraviny bychom proto neměli do koše házet jen tak, jak nám přijdou pod ruku, ale naopak bychom je měli vždy uložit do vhodného igelitového sáčku a až poté vyhodit. Pak jde samozřejmě ideální odpadky hned vynést z domu. Ne vždy je to ale možné. Existuje i jiné řešení?

Vsaďte na esenciální oleje

Snadným trikem, který vás nepříjemného zápachu velmi rychle zbaví, je vhodit do odpadkového koše tampon pokapaný 5 až 15 kapkami esenciálního oleje. Ideálními kandidáty jsou zejména olej z levandule, máty, eukalyptu, čajovníku, rozmarýnu nebo citrusů. Tampon dokáže vůni nasáknout a pomalu uvolňovat, takže snadno přebije i nepříjemné pachy z koše.

Prevence je základ

Pokud chcete zamezit nepříjemnému zápachu z odpadkového koše, určitě se vyplatí myslet na preventivní opatření. Pokaždé, když koš vynesete, zkuste na jeho prázdné dno nasypat jedlou sodu nebo kypřící prášek, které poté nechte aspoň 10 minut působit. Tyto látky totiž dokážou většinu pachů spolehlivě absorbovat. Po deseti minutách odpadkový koš vydrhněte a vypláchněte teplou vodou.

To však nestačí. Ideálně jednou za dva týdny byste měli svůj odpadkový koš pořádně vydezinfikovat. Stačí koupit nějaký prostředek v drogerii a postupovat podle návodu na obalu. Tak se zbavíte nejen zápachu, ale především také všech bakterií nebo patogenních zárodků.

Máte kvalitní pytle na odpad?

V boji s nepříjemnými zápachy určitě pomůže i pořízení kvalitních pytlů na odpad. Ty by měly být dostatečně pevné a silné, aby nehrozilo, že se z nich bude smetí sypat nebo protékat. Některé sáčky se dokonce dají koupit přímo s vůní. Řešením může být také menší odpadkový koš, který sice budete vynášet častěji, ale na druhou stranu se nebude odpad hromadit a zapáchat.

Chovejte se ekologicky

Třídit bychom měli bez ohledu na zápach, ale pravdou je, že i tento ekologický krok nám pomůže jej eliminovat. Smíšený odpad představuje totiž to nejlepší prostředí pro rychlé množení bakterií a kde jsou bakterie, tam je také zápach. Pokud se však naučíte třídit, přirozeně se tím sníží i pravděpodobnost vzniku zápachu. Jistým řešením je i kompostování, které však samozřejmě vyžaduje zahradu nebo alespoň balkon, kde by se daly zbytky skladovat.

Vyzkoušejte babské rady

S nepříjemným zápachem pomůže třeba i to, když odpadkový koš vyložíte novinami, které účinně pohltí zápach i vlhkost. Stejně dobře dokáže zafungovat také kávová sedlina, suché listy nebo stelivo pro kočky. Právě stelivo je velmi oblíbené, byť samozřejmě není nejlevnější a někomu může připadat zbytečné plýtvat s ním do odpadkového koše. Je to ale vždy otázka vašich preferencí. Možná je lepší trochu investovat a pachem se vůbec netrápit.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/ways-to-battle-trash-can-odors-1900640

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Lara Jameson ze služby Pexels

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button