Krása a módaRady a tipy

Trvalá změna je základem zdraví i vysněné postavy. Krátkodobé diety jsou k ničemu

Bez zdravého jídelníčku se k vysněné postavě nikdy nedostanete. Přestaňte se trápit neúčinnými dietami a pusťte se do nekompromisního hubnutí, které konečně přinese kýžené výsledky. Není žádným tajemstvím, že kvalitní potraviny jsou základním předpokladem pro zdravý a plnohodnotný život. Jen tak bude mít vaše tělo dostatečný přísun živin.

Pro efektivní hubnutí a udržení hmotnosti bez jojo efektu je nutné nastartovat v těle procesy, které si snadno poradí s vašimi tukovými zásobami. To, co musíte změnit, je váš pohled na stravování. Více se zajímejte o potraviny, které denně konzumujete a o jejich výživovou hodnotu.

Trvalá změna

Základem správného hubnutí je výběr vhodných potravin, které budou tělu dodávat dostatečné množství živin, potřebných pro správnou funkci všech procesů ve vašem těle. To, co ovlivňuje zpracování živin a potravin nejvíce, je proces, který se nazývá metabolismus. Jednoduše řečeno je to schopnost těla zpracovávat živiny z potravy a účinně využívat energetické zásoby uložené v těle.

Hodně se hovoří o tom, že metabolismus je nutné tzv. nastartovat. Řada lidí nemůže zhubnout právě kvůli tomu, že jejich látková výměna funguje zoufale pomalu a tělo nesprávně zpracovává přijaté živiny. Jak metabolismus opět dostat do tempa?

  • Častá a vhodně zvolená strava pětkrát až šestkrát denně po menších porcích.
  • Pravidelný pohyb alespoň třikrát do týdne po dobu minimálně čtyřiceti minut.

Proč se vlastně doporučuje jíst častěji? Je to kvůli tomu, jaký dáváme signál našemu tělu. Budeme-li jíst častěji, naše tělo bude klidné, že se nemusí obávat hladu. Od mozku tedy dostane signál, že není třeba dělat si tukové zásoby na horší časy, jelikož potravy je dost a přichází pravidelně. Naše tělo má jinak tendence schraňovat si kalorie na období hladu, což je proces hluboce zakořeněný v naší DNA. Ukládání tuku probíhá v případě, že se neustále přejídáte, váš jídelníček je složen z příliš tučných a sladkých potravin nebo trpíte nedostatkem jídla. Pravidelnost je důležitá především proto, že vás organismus bude pracovat bez přestávky celý den.

A proč je nutné cvičit? Pravidelný pohyb rozpohybuje krevní oběh, který podporuje správnou distribuci živin do všech částí těla. Při cvičení také dojde k posílení svalů, a ty pak dokáží i v klidu spotřebovávat daleko více energie než tělo bez svalů. Říká se tomu klidový metabolismus a je to tajemství všech těch lidí, kteří jedí, co chtějí, ale přesto nepřibírají. Mají totiž svalový základ, který spaluje sám od sebe.

Kdy přijde první změna na váze?

Nečekejte, že výsledky přijdou hned. Nastartování hubnutí může trvat několik dnů i týdnů. Každé tělo je originál a záleží na vašem konkrétním zdravotním stavu, jak rychle se vaše tělo přepne do redukčního režimu.

Každodenní vážení ovšem není dobrým ukazatelem vašeho snažení. I když jste velmi nedočkaví výsledků, používejte váhu spíše jedenkrát týdně a to ve stejný den. Pokud zároveň i posilujete, může se stát, že vaše váha dolů příliš nepůjde. Je to proto, že svaly váží více než tuky, a nabírání svalové hmoty se samozřejmě na váze projeví. Proto berte vážení pouze jako orientační ukazatel a chcete-li vidět výsledky, začněte používat měření obvodu vašich partií.

Kdy se můžu vrátit do normálu?

Odpověď je jasná – už nikdy. Základem krásné postavy, dobrého zdraví a perfektní kondice je trvalá změna životního stylu. Dobrá zpráva ale je, že to neznamená žádné hladovění ani tvrdé odříkání. Zdravý životní styl může být velmi příjemný a pohodlný, jde jen o to změnit svůj negativní postoj ke změně a naučit se přijímat nová pravidla s radostí a nadšením. Máte-li rádi tučná jídla, nemusíte se jich úplně vzdát, jen je potřeba je omezit na rozumné množství a vyvážit je zdravými druhy potravy.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button